Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.
Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.
Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu.
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.
Mgr. Pavla Horáková
vám poradí s klasickými léčivy
PharmDr. Kamila Horníčková
vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií
Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.
Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.
Legionella napadá dýchací cesty a může způsobit akutní zápal plic (Legionářská nemoc), ten může přetrvávat i týdny. Může se projevit i jako chřipkové onemocnění s bolestí svalů a hlavy (Pontiacká horečka). Bývá mírnější, nejsou postiženy plíce a léčba trvá zhruba týden. Přenáší se především kapénkovou cestou - vdechnutím vzduchu, který obsahuje kapičky vody s obsahem Legionelly. Tento aerosol se tvoří všude tam, kde se míchá či teče voda. Vzácnější je přenos požitím kontaminované potravy či vody. Legionářská nemoc se projevuje bolestí hlavy, malátností a celkovou slabostí. Poté nastupuje…
Ano, i v tomto případě doporučuji navštívit lékaře. Ikdyž se to zdá jako maličkost, nemusí to tak vždy být. Jako rizikové faktory ALS můžeme uvést kouření, práce s toxickými látkami a pesticidy, přemíra fyzické aktivity, věk (nad 50. let) či genetické dispozice. Pro potvrzení ALS je třeba neurologické vyšetření.
Ano i v ČR se předepisuje Oxycontin. Oxycontin a další léky obsahující oxykodon se předepisují v případech velmi silných bolestí, na které již nezabírají jiná analgetika.
Příznaky nedostatku vitaminu D nemusí být výrazné, ale velmi nízká hladina vitaminu D s sebou nese zdravotní rizika. Nedostatek vitaminu D je spojen s rizikem osteomalacie, osteoporózy, zlomenin kostí a zvýšené kazivosti zubů. Mohou být přítomné bolesti kostí a svalů, svalová slabost, únava a nevýkonnost. Mezi další příznaky patří oslabená imunita, pomalé hojení ran a vypadávání vlasů. Existují studie, že nedostatek vitaminu D je dále spojen s depresemi, úzkostnými poruchami a kardiovaskulárními onemocněními.
Nedostatek vitaminu D u dětí může mít různé projevy a dopady na jejich zdraví. Vitamin D je klíčový pro růst a vývoj kostí a správnou funkci imunitního systému. Mezi projevy nedostatku vitaminu D u dětí patří: -Rachitida (křivice) -Zpožděný růst -Bolesti kostí a svalů -Zvýšené riziko infekcí -Změny nálady včetně depresivních symptomů -Únava, potíže se spánkem -Zvýšená kazivost zubů -Svalová slabost
Nedostatek vitaminu D u dospělých může mít různé projevy a dopady na zdraví. Vitamin D je nezbytný pro udržování zdraví kostí, imunitního systému a mnoha dalších funkcí v těle. Příznaky nedostatku vitaminu D mohou být nevýrazné, nicméně i tak jsou velmi nízké hladiny vitaminu D zdravotním rizikem. Mezi projevy nedostatku vitaminu D patří: -oslabené kosti a riziko osteoporózy -zvýšená kazivost zubů -svalová slabost, únava a nevýkonnost. -bolesti kostí a svalů -zhoršená imunita -pomalé hojení ran -vypadávání vlasů -změny nálad a duševní zdraví: -kardiovaskulární onemocnění
Nedostatek vitaminu D může být způsoben několika faktory: -Nedostatečná expozice slunečnímu záření: vitamin D vzniká v kůži, pokud ji vystavíme slunečnímu záření. Proto např. v zimních měsících nebo oblastech s nižším množstvím slunečního záření dochází k nedostatku vitaminu D. Syntéze vitaminu D dále zabraňuje přílišné používání opalovacího krému nebo zakrytí většiny těla oblečením. -Nedostatek vitaminu D ve stravě: vitamin D se nachází v tučných rybách (tuňák, losos), játrech, vaječných žloutcích či mléčných výrobcích -Stáří: s věkem se snižuje schopnost…
Po cholecystektomii (operaci žlučníku) můžete pociťovat bolesti v břiše, které jsou obvykle důsledkem chirurgického zákroku. Zde jsou některé způsoby, jak bolest po operaci tlumit: -Dodržujte pokyny lékaře ohledně léků a péče po operaci. -Užívejte léky proti bolesti, které Vám lékař předepíše. -Udržujte se v klidu. Omezte fyzickou aktivitu, vyhněte se zvedání těžkých břemen. -Stravujte se dietně. Doporučuje se šetřící dieta s omezením tuků a nadýmavých, kořeněných jídel dle doporučení lékaře. -Věnujte péči správné hygieně rány. Při příznacích infekce (otok, zarudnutí, hnisání)…
Puchýř vzniká v důsledku poškození pokožky. Ta se oddělí od hlubší vrstvy kůže (škáry) a vytvoří se tak dutina, která se zalije tkáňovou tekutinou. Nejčastěji k tomu dochází vlivem nadměrného tření nebo působení tlaku na pokožku - typickou příčinou jsou těsné, špatně padnoucí boty nebo opakující se činnost, při které je namáhané jedno konkrétní místo pokožky (celodenní práce s rýčem, kadeřnice s nůžkami, aj.). Puchýře se mohou vytvořit i při popálení o hrnec nebo spálení od sluníčka.
Nejdříve se musíte přihlásit.