Oblíbené položky

Úvodní strana » Odborné poradenství

Zeptejte se nás

Na dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím zdarma odpovídáme každý den. Zeptejte se nás sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme už zodpověděli.

 

Teď tu nejsme

Někdy si taky musíme odpočinout.

Zodpovězené dotazy

Kůže Rady lékárníka
Zrušit filtr

Jak pečovat o ztvrdlou a rozpraskanou kůži na patách a chodidlech?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Suchá a ztvrdlá kůže na chodidlech a patách občas potrápí snad každého z nás. Především v létě. Pokud však kůže začne i praskat, může to být velmi nepříjemné a bolestivé. Je-li dán problém genetikou nebo onemocněním, léčí se obtížně. Přesto vhodnou péčí lze i tento stav zlepšit.

Jak se tedy starat o naše chodidla?

 1. Základní péčí o chodidla by měla být pedikúra. Pokud je provedena správně, většinou ji stačí opakovat po 4-6 týdnech. Kdo si na ní doma netroufne, může navštívit zkušenou pedikérku.  
 2. Aby chodidla byla stále hladká, je třeba se o ně starat častěji i doma. Prospěje jim teplá koupel s přídavkem koupelové soli, stačí ji provádět alespoň 1x týdně. Délka koupele by měla být 10-15 minut - po ní ztvrdlá pokožka změkne. Poté pemzou, škrabkou nebo pilníkem obrousíme zhrublá místa.
 3.  Po odstranění zhrublé kůže můžeme chodidla natřít hydratačním vyživujícím balzámem. Použijeme speciální krémy a balzámy určené přímo na péči o chodidla s obsahem urey, panthenolu, allantoinu či levandule. Vhodné jsou například Uxitol25, Neutrogena, Eucerin či Kneipp. Vyzkoušet můžeme i čistě přírodní „mazadla“ - např. bambucké máslo, sádlo či kokosový olej.
 4. Občas není na škodu intenzivnější kúra pro vyživení chodidel. Krém, vazelínu nebo jiný produkt, který používáme k ošetření chodidel, naneseme v silnější vrstvě, navlečeme ponožky a necháme působit přes noc. Ráno budou chodidla hladká a svěží.

Kůže Rady lékárníka

Jak postupovat v případě popálenin?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Stačí trocha neopatrnosti a je to hned. Horká voda, čaj, kafe,  trouba, sporák, oheň, slunce a mnoho dalšího mohou být příčinou popálení či opaření.

Popáleniny se dělí do 4 stupňů. Doma si můžemě ošetřit většinou pouze popáleniny 1. stupně (objeví se pouze začervenání, ale není poškozená pokožka).

Pokud se už objeví ve větší míře puchýře, dojde k popálení chemikáliemi, elektrickým proudem či je popáleno více než 5 % těla (cca 5x velikost dlaně popáleného), je lepší ihned navštívit lékaře nebo volat 155.

Popáleniny jsou nepříjmené a i popálenina 1. stupně umí potrápit. Popáleniny může provázet otok, zarudnutí a bolest.

Jak tedy nejlépe ošetřit pokožku?

 1.  Ihned po popálení zchladíme místo studenou (ne ledovou) vodou. Chladíme tak dlouho, dokud chlazení přináší úlevu od bolesti (10 i více minut). Použít můžeme i speciální gel na popáleniny.
 2. Z okolí popáleniny odstraníme oděv, prstýnky, náramky, řetízky. Poté, co místo oteče, mohly by škrtit.
 3. Po ochlazení a oschnutí, je ideální popáleniny přelepit náplastí na popáleniny, hydrokoloidním krytím, případně potřít Flamigelem a přelepit. Zamezí se tím infekci rány.
 4. Pokud se objeví puchýř, nepropichujeme ho.
 5. Popáleninu necháme zakrytou cca 24 hodin.
 6. Poté můžeme lepší hojení podpořit vhodnými prostředky. Velmi dobré zkušenosti jsou s kalciovou mastí, produkty s panthenolem, aloe vera,  tea tree olejem, měsíčkem, heřmánkem či třezalkovým olejem.
 7. Případnou bolest lze tlumit volně prodejnými analgetiky.
 8. Na ošetření případných jizev se skvěle hodí krém Scar Esthetique či gel Rejuvasil.

Krásné letní dny může pokazit i spálení od sluníčka. Pokud máme citlivější a světlejší pleť, je vhodné chránit pokožku před sluníčkem vhodným opalovacím prostředkem. Ten je potřeba nanášet v dostatečném množství (cca 6 čajových lžiček na celé tělo) a dostatečně často (cca každé 2 hodiny a po koupání a osušení ručníkem). V praxi to znamená, že 200 ml opalovacího prostředku nám vyjde na cca 5 namazání a je nutné s tím počítat při koupi.

Po opalování je vhodné ošetřit pokožku přípravky po opalování. Pokud se i tak spálíme, můžeme lehčí spáleniny ošetřit produkty s panthenolem, aloe vera, heřmánku či měsíčku. Pomáhá prý i tvaroh, jogurt či vaječný bílek. Důležité je držet se poté alespoň 2 dny ve stínu a na slunci spálená místa zakrývat vzdušným oděvem.

Kůže Rady lékárníka

Jak si mám poradit, pokud mě na dovolené přepadnou intimní problémy v podobě pálení či svědění pochvy?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Snad každá žena někdy zažila problémy intimních partií jako je pálení, svědění nebo výtok. O to více nepříjemné to je, když vás postihnou na dovolené. Teplo, častější pobyt ve vodě, vlhké plavky, dehydratace – to vše podporuje v sezoně vznik bakteriálních či kvasinkových infekcí a zánětů, které mohou přejít i k zánětu močových cest.

Nejideálnějším řešením je předcházet vzniku těchto gynekologických problémů.

Máme pro vás pár rad jak na to:

 1. Po koupání si nenechávejte na sobě mokré plavky. V teplém a vlhkém prostředí si libují kvasinky. Ideální je se vždy převléct a zvolit vzdušné bavlněné prádlo.
 2. Vyhýbejte se přírodním vodním plochám a termálním koupalištím. V teple se daří sinicím, které také mohou způsobovat problémy v intimní oblasti. Můžete využít i tzv. koupací tampony.
 3. Omezte sladké, snažte se vyhýbat nadměrnému stresu a častějšímu užívání antibiotik. To vše negativně ovlivňuje vaginální mikrofloru a pH pochvy, které pomáhají chránit sliznici před usazením patogenů.
 4. Dostatečně pijte.
 5. Trpíváte-li na vaginální infekce, je ideální používání preparátů, které obsahují probiotika, kyselinu mléčnou či vitamín C .
 6. Používejte vhodné prostředky pro intimní hygienu. Nevhodné je mýdlo a klasické sprchové gely. Ideální jsou mycí gely na intimní hygienu s nižším pH (ideálně v rozmezí 3,8-4,5) a s obsahem tea tree či kyseliny mléčné.
 7. V případě, že se již pálení, svědění či výtok objevily, můžete sáhnout po čípkách či mastech s antimikrobiální účinnou látkou. Když i přesto problémy přetrvávají několik dní či se zhoršují, je vhodná návštěva lékaře.

 

Rady lékárníka


Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám