Lékárna.cz

KoronaINDEX Lékárna.cz

KoronaINDEX Lékárna.cz ukazuje trend nákupů, které reagují na vývoj nákazy COVID-19. Jednoduše řečeno: jak pod vlivem různých informací a opatření týkajících se COVID-19 lidé nakupují specifický sortiment pro svoje zdraví. Index průběžně vyhodnocuje data o těchto nákupech na Lékárna.cz a porovnává celkové denní obraty v kategoriích dezinfekcí a antibakteriálních gelů, vitamínů a doplňků stravy na podporu imunity, volně prodejných léků na chřipku a bolest a zdravotnických prostředků (roušek, respirátorů). Tyto kategorie na Lékárna.cz denně vyhledává v průměru 20 tisíc lidí.

V grafu pak koronaINDEX ukazuje vývoj obratů od počátku roku 2020 do aktuálního dne v roce v jednoduchém semaforovém barevném rozlišení. K nejvyšší hodnotě indexu 100 jsou vztaženy všechny předcházející hodnoty. Šipka s číslem pak vyjadřuje, jak rychle index roste/kklesá oproti předchozímu dni.

Pro jednodušší orientaci připomínáme pod grafem i hlavní časové milníky, které jsou pro pohyby obratů lékárenského sortimentu důležité.

Aktuálně má koronaINDEX Lékárna.cz hodnotu/trend/% změny proti předchozímu dni:

3,00 1% změna

Komentář:

Mám pro vás jeden květnový zajímavý postřeh: Po rozvolnění mimořádných opatření a částečném zpoplatnění testů pro veřejnost si lidé začali ve větší míře pořizovat antigenní testy balené po jednom kuse. Zřejmě jako pojistku pro prokázání svého okamžitého zdravotního stavu. Lékárna.cz od změny pravidel prodává významně víc jednokusových antigenních testů, například v týdnu, kdy se pravidla testování veřejnosti změnila a testy částečně zpoplatnily, prodala o polovinu jednokusových testů víc než v týdnu, který změně předcházel. Zajímavé je i to, že oč víc se prodává jednokusových testů, o to méně se prodávají vícekusová balení. Ta ale nakupovaly z počátku hlavně firmy pro testování zaměstnanců, ty si ale postupem času už dokázaly testy zajistit, takže nynější zájem jde výhradně na vrub jednotlivců, kteří chtějí mít o svém zdravotním stavu jistotu nebo okamžitý přehled. Celkový prodej antigenních testů na Lékárna.cz se už několik týdnů drží ve stejném objemu, zájem je zhruba poloviční oproti prvním týdnům, kdy se domácí diagnostické testy objevily v prodeji (počátek března 2021). 

Postupným rozvolňováním dospějeme do léta, přeju Vám, abyste si ho užili, ale stále byli na sebe opatrní. Nebezpečí neznámých virů tak úplně nezmizelo. A kdybyste na svoje cesty potřebovali cokoli, koukněte do naší nabídky, určitě si vyberete! 

PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz

Co KoronaINDEX říká 

Při najetí myší na jednotlivé sloupečky v grafu se zobrazí hodnota KoronaINDEXu k uvedenému datu. Vývoj napovídají i barvy: 

 • zelená = nákupy pandemického sortimentu jsou úměrné, pohybují se do hodnoty indexu 15 (tato hranice vyjadřuje standardní růst obratu oproti loňskému roku);
 • žlutá = lidé se zásobují specifickým sortimentem víc než obvykle, obrat ve specifickém sortimentu roste nad hodnoty průměrného růstu (rozmezí indexu 15-40);
 • červená = nákupy pandemického sortimentu jsou vysoké (index převyšuje hodnotu 40).

2020:

 • 8. týden: první výskyt COVID-19 v České republice
 • 11. týden: první pandemická vlna, první mimořádná opatření nařizující roušky a dezinfekci
 • květen-polovina srpna: rozvolňování opatření
 • 2. polovina srpna: avizována povinnost roušek pro děti ve školách
 • září: druhá pandemická vlna
 • listopad: další vlna mimořádných opatření
 • prosinec: vánoční rozvolnění.

2021

 • leden: třetí pandemická vlna, první zmínka o povinnosti respirátorů v místech velké koncentrace osob
 • únor: dočasné osvobození respirátorů od DPH, povinnost nosit respirátory
 • březen: domácí diagnostické covid-19 testy jsou na trhu, povinné testování ve firmách a úřadech
 • květen: postupné rozvolňování opatření

Stop virům

I v našem eshopu nakoupíte ochranné pomůcky proti virům - máme pro vás roušky, dezinfekce, doplňky stravy pro podporu imunity, vitamíny a mnoho dalšího - přesvědčte se sami!

DO NABÍDKY

Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.