Lékárna.cz

Lymská borelióza - příznaky a léčba

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde o léčitelnou nemoc, ale pokud se podcení příznaky a léčba nezačne včas, může dojít buď k nepříjemným komplikacím, jako je zánět očí či žloutenka, nebo k vážným a život ohrožujícím stavům jako je zánět nervů nebo meningitida.

Lymská borelióza - příznaky a léčba
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Příznaky lymské boreliózy

Od chvíle, kdy si na těle najdete klíště, do objevení prvního příznaku, můžou uplynout dva dny, třicet dní, nebo i dva měsíce. Kvůli nepředvídatelné inkubační době je nutné nic nepodcenit a často se prohlížet. Hledáte červenou skvrnu, která se postupně zvětšuje ale uvnitř zůstává bledá. To je typický a přímo učebnicový příklad příznaku lymské boreliózy. Bohužel to, že je typický, neznamená, že musí být vždy přítomný, a tak je třeba vnímat i ostatní varovné signály nemocného těla. Pokud si nejste jisti, zda příznaky odpovídají nemoci, můžete využít test na lymskou boreliózu.

Pokud lymská borelióza bez povšimnutí projde vaším varovným systémem, přejde do druhé fáze, kdy se přidá silná bolest hlavy, kloubů nebo svalů, a hlavně všudypřítomná únava. I tyto příznaky jde ale snadno přehlédnout a přisoudit je stresu, viróze nebo jinému lehkému onemocnění.

Třetí fáze už se projevuje vážnějšími příznaky jako jsou např. záněty kloubů, mozku a míchy, srdce, nebo očí. Pokud se borelióza neléčí, může se vyvinout až v chronická onemocnění, která vážně ohrožují život.

Lymská borelióza - léčba

Nejčastější léčbou jsou antibiotika (doxycyklin nebo antibiotika ze skupiny penicilinů či cefalosporinů).  Pacient může léčbu antibiotiky podpořit o tinktury z topolu, jalovce nebo břízy.

Očkování na boreliózu? Zatím ne

Zatímco proti klíšťové encefalitidě existuje vakcína, v Evropě se proti lymské borelióze zatím očkovat nedá. Na výzkumu vakcíny se usilovně pracuje. Čeští vědci ji vyvinuli a úspěšně vyzkoušeli na zvířatech už v roce 2014. Kdy a zda bude vakcína dostupná i pro lidi, se zatím přesně neví.

Zatím tedy jedinou prevencí tak zůstává repelent a včasné odstranění klíštěte, případně - pokud máte podezření - i domácí test na lymskou boreliózu. 

Po návratu z přírody se prohlédněte

"Po návratu z přírody se vždy pořádně prohlédněte, zda jste si s sebou nepřinesli nevítaného návštěvníka. Pokud je již klíště přisáté, je důležité ho odstranit co nejdříve a co nejšetrněji. Klíště nepotírejte olejem ani jiným mastným prostředkem. K vytáhnutí jsou vhodné speciální háčky nebo prostředky vhodné ke kápnutí přímo na klíště. Ranku poté vydezinfikujte a místo pečlivě sledujte ( i několik měsíců)." (Mgr. Pavla Horáková)

Následky neléčené lymské boreliózy

Bez včasné a správné léčby antibiotiky může lymská borrelióza vést k trvalému postižení různých orgánů a systémů v těle. To může mít devastující dopad na kvalitu života pacienta. Proto je nesmírně důležité borreliózu rozpoznat v časném stadiu a zahájit efektivní léčbu.

Pokud není lymská borrelióza správně a včas léčena, může mít závažné dlouhodobé důsledky:

  • Postižení nervového systému (neuroborelióza) - poškození mozku, míchy a nervů vedoucí k meningitidě, paralýze lícního nervu nebo neuropatiím
  • Zánětlivá artritida - bolestivé, oteklé a ztuhlé klouby, zejména kolenou, loktů a kotníků
  • Postižení srdce (kardioborelióza) - poruchy srdečního rytmu, myokarditida (zánět srdečního svalu)
  • Chronická kožní borelióza - atrofická akrodermatitida - zarudnutí kůže na končetinách

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Potničky vznikají v důsledku ucpání potních žláz, ke kterému dochází při nadměrném pocení. Teploty nad 30°C, vysoká vlhkost vzduchu a intenzivní fyzická aktivita jsou hlavními spouštěči tohoto…

více

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Třezalka tečkovaná patří mezi nejznámější a nejpoužívanější léčivé byliny. Nicméně tato blahodárná rostlina může výrazně ovlivnit působení mnoha léků. Pokud ji užíváte současně s jinými medikamenty,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.