Lékárna.cz
Hledat

Mgr. Pavla Horáková

všechny dotazy

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové s následnou atestací z veřejného lékárenství. V Lékárně.cz mám pod palcem celý projekt odborné on-line poradny, plánuji a obsazuji směny, aby pro vás byli lékárníci on-line každý den od 8 do 22 hodin. Sama také odpovídám na vaše dotazy a píšu odborné články. Specializuji se na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy. Mám ráda zvířata všeho druhu, geocaching a s ním spojené výlety do přírody a na zajímavá místa, ferraty a jiné adrenalinové sporty.

Mgr. Pavla Horáková

Zodpovězené dotazy (65)

Jsou domácí diagnostické přístroje spolehlivé? Co všechno s nimi mohu změřit?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Trápí vás vysoký tlak nebo zvýšený cholesterol? Pak pro vás máme pár tipů na domácí diagnostické přístroje, které vám pomohou být v obraze.

Vysoký či nízký tlak? Pořiďte si tlakoměr!

Je jich mnoho druhů, já ale doporučuji pažní a digitální, které jsou přesnější než ostatní druhy a jednoduše se s nimi zachází. Navíc mají velký displej a dobře čitelné hodnoty. Manipulace je jednoduchá - nasaďte manžetu na paži a stiskněte tlačítko. Manžeta se nafoukne a tlakoměr pak odečte hodnoty systolického a diastolického tlaku. A to je vše! Některé digitální tlakoměry dokonce ukládají měření i pro dva uživatele, lze je propojit s počítačem nebo aplikací v telefonu a hodnoty sdílet třeba s vaším lékařem.

Cholesterol, tichý zabiják cév

Pokud trpíte vyšším cholesterolem a snažíte se ho dietou snížit, doporučuji si vaši snahu ověřovat pomocí cholesterolmetru. Cholesterolmetr 3v1 je skvělý pomocník - umí totiž nejen měřit hodnoty cholesterolu, ale také glukózy a kyseliny močové. Navíc vám bude stačit jen opravdu malá kapička krve - vše je bezbolestné, rychlé a jednoduché. A za to vaše zdraví přece stojí, ne?

Obyčejná váha? Zvolte raději lékařskou

Místo obyčejné váhy si pořiďte váhu lékařskou nebo diagnostickou. Mají několik senzorů a dokáží přesně určit obsah tělesného tuku, BMI i podíl kosterních svalů. Navíc spočítají váš klidový denní metabolismus a navrhnou vám optimální denní spotřebu kalorií. Pokud se potřebujete zbavit pár kil navíc, bude se vám hodit i další funkce - některé váhy totiž umí rozlišit úbytek tuku a úbytek aktivní tělesné hmoty. Super, že?

S alkoholem za volant? Nikdy!

Kvalitní alkohol tester je malý a skladný, vejde se vám do kapsy i do kabelky. Pokud se chystáte na oslavu nebo párty a máte v úmyslu jet zpátky domů autem, vezměte si ho s sebou. Stačí jedno vdechnutí a za pár vteřin budete mít jasno, jestli si můžete sednout za volant nebo si radši zavoláte taxíka.

Měření teploty u malých dětí bývá občas problém

Pokud máte doma malé děti, určitě oceníte bezkontaktní teploměr. Stačí ho přiložit dítěti cca 3-5 cm od pokožky čela, kliknout a za pár vteřin víte, jak na tom váš miláček je. U teploměru si můžete vypnout zvukový signál, takže se nemusíte bát, že spící dítě probudíte. Navíc s ním můžete měřit i teplotu kojenecké stravy a mlíčka, vody ve vaně nebo teploty v místnostech. A pozor -není určen jen pro děti, ale i pro ty dospělé, kterým klasické měření teploty nevyhovuje.

Usínání bez počítání oveček aneb Jak lépe a rychleji usnout?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Převalujete se na posteli, počítáte ovečky a ne a ne usnout. Snížená pozornost, únava, zhoršené myšlení, neschopnost soustředit se, úzkost až deprese. To vše může způsobit nedostatek spánku. Nespavost (insomnie) občas zažil každý z nás. 

Poradím vám, jak na lepší spánek:

 • Základem dobrého spánku je kvalitní matrace, polštář a postel
 • Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu (i o víkendech)
 • Spěte ideálně 6-8 hodin
 • V ložnici vždy pořádně vyvětrejte a teplotu udržujte ideálně mezi 16 až 18 stupni
 • Zatáhněte závěsy či žaluzie a z ložnice odstraňte všechna zařízení, která vyzařují jakékoliv světlo - potlačují produkci melatoninu, což je hormon, který reguluje biorytmus spánku a bdělosti. Jeho hladina se mění v závislosti na denní době a on sám přispívá ke zlepšení kvality spánku. 
 • Lepšímu usínání napomohou i bylinné čaje, tablety či kapky – ideální jsou ty s obsahem kozlíku, meduňky, heřmánku, mučenky a chmele
 • V případě, že vás občas přepadnou chmury, úzkosti či špatná nálada, vyzkoušejte léky s obsahem bylin, které pomohou zmírnit nervové napětí a zlepšit spánek a usínání. 
 • Vyzkoušet můžete i doplňky stravy s bylinnými extrakty, které pomohou vyrovnat se stresem a podporují dosažení duševní a fyzické pohody.
 • Provádět můžete i jednoduché cvičení - soustřeďte se jen na svůj dech. 4 sekundy se nadechujte, poté na 7s zadržte dech a 8s vydechujte. Tyto 3 jednoduché kroky opakujte až do usnutí.
 • Alespoň půl hodiny až hodinu před ulehnutím se nedívejte na televizi či do mobilu, nejezte, nekuřte, nepijte alkohol, kávu, kolu, černý nebo zelený čaj, nejezte čokoládu
 • Relaxujte při poslechu uklidňující hudby nebo audio knihy 
 • Dopřejte si horkou koupel – zahřeje a uvolní celé vaše tělo
 • Při dlouhodobějším problému se spánkem se nebojte obrátit na lékaře či spánkovou laboratoř

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem a ibuprofenem?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Bolí vás hlava, záda nebo máte teplotu? Většinou automaticky sáhnete po „brufenu“, zázračné pilulce na všechno. Ale ne vždy je lék s obsahem ibuprofenu vhodný. Kdy použít paracetamol a kdy ibuprofen, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor?

Paracetamol je lék určený hlavně na bolest a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Léky s obsahem paracetamolu jsou velmi rozšířené, užívají se již od roku 1953.

Dospělému doporučuji maximálně 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálně 4 g (8 tablet) za den. U dětí postupujte při dávkování podle věku nebo váhy (podle váhy je určení dávky přesnější). Jednotlivá dávka paracetamolu je u dětí od 3 měsíců věku 10-15 mg na 1 kg hmotnosti po 6-8 hodinách. Tzn. pokud bude dítě vážit 10 kg, může užít lék, který bude obsahovat 100-150 mg paracetamolu v 1 dávce. Maximální denní dávka nesmí přesáhnout 60 mg paracetamolu na 1 kg hmotnosti dítěte.

I když se jedná o relativně bezpečný lék, předávkování velmi rychle pocítíte. Při předávkování se obvykle do 24 hodin objeví nevolnost, zvracení, pocení, chorobná spavost, může dojít i k selhání jater. Proto při podezření na předávkování paracetamolem (dospělého i dítěte) vyhledejte co nejdříve lékaře.

Paracetamol není vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater. A v žádném případě ho nekombinujte s alkoholem! Alkohol totiž zvyšuje nežádoucí působení paracetamolu na játra. Na „léčbu“ kocoviny tudíž není vhodný.

A ještě jedno varování: paracetamol je vysoce toxický hlavně pro kočky, proto ho v žádném případě nedávejte domácím mazlíčkům.

Ibuprofen snižuje teplotu a bolest a působí proti zánětům, patří do skupiny skupiny nesteroidních protizánětlivých látek. Je vhodnější všude tam, kde se vedle bolesti a teploty objeví i zánět.

Stejně jako paracetamol, je i ibuprofen obsažen v mnoha  (i kombinovaných) lécích. U dospělého doporučuji 1 tabletu (400 mg) po 4-8 hodinách (maximálně 3 tablety (1200 mg) za den. U dětí uděláte nejlíp, když dávku také přepočítáte podle hmotnosti dítěte. U dětí od 3 měsíců věku je jednotlivá dávka ibuprofenu 10 mg na 1 kg hmotnosti dítěte po 6-8 hodinách, maximálně však 3xdenně. Celková denní dávka u dítěte by neměla přesáhnout 30 mg na 1 kg hmotnosti.

Léky s obsahem ibuprofenu nedoporučuji užívat pacientům s vředy, krvácením do trávicího traktu, problémy s ledvinami či srdcem, s planými neštovicemi, užívajícím warfarin, jiné léky ovlivňující srážlivost krve či SSRI a ženám v třetím trimestru těhotenství.

Jak bezpečně užívat léky?

 • Neužívejte současně léky, které obsahují stejné účinné látky – vždy si přečtěte složení
 • Nepřekračujte doporučenou jednotlivou a denní dávku – více neznamená vyšší účinek, ale spíše více nežádoucích účinků až ohrožení života
 • Zabraňte přístupu dětí a zvířat k lékům – mohly by je ohrozit na životě
 • Pokud užíváte nějaké léky či trpíte nějakou nemocí, vždy se ptejte lékárníka či lékaře, zda lék můžete užívat a přečtěte si příbalový leták!
 • Pro malé děti doporučuji léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu ve formě čípků nebo sirupů.

Jak na ucpaný nos a nachlazení?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

nachlazením se na podzim setkáte mnohem častěji než v ostatních obdobích roku. Jde o  virové onemocnění horních cest dýchacích, kdy se viry zachytí na sliznici krku nebo nosu a poté se šíří dále. Střídání venkovních a vnitřních teplot sliznice vysušuje a ty jsou pak náchylnější k usazení virů.

Nachlazení se projevuje rýmou, ucpaným nosem, kašlem, kýcháním, škrábáním a bolestí v krku, chrapotem, únavou, teplotou či bolestí hlavy a trvá většinou týden. Často se stává, že si lidé pletou nachlazení s chřipkou - ta ale mívá jiné příznaky (prudší nástup horečky, zimnice, únava, nesnesitelná bolest hlavy, svalů a kloubů, později suchý dráždivý kašel, bez rýmy).

Jak si poradit s příznaky nachlazení?

 • Ucpaný nos - používejte mořské vody, které sliznici zvlhčí, čistí a naředí hlen. Ideální je, když aplikujete nejprve do obou nosních dírek mořskou vodu, vysmrkáte se a poté použijete sprej či kapky s účinnými látkami (Olynth, Sanorin, Otrivin, Nasivin, Sinex Vicks,…) Nos uvolníte i pravidelnými výplachy nosu.
 • Teplota či horečka - k jejich snížení jsou vhodné léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Sáhnout můžete i po kombinovaných lécích, které obsahují složky ke snížení teploty, bolesti a uvolnění ucpaného nosu.

Podpořte imunitu

Jen dostatečně silná imunita může úspěšně bojovat s viry či bakteriemi. 

Odolnost organismu můžete podpořit:

 • přidáním vitamínu C – ať už zvýšeným příjmem ovoce, léky či doplňky stravy, 
 • doplňky stravy s obsahem hlívy, glukanů, rakytníku, kolostra, echinacey, bakteriálních lyzátů, vitamínů a minerálů (především vitamíny C, B, D, A, selen, zinek),
 • kombinací oligopeptidů, nukleotidů a aminokyselin či
 • homeopatiky .

Co pomáhá na akné?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Akné je zapřičiněno zánětem mazových žláz a trápí nejen „puberťáky“. Objevit se může i u dospělých v podobě zarudlých pupínků, puchýřků s hnisem nebo hlubokých dutin v pokožce, po kterých zůstávají jizvy. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, ale někoho trápí i na zádech, hrudníku či ramenou.

Mezi hlavní příčiny akné patří zvýšená produkce kožního mazu (především vlivem mužských pohlavních hormonů) a zvýšená produkce rohoviny. Dalšími příčinami mohou být stres, hormonální změny (dospívání, těhotenství), bakterie či nevhodná strava - vynechat byste měli sladkosti, cukr, mastná nebo příliš kořeněná jídla. 

Jak se akné zbavit?

Hlavní je správná péče o pleť. Doporučujeme používat přípravky specielně určené pro péči o problematickou pleť.  Pleť si čistěte alespoň 2x denně čistícím gelem, micelární vodou, pleťovou vodu nebo mýdlem. Poté naneste vhodný krém či sérum.

Krém nebo sérum?

Krémy vám pomohou zklidnit zarudlou a podrážděnou pokožku, napomáhají přirozené regeneraci a obnově správné funkce pokožky, pomáhají předcházet ucpávání pórů a mazových žláz a vzniku černých teček, hydratují, vyhlazují. Některé umí i pleť zmatnit, snížit viditelnost pórů či obsahují barevné pigmenty, které snižují viditelnost pupínků. Séra se spíše používají lokálně přímo na pupínky.

Vybírat můžete i z léčivých gelů a krémů na akné s obsahem kyseliny azelaové či benzoyl peroxidu, které působí proti bakteriím zapřičiňujícím vznik akné.

Naše tipy

 • Před spaním se vždy odličte! 
 • Pupínky nevymačkávejte! Můžete si tím způsobit zanesení infekce do rány, zánět by se mohl rozšířit i do hlubších vrstev kůže, případně tak mohou vznikat jizvy.
 • Do stravy zařaďte potraviny s obsahem zinku, selenu, vitamínu A a E a rybího oleje.

Babská rada

 • Osvědčilo se potírání pupínků tea tree olejem, aloe vera či česnekem.
 • Pokud máte citlivou pleť, nedoporučuji zkoušet, abyste si pleť ještě více nepodráždili.

Co dělat, když nic nepomáhá

 • U těžší formy akné doporučuji návštěvu dermatologa, který určí vhodnou léčbu.
 • Pokud nic nezabere, je možné vyzkoušet i laserové ošetření akné.

Více o akné si můžete přečíst v našem samostatném článku.

Jak se zbavit vší?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasech. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 6-15 let, ale získat ji mohou i mladší děti a dospělí. Jelikož se veš živí krví, určitě ji nepřehlédnete, protože vás hlava svědí a nutí vás se neustále drbat.

Samička klade vajíčka (hnidy) a přilepuje je pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Za 7-19 dní (dle teploty) se z vajíček líhnou larvy. Z larvy se po několik dnech vylíhne nymfa (2.vývojové stadium vši) a z ní poté dospělá veš. Celá přeměna od hnidy po dospělou veš trvá v závislosti na teplotě 17-25 dní. Samičky žijí 3-5 týdnů a v tomto období nakladou 50-150 vajíček.

K přenosu vši dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, což ve skupině dětí (škola, školka) není problém a vši se šíří v kolektivu velmi rychle.

Jak se vší zbavit?

Při prvním příznaku svědění hlavy, doporučuji vlasy pořádně prohlédnout. Pokud najdete veš, hnidy či jiné stadium vši, ihned jednejte.

 • Vyčeště si vlasy hustým hřebenem - tzv. všiváčkem.
 • Vyčesáváním, případně vystříháváním, odstraníte především hnidy, na které dostupné produkty proti vším moc nefungují.
 • Odvšivovací přípravky působí zejména na dospělé vši s jejich pohyblivá vývojová stadia. Tyto přípravky doporučuji aplikovat ještě za 8 až 14 dní po první aplikaci. Tím zabijete zbytek vší, které se mezitím vylíhly z hnid.
 • Všechno povlečení a oblečení (včetně čepic) vyperte minimálně na 60°C. Matrace, koberce a podlahu vysajte. Oblečení, hračky, které se nedají vyprat, uložte na pár dní do mrazáku nebo na alespoň 2 týdny vzduchotěsně uzavřete. Všechny hřebeny důkladně vyčištěte.
 • Jako prevenci doporučuji pravidelně používat například Pediakid nebo Paranit . Do běžného šamponu při každém mytí kápněte kapku Tea tree oleje.
 • Nejdůležitější prevence spočívá v pravidelné kontrole vlasů.

Jak na pigmentové skvrny?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Stále více žen (a v menší míře i mužů)  v produktivním věku trápí tmavé skvrny na čele, tvářích, spáncích, horním rtu, předloktí či rukou. Dalším „rizikovým“ faktorem pro vznik pigmentových skvrn je tmavší typ pokožky, delší pobyt na slunci,  zjizvení a podráždění pokožky, dědičnost, nedostatečná funkce jater nebo hormonální změny (včetně hormonálních léků) a také vyšší věk.

Pigmentové skvrny vznikají především díky zvýšené aktivitě melanocytů, tj.buněk které vytvářejí melanin – tmavý pigment, který pomáhá pokožku chránit před UV zářením. Pokud je působení slunce pozvolné a přiměřené, vznikne rovnoměrné opálení. Je-li však pokožka vystavena silnému slunci po dlouhou dobu, začne se tvořit příliš mnoho melaninu a tím dochází ke vzniku pigmentových skvrn.

Jak předcházet vzniku pigmentových skvrn? 

Pokud již pigmentové skvrny máte, je několik možností, jak se jich zbavit (zesvětlit je):

 • Pokud se pigment uloží v povrchových vrstvách pokožky mohou pomoci speciální krémy či séra na pigmentové skvrny
 • Laserem v ordinaci dermatologa
 • Galvanickou terapií pomocí záporných iontů 
 • Intenzivním pulzním světlem (IPL) nebo zeleným polarizovaným světlem
 • Chemickým peelingem
 • Z babských rad mohu uvést například směs citronové šťávy s medem, kurkumu se smetanou či mandlový olej

Co je celiakie a jak vzniká?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Celiakie, neboli intolerance lepku, je autoimunitní onemocnění, kterým trpí asi 1% populace. Trpět jí mohou jak děti, tak i dospělí.  Spouštěčem bývá lepek (gluten), který je obsažen ve stravě a který postihuje především tenké střevo. Po příjmu potravy obsahující lepek dojde k autoimunitní reakci, která se projeví poškozením sliznice tenkého střeva.  Poté následuje chronický zánět sliznice, začnou mizet klky a mikroklky. Tím dojde ke snížení povrchu tenkého střeva a sníží se jeho schopnost vstřebávat důležité živiny z organismu.

Lepek je hlavní bílkovinnou složkou pšenice, žita, ječmene a ovsa. Proto by se lidé s celiakií měly zcela vyvarovat potravin, které obsahují tyto obilniny, dokonce i ve stopovém množství.

Intolerance lepku se většinou projevuje až po delší době  konzumace rizikových potravin, na rozdíl od alergie na lepek, která se projeví během několika minut až hodin po konzumaci lepku.

Celiakie se může projevovat typickými střevními potížemi – průjmy, plynatostí, nadýmáním, nechutenstvím, křečemi břicha. Druhým typem potíží jsou tzv. mimostřevní. Patří sem například chudokrevnost, nedostatek železa, osteoporóza, dlouhotrvající únava, zvýšené jaterní testy, bolesti kloubů, záněty dásní, zvýšená kazivost zubů, afty, ztráta pigmentace kůže a tvz. Durhingova dermatitida.  

Orientační vyšetření, zda trpíte celiakií si můžete udělat i doma, pomocí domácího testu na celiakii. K potvrzení diagnózy je však potřeba laboratorní vyšetření krve, na které vás odešle lékař.

Při potvrzení celiakie je třeba dodržovat bezlepkovou dietu. Tím většinou dojde k obnově sliznice střeva a jeho správné funkce. Do úplného uzdravení sliznice je důležité doplňovat vitamíny a minerály, především železo, vápník, vitamíny B12, A a D. Více informací o celiakii a bezlepkové dietě najdete i v našem článku Celiakie-intolerance lepku.

Co je to intolerance na laktózu a jak s ní bojovat?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Intolerance laktózy postihuje zhruba 10-15% populace ČR. Dochází k ní ve chvíli, kdy trávicí systém není schopný správně zpracovat mléčný cukr-laktózu. Za normálních okolností je laktóza rozštěpena enzymem laktázou na glukózu a galaktózu.

Příčinou intolerance na laktózu je právě nedostatečná aktivita nebo přímo nedostatek tohoto enzymu. Nerozštěpená laktóza začne poté ve střevě kvasit vlivem střevních bakterií, což se poté projevuje plynatostí, nadýmáním, průjmem a křečemi v břiše. Dalšími příznaky mohou být pocit plnosti, kručení v břiše, nevolnosti, zvracení, únava, svalové bolesti či bolesti hlavy. Potíže se obvykle zjevují cca půl hodiny až 3-4 hodiny po požití a mohou přetrvávat i několik dní. Pokud máte podezření na intoleranci laktózy, zajděte za svým lékařem, který vaše podezření „prověří“.

Úprava stravy při laktózové intoleranci je individuální. Někomu stačí vyměnit mléko za zakysané mléčné jogurty, kefíry a sýry, které obsahují méně laktózy, díky bakteriím, které se jí živí. Někdo nesnese ani tu trochu zbylé laktózy. V tom případě doporučuji zcela se vyhnout mléku, mléčným výrobkům a všem potravinám, které je obsahují. Nahradit se dají rostlinnými mléky, margaríny, atd.

O tom jak bude vaše tělo reagovat na laktózu rozhoduje i to, v jakém stavu jsou vaše střeva, stres nebo to, zda mléčný výrobek něčím zajíte.

Jak tedy bojovat s intolerancí?

 • Pro zmírnění zažívacích potíží doporučuji zpočátku vyloučit zcela potraviny obsahující laktózu
 • Poté, pokud nemusíte zcela vyloučit mléko a mléčné výrobky, rozdělte si tyto produkty do více menších dávek za den a nejezte (nepijte) je nalačno.
 • Vybírejte „low-lactose“ nebo „lactose-free“ produkty
 • Užívejte pravidelně a dlouhodobě probiotika
 • Štěpení laktózy můžete napomoci doplňky stravy ( Lactanon, Laktoleraza, Lactase enzyme), které obsahují laktázu a užívají se před jídlem obsahujícím laktózu

Občas se intolerance na laktózu zaměňuje s alergií na mléčnou bílkovinu. V tomto případě jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému a většinou vzniká velmi rychle po požití alergizující potraviny. Příznaky mohou být podobné. Navíc se mohou přidat kožní, případně dýchací potíže – opuchnutí rtů a jazyka, svědění, kopřivka, potíže s dýcháním až anafylaktický šok.  

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.