Lékárna.cz

Mgr. Pavla Horáková

všechny dotazy

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové s následnou atestací z veřejného lékárenství. V Lékárně.cz mám pod palcem celý projekt odborné on-line poradny, plánuji a obsazuji směny, aby pro vás byli lékárníci on-line každý den od 8 do 22 hodin. Sama také odpovídám na vaše dotazy a píšu odborné články. Specializuji se na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy. Mám ráda zvířata všeho druhu, geocaching a s ním spojené výlety do přírody a na zajímavá místa, ferraty a jiné adrenalinové sporty.

Mgr. Pavla Horáková

Zodpovězené dotazy (663)

Bývám často unavená a bolí mne svaly. Slyšela jsem, že existuje druh hořčíku "magnesium glycinate" . Můžete mi říct, o jaký přesně hořčík jde? Jaké jsou vlastně druhy hořčíku - jak se liší a k čemu se hodí?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Magnesium glycinát nebo se mu také říká bisglycinát hořečnatý, je chelátová forma hořčíku, která se vyznačuje vysokou vstřebatelností a využitelností v organismu. Je mnoho forem hořčíku. Ty se liší především svojí vstřebatelností a využitelností.
Glycinát  může mít uklidňující vlastnosti či eliminovat úzkost, depresi, stres a nespavost. Vstřebatelnost má 70-80%
Citrát má přirozený projímavý účinek ve vyšších dávkách. Vstřebatelnost má 80-90%.
Malát má energizující účinky. Vstřebatelnost má 70-80%
Laktát  má vstřebatelnost 5-60%
Orotát je vhodný zejména na povzbuzení činnosti srdečního svalu a podporuje regeneraci tkání, proto je s oblibou využíván sportovci.
Nejvíce zastoupený je v doplňcích stravy oxid, který má sice nejvyšší obsah elementárního hořčíku, ale vstřebatelnost pouze 4-10%. 
Více informací o hořčíku si můžete přečíst v našem článku

Začalo mě bolet v krku, může to být záškrt? Co je to záškrt, jaké má příznaky a jak se léčí? Jak často se záškrt objevuje v Česku? Existuje na něj očkování?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Záškrt je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae, respektive její toxin. Tento toxin postihuje horní cesty dýchací a způsobuje odumírání jejich sliznice a vznik povlaků v krku a nosohltanu. Vstupní branou jsou většinou mandle. 

Příznaky záškrtu jsou bolest v krku, zimnice, zvýšená teplota až horečka a nechutenství. V krku, nosohltanu a na mandlích jsou šedé nebo bílé povlaky. Ty ztěžují polykání a dýchání. Pokud je povlaků mnoho, mohou ucpat dýchací cesty a může dojít až k udušení. Úmrtnost na záškrt se udává cca 5-10% a u dětí do 5 let a dospělých nad 40 let kolem 20%.

Inkubační doba záškrtu je 2-5 dní. Nakažlivost záškrtu je od konce inkubační doby po celou dobu nemoci, cca dní. Někdy až 6 měsíců.

Léčba záškrtu musí být zahájena co nejdříve. Příznaky angíny proto nepodceňujte s navštivte lékaře co nejdříve. Při podezření na záškrt se podává antitoxin, který neutralizuje toxin záškrtu. K tomu lékař předepíše antibiotika, která ničí bakterie záškrtu.

V ČR je povinné očkování dětí od 9. týdne, v 5 a 10 letech. Očkuje se kombinovanými vakcínami. U dospělých většinou bývá očkování “vyvanulé” a proto se doporučuje přeočkování každých 10 let. Od začátku roku 2024 až do 8.3. bylo evidováno již 6 případů a bylo zaznamenáno 1. úmrtí od roku 1969.

 

Chodím pravidelně plavat a vždy se mi do ucha dostane voda. Jak dostat vodu z ucha, nejde ven ?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Voda v uchu je nepříjemná záležitost. Zkuste ji z ucha dostat potřásáním nebo poskakováním, případně nakloněním hlavy na stranu, aby voda mohla vytéct. Zkusit můžete i cíp ručníku nebo kapesníku ,do kterého se voda vsákne. Vhodným pomocníkem jsou i ušní svíce či kapky/spreje na odstranění vlhkosti a vyčištění ucha. Pokud bude ucho stále zalehné či začne bolet, navštivte lékaře. 

Pediatr napsal synovi Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Fenistil kapky, jak správně píšete, se používá především k léčbě senné a celoroční alergické rýmy. Fenistil má ale i mírně sedativní efekt, který někteří pediatři využívají i k tišení kašle, především toho nočního, který nenechá dítě v klidu spát. Dávkování Fenistilu kapky u dětí od jednoho roku je 2 kapky na 1kg hmotnosti rozdělený do tří dávek za den. Tzn. pokud dítě váží 15 kg je jednotlivá dávka 10 kapek. Pokud se jedná o kašel, tak se Fenistil podává pouze na noc.

Mám krev ve stolici. Co je to? Jak poznám krev ve stolici, jak vypadá?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Čerstvá světlá jasně červená krev ve stolici může značit problém s hemeroidy nebo prasklinku konečníku. Občasná krev ve stolici se může objevit právě v těchto případech. Pokud konečník při stolici i mimo ní bolí, píchá či svědí, můžete vyzkoušet produkty na léčbu hemeroidů. Čípky zavádějte ideálně na noc, mast můžete mazat i několikrát denně. Přidejte do stravy i vlákninu a produkty s obsahem diosminu a hesperidinu. Pokud by se stav do měsíce nezlepšil nebo se horšil, doporučuji návštěvu lékaře. 
Druhou možností je sražená tmavá krev ve stolici. Zde se může jednat o krvácení v trávicím traktu. V tomto případě doporučuji návštěvu lékaře, případně udělat test okultního krvácení doma.
Test okultního krvácení by se měl provádět 1x ročně ve věku 50-55 let. Poté stačí 1x za 2 roky. Druhou variantou je kolonoskopie, která se od 50. toku života provádí 1x za 10 let. 

Na co se používá Modafen, jaké má účinky a jaká je jeho cena?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Účinky Modafenu: Modafen lze použít ke krátkodobé léčbě počátečních stadií akutních infekčních onemocnění horních cest dýchacích s projevy jako jsou rýma, zánět hltanu či nosohltanu, počínající bolest ucha. Modafen je určen pro dospělé a dospívající od 12 let věku. Přípravek lze používat v indikacích, které vyžadují jak dekongescenční (oplasknutí sliznice, zprůchodnění nosu), tak analgetický (proti bolesti) a/nebo antipyretický (proti horečce) účinek. Pokud jeden z příznaků (buď kongesce nosní sliznice nebo bolest a/nebo horečka) převládá, použijte jednotlivé léčivé látky - léky na rýmu, léky na teplotu a bolest .
Dávkování Modafenu: Užívejte 1-2 tablety 3x denně po dobu trvání příznaků (3-5 dní). Odstup mezi jednotlivými dávkami je minimálně 4h. Užít můžete max. 6 tablet denně. Pokud se stav do 3 dnů nezlepší, navštivte lékaře. 
Ze zkušenosti: Modafen podávejte s menším množstvím potravy nebo zapijte mlékem.  
Modafen lze v lékárnách v České republice volně zakoupit až po předložení dokladu totožnosti a  kontrole farmaceuta, zda je možné Modafen vydat. 
Cena Modafenu se může v lékárnách lišit. Na začátku roku 2024 se pohybuje okolo 300,-.
Ve složení Modafenu je zastoupena i laktóza a sodík. Pozor by si tedy měli dát ti, pro které jsou tyto složky problematické.

Objevili se mi červené fleky na žaludu. Co je to?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Pokud červené fleky či skvrny na žaludu (penisu) i svědí, mohlo by se jednat o mykózu. Někdy se může objevit i výtok či bolest při močení. Můžete zkusit 2-3x denně mazat krémem s obsahem antimykotické složky ( např. Canesten, Candibene, Cotylena,..). Pokud se stav do 3 dnů nezlepší nebo zhorší, navštivte lékaře.

Již nějakou dobu mám takové bílé pupínky na předkožce. Nijak to nebolí ani nesvědí. Co to je?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
S největší pravděpodobností se jedná o přirozeně se vyskytující papily (papile corone glandis) a není potřeba se znepokojovat. Nejčastěji se vyskytují při koruně žaludu. Pokud nacházíte tyto bílé pupínky (tečky) na žaludu (penisu), na vnitřním listu předkožky a v okolí uzdičky, bude se pravděpodobně jednat o rozšířené tzv. mazové žlázy. Tyto žlázky nijak nevymačkávejte. Důležitá je intimní hygiena. Pokud by začaly svědit či bolet navštivte lékaře. 

Za jak dlouho po Ibalginu mohu pít alkohol?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Kombinace pravidelného pití alkoholu a užívání Ibalginu není vhodná. Pokud však užijete Ibalgin ( Brufen, Ibuprofen ) a výjimečně si dáte  alkohol ( 1-2 sklenky vína či pivo), neměl by být problém. Doba za jak dlouho po užití Ibalginu není při občasné konzumaci alkoholu důležitá. 

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.