Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Sedm dětských nemocí

Sedm dětských nemocí

Děti Kůže

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Nevíte, co si pod těmito názvy představit? V článku si je všechny pěkně rozebereme.

Sedm dětských nemocí

Číslování pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje.

Tyto choroby postihují převážně děti předškolního a mladšího školního věku, ovšem mohou se jimi nakazit i starší děti a dospělí.

Společným jmenovatelem těchto infekčních onemocnění je vyrážka. Všechny nemoci, kromě spály, jsou virového původu. Jsou vysoce infekční a šíří se kapénkovou cestou. Léčba je většinou symptomatická - léčí se pouze příznaky (teplota, svědění, …). Spálu je nutno léčit antibiotiky.

Po prodělání spalniček, zarděnek, příušnic, páté a šesté nemoci se většinou vytvoří doživotní imunita. U spály a sedmé dětské nemoci vznikne imunita vždy jen na kmen, který onemocnění vyvolal. V případě setkání s jiným patogenem, který může tato onemocnění také způsobit, může nemoc znovu propuknout.

První dětská nemoc – Spalničky

Nejdříve se objeví rýma, suchý dráždivý kašel, zánět spojivek a horečka. Většinou po 4 dnech se objeví vyrážka. Nejprve za ušima, na obličeji a postupuje dolů na trup a končetiny. Více o spalničkách se dozvíte v samostatném článku Spalničky

Druhá dětská nemoc – Spála

Spálová angína se projevuje typickými příznaky angíny. Nejprve nastoupí silná bolest v krku, potíže s polykáním, chrapot, zduřené a bolestivé uzliny, nateklé a povleklé mandle s čepy, bolest hlavy, slabost, horečka nebo zimnice. Krátce na to se objeví spálová vyrážka. Nejčastěji začíná na břichu, poté na hrudi a dále se šíří do podpaží, stehna, dlaně a plosky nohou. Spála je jako jediná z těchto nemocí bakteriálního původu. Je nutná léčba antibiotiky. Více o spále se dozvíte v našem článku Spálová angína

Třetí dětská nemoc – Zarděnky

Nejtypičtějším příznakem zarděnek je červená vyrážka, která neobjevuje po celém těle. Nejvíce se objevuje na obličeji a trupu. Nebezpečné jsou zarděnky především pro těhotné ženy.  Více detailů se dozvíte v samostatném článku Zarděnky

Čtvrtá dětská nemoc – Pseudospála nebo také nepravá spála

Dnes se již nepovažuje za samostatnou nemoc.

Pátá dětská nemoc – Infekční erytém (Erythema infectiosum)

Je vyvolána lidským parvovirem HPV B19. Postihuje převážně děti ve školním věku. Nejčastějším obdobím výskytu je zima a jaro. Nejprve se objeví teplota, kašel, rýma, pocit na zvracení, bolest hlavy, únava, bolest svalů a kloubů. V mnoha případech však nejsou příznaky žádné.

Po pomnožení virů se objeví typická vyrážka. Začíná na tvářích a má charakteristický tvar motýla. Dítě vypadá, jako kdybychom mu nafackovali. Vyrážka se poté šíří na trup, vnitřní stranu končetin a hýždě, někdy i na chodidla a dlaně. Má charakter červenofialových skvrn, které splývají. Uvnitř flíčku dochází k vyblednutí. Typická je změna intenzity vyrážky v závislosti na teplotě okolního prostředí. Vyrážka po několika dnech mizí a může se objevit na jiném místě na těle. Tento stav může trvat až 3-7 týdnů.   

Inkubační doba je 6-14 dní. Vyrážka se objeví po 14-18 dnech. Nejvíce infekční je dítě týden před vypuknutím prvních příznaků. Nemocný přestává být infekční až po vyblednutí vyrážky.

Virus se množí v kmenových buňkách a u rizikových a oslabených pacientů může způsobit tzv. aplastickou krizi s anémií. Mohou se objevit i záněty kloubů, nervového systému a srdce. Onemocní-li žena v první polovině těhotenství (především ve 2.trimestru), může nemoc vyvolat poškození plodu. Virus se může dostat přes placentu do kostní dřeně plodu a způsobit útlum tvorby krvetvorby s následným těžkým poškozením plodu.

Léčí se pouze symptomaticky podáním léků proti svědění vyrážky (antihistaminika), proti teplotě a bolesti.  

Po prodělání páté nemoci získává dítě doživotní imunitu.

Šestá dětská nemoc – Třídenní horečka (Exanthema Subitum)

Tato nemoc postihne téměř každé dítě. Nejčastěji ve věku 6 měsíců až 3 roky. Původcem onemocnění jsou herpetické viry ( HHV-6 a HHV-7). Inkubační doba je 5-15 dní. Po vysoké horečce (kolem 39-40°C), která trvá 3-4 dny, dojde k poklesu horečky a objeví se vyrážka, převážně na bříšku a hrudníku. Má charakter drobných červených flíčků. Vyrážka nesvědí a většinou ustupuje do 1-2 dnů. Kromě horečky nemá dítě jiné onemocnění (rýma, kašel,…).

Teplota často stoupá velmi rychle a mohou se objevit febrilní křeče. Léčba je symtopmatická a spočívá v podávání léků proti horečce a dostatku tekutin. Většinou probíhá onemocnění bez komplikací.

Po prodělání šesté nemoci získává dítě doživotní imunitu.

Sedmá dětská nemoc – Noha-ruka-ústa

Vyskytuje se hlavně v létě a na podzim. Inkubační doba je 1-5 dní. Poté se objeví zvýšená teplota až horečka, závrať, pocit na zvracení, bolest končetin, břicha a bolest v krku, která může být tak intenzivní, že znesnadňuje polykání. Na sliznici v ústech a na jazyku se začnou tvořit puchýřky, které se mění v bolestivé vřídky vypadající jako afty. Poté se na dlaních a ploskách nohou objeví puchýřky a vyrážka. Mohou se objevit i na hýždích a v oblasti genitálií. Po 1-2 týdnech dojde k ústupu onemocnění.

Léčba je pouze symptomatická - léčba aftů, snížení teploty, snížení svědivosti vyrážky (antihistaminika), dostatečný příjem tekutin.

Ojediněle se mohou objevit komplikace ve formě zápalu plic, zánětu mozkových blan nebo zánětu srdečního svalu.   

Všechny dětské nemoci u dospělých mívají podobný průběh.  Někdy se však může stát, že průběh onemocnění dospělí snášejí hůře než děti a příznaky jsou výraznější.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám