Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové s následnou atestací z veřejného lékárenství. V Lékárně.cz mám pod palcem celý projekt odborné on-line poradny, plánuji a obsazuji směny, aby pro vás byli lékárníci on-line každý den od 8 do 22 hodin. Sama také odpovídám na vaše dotazy a píšu odborné články. Specializuji se na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy. Mám ráda zvířata všeho druhu, geocaching a s ním spojené výlety do přírody a na zajímavá místa, ferraty a jiné adrenalinové sporty.
Trápí vás vysoký tlak nebo zvýšený cholesterol? Pak pro vás máme pár tipů na domácí diagnostické přístroje, které vám pomohou být v obraze.
Vysoký či nízký tlak? Pořiďte si tlakoměr!
Je jich mnoho druhů, já ale doporučuji pažní a digitální, které jsou přesnější než ostatní druhy a jednoduše se s nimi zachází. Navíc mají velký displej a dobře čitelné hodnoty. Manipulace je jednoduchá - nasaďte manžetu na paži a stiskněte tlačítko. Manžeta se nafoukne a tlakoměr pak odečte hodnoty systolického a diastolického tlaku. A to je vše! Některé digitální tlakoměry dokonce ukládají měření i pro dva uživatele, lze je propojit s počítačem nebo aplikací v telefonu a hodnoty sdílet třeba s vaším lékařem.
Cholesterol, tichý zabiják cév
Pokud trpíte vyšším cholesterolem a snažíte se ho dietou snížit, doporučuji si vaši snahu ověřovat pomocí cholesterolmetru. Cholesterolmetr 3v1 je skvělý pomocník - umí totiž nejen měřit hodnoty cholesterolu, ale také glukózy a kyseliny močové. Navíc vám bude stačit jen opravdu malá kapička krve - vše je bezbolestné, rychlé a jednoduché. A za to vaše zdraví přece stojí, ne?
Obyčejná váha? Zvolte raději lékařskou
Místo obyčejné váhy si pořiďte váhu lékařskou nebo diagnostickou. Mají několik senzorů a dokáží přesně určit obsah tělesného tuku, BMI i podíl kosterních svalů. Navíc spočítají váš klidový denní metabolismus a navrhnou vám optimální denní spotřebu kalorií. Pokud se potřebujete zbavit pár kil navíc, bude se vám hodit i další funkce - některé váhy totiž umí rozlišit úbytek tuku a úbytek aktivní tělesné hmoty. Super, že?
S alkoholem za volant? Nikdy!
Kvalitní alkohol tester je malý a skladný, vejde se vám do kapsy i do kabelky. Pokud se chystáte na oslavu nebo párty a máte v úmyslu jet zpátky domů autem, vezměte si ho s sebou. Stačí jedno vdechnutí a za pár vteřin budete mít jasno, jestli si můžete sednout za volant nebo si radši zavoláte taxíka.
Měření teploty u malých dětí bývá občas problém
Pokud máte doma malé děti, určitě oceníte bezkontaktní teploměr. Stačí ho přiložit dítěti cca 3-5 cm od pokožky čela, kliknout a za pár vteřin víte, jak na tom váš miláček je. U teploměru si můžete vypnout zvukový signál, takže se nemusíte bát, že spící dítě probudíte. Navíc s ním můžete měřit i teplotu kojenecké stravy a mlíčka, vody ve vaně nebo teploty v místnostech. A pozor -není určen jen pro děti, ale i pro ty dospělé, kterým klasické měření teploty nevyhovuje.
Převalujete se na posteli, počítáte ovečky a ne a ne usnout. Snížená pozornost, únava, zhoršené myšlení, neschopnost soustředit se, úzkost až deprese. To vše může způsobit nedostatek spánku. Nespavost (insomnie) občas zažil každý z nás.
Poradím vám, jak na lepší spánek:
Bolí vás hlava, záda nebo máte teplotu? Většinou automaticky sáhnete po „brufenu“, zázračné pilulce na všechno. Ale ne vždy je lék s obsahem ibuprofenu vhodný. Kdy použít paracetamol a kdy ibuprofen, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor?
Paracetamol je lék určený hlavně na bolest a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Léky s obsahem paracetamolu jsou velmi rozšířené, užívají se již od roku 1953.
Dospělému doporučuji maximálně 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálně 4 g (8 tablet) za den. U dětí postupujte při dávkování podle věku nebo váhy (podle váhy je určení dávky přesnější). Jednotlivá dávka paracetamolu je u dětí od 3 měsíců věku 10-15 mg na 1 kg hmotnosti po 6-8 hodinách. Tzn. pokud bude dítě vážit 10 kg, může užít lék, který bude obsahovat 100-150 mg paracetamolu v 1 dávce. Maximální denní dávka nesmí přesáhnout 60 mg paracetamolu na 1 kg hmotnosti dítěte.
I když se jedná o relativně bezpečný lék, předávkování velmi rychle pocítíte. Při předávkování se obvykle do 24 hodin objeví nevolnost, zvracení, pocení, chorobná spavost, může dojít i k selhání jater. Proto při podezření na předávkování paracetamolem (dospělého i dítěte) vyhledejte co nejdříve lékaře.
Paracetamol není vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater. A v žádném případě ho nekombinujte s alkoholem! Alkohol totiž zvyšuje nežádoucí působení paracetamolu na játra. Na „léčbu“ kocoviny tudíž není vhodný.
A ještě jedno varování: paracetamol je vysoce toxický hlavně pro kočky, proto ho v žádném případě nedávejte domácím mazlíčkům.
Ibuprofen snižuje teplotu a bolest a působí proti zánětům, patří do skupiny skupiny nesteroidních protizánětlivých látek. Je vhodnější všude tam, kde se vedle bolesti a teploty objeví i zánět.
Stejně jako paracetamol, je i ibuprofen obsažen v mnoha (i kombinovaných) lécích. U dospělého doporučuji 1 tabletu (400 mg) po 4-8 hodinách (maximálně 3 tablety (1200 mg) za den. U dětí uděláte nejlíp, když dávku také přepočítáte podle hmotnosti dítěte. U dětí od 3 měsíců věku je jednotlivá dávka ibuprofenu 10 mg na 1 kg hmotnosti dítěte po 6-8 hodinách, maximálně však 3xdenně. Celková denní dávka u dítěte by neměla přesáhnout 30 mg na 1 kg hmotnosti.
Léky s obsahem ibuprofenu nedoporučuji užívat pacientům s vředy, krvácením do trávicího traktu, problémy s ledvinami či srdcem, s planými neštovicemi, užívajícím warfarin, jiné léky ovlivňující srážlivost krve či SSRI a ženám v třetím trimestru těhotenství.
S nachlazením se na podzim setkáte mnohem častěji než v ostatních obdobích roku. Jde o virové onemocnění horních cest dýchacích, kdy se viry zachytí na sliznici krku nebo nosu a poté se šíří dále. Střídání venkovních a vnitřních teplot sliznice vysušuje a ty jsou pak náchylnější k usazení virů.
Nachlazení se projevuje rýmou, ucpaným nosem, kašlem, kýcháním, škrábáním a bolestí v krku, chrapotem, únavou, teplotou či bolestí hlavy a trvá většinou týden. Často se stává, že si lidé pletou nachlazení s chřipkou - ta ale mívá jiné příznaky (prudší nástup horečky, zimnice, únava, nesnesitelná bolest hlavy, svalů a kloubů, později suchý dráždivý kašel, bez rýmy).
Jak si poradit s příznaky nachlazení?
Podpořte imunitu
Jen dostatečně silná imunita může úspěšně bojovat s viry či bakteriemi.
Odolnost organismu můžete podpořit:
Akné je zapřičiněno zánětem mazových žláz a trápí nejen „puberťáky“. Objevit se může i u dospělých v podobě zarudlých pupínků, puchýřků s hnisem nebo hlubokých dutin v pokožce, po kterých zůstávají jizvy. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, ale někoho trápí i na zádech, hrudníku či ramenou.
Mezi hlavní příčiny akné patří zvýšená produkce kožního mazu (především vlivem mužských pohlavních hormonů) a zvýšená produkce rohoviny. Dalšími příčinami mohou být stres, hormonální změny (dospívání, těhotenství), bakterie či nevhodná strava - vynechat byste měli sladkosti, cukr, mastná nebo příliš kořeněná jídla.
Hlavní je správná péče o pleť. Doporučujeme používat přípravky specielně určené pro péči o problematickou pleť. Pleť si čistěte alespoň 2x denně čistícím gelem, micelární vodou, pleťovou vodu nebo mýdlem. Poté naneste vhodný krém či sérum.
Krémy vám pomohou zklidnit zarudlou a podrážděnou pokožku, napomáhají přirozené regeneraci a obnově správné funkce pokožky, pomáhají předcházet ucpávání pórů a mazových žláz a vzniku černých teček, hydratují, vyhlazují. Některé umí i pleť zmatnit, snížit viditelnost pórů či obsahují barevné pigmenty, které snižují viditelnost pupínků. Séra se spíše používají lokálně přímo na pupínky.
Vybírat můžete i z léčivých gelů a krémů na akné s obsahem kyseliny azelaové či benzoyl peroxidu, které působí proti bakteriím zapřičiňujícím vznik akné.
Více o akné si můžete přečíst v našem samostatném článku.
Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasech. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 6-15 let, ale získat ji mohou i mladší děti a dospělí. Jelikož se veš živí krví, určitě ji nepřehlédnete, protože vás hlava svědí a nutí vás se neustále drbat.
Samička klade vajíčka (hnidy) a přilepuje je pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Za 7-19 dní (dle teploty) se z vajíček líhnou larvy. Z larvy se po několik dnech vylíhne nymfa (2.vývojové stadium vši) a z ní poté dospělá veš. Celá přeměna od hnidy po dospělou veš trvá v závislosti na teplotě 17-25 dní. Samičky žijí 3-5 týdnů a v tomto období nakladou 50-150 vajíček.
K přenosu vši dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, což ve skupině dětí (škola, školka) není problém a vši se šíří v kolektivu velmi rychle.
Při prvním příznaku svědění hlavy, doporučuji vlasy pořádně prohlédnout. Pokud najdete veš, hnidy či jiné stadium vši, ihned jednejte.
Stále více žen (a v menší míře i mužů) v produktivním věku trápí tmavé skvrny na čele, tvářích, spáncích, horním rtu, předloktí či rukou. Dalším „rizikovým“ faktorem pro vznik pigmentových skvrn je tmavší typ pokožky, delší pobyt na slunci, zjizvení a podráždění pokožky, dědičnost, nedostatečná funkce jater nebo hormonální změny (včetně hormonálních léků) a také vyšší věk.
Pigmentové skvrny vznikají především díky zvýšené aktivitě melanocytů, tj.buněk které vytvářejí melanin – tmavý pigment, který pomáhá pokožku chránit před UV zářením. Pokud je působení slunce pozvolné a přiměřené, vznikne rovnoměrné opálení. Je-li však pokožka vystavena silnému slunci po dlouhou dobu, začne se tvořit příliš mnoho melaninu a tím dochází ke vzniku pigmentových skvrn.
Jak předcházet vzniku pigmentových skvrn?
Pokud již pigmentové skvrny máte, je několik možností, jak se jich zbavit (zesvětlit je):
Celiakie, neboli intolerance lepku, je autoimunitní onemocnění, kterým trpí asi 1% populace. Trpět jí mohou jak děti, tak i dospělí. Spouštěčem bývá lepek (gluten), který je obsažen ve stravě a který postihuje především tenké střevo. Po příjmu potravy obsahující lepek dojde k autoimunitní reakci, která se projeví poškozením sliznice tenkého střeva. Poté následuje chronický zánět sliznice, začnou mizet klky a mikroklky. Tím dojde ke snížení povrchu tenkého střeva a sníží se jeho schopnost vstřebávat důležité živiny z organismu.
Lepek je hlavní bílkovinnou složkou pšenice, žita, ječmene a ovsa. Proto by se lidé s celiakií měly zcela vyvarovat potravin, které obsahují tyto obilniny, dokonce i ve stopovém množství.
Intolerance lepku se většinou projevuje až po delší době konzumace rizikových potravin, na rozdíl od alergie na lepek, která se projeví během několika minut až hodin po konzumaci lepku.
Celiakie se může projevovat typickými střevními potížemi – průjmy, plynatostí, nadýmáním, nechutenstvím, křečemi břicha. Druhým typem potíží jsou tzv. mimostřevní. Patří sem například chudokrevnost, nedostatek železa, osteoporóza, dlouhotrvající únava, zvýšené jaterní testy, bolesti kloubů, záněty dásní, zvýšená kazivost zubů, afty, ztráta pigmentace kůže a tvz. Durhingova dermatitida.
Orientační vyšetření, zda trpíte celiakií si můžete udělat i doma, pomocí domácího testu na celiakii. K potvrzení diagnózy je však potřeba laboratorní vyšetření krve, na které vás odešle lékař.
Při potvrzení celiakie je třeba dodržovat bezlepkovou dietu. Tím většinou dojde k obnově sliznice střeva a jeho správné funkce. Do úplného uzdravení sliznice je důležité doplňovat vitamíny a minerály, především železo, vápník, vitamíny B12, A a D. Více informací o celiakii a bezlepkové dietě najdete i v našem článku Celiakie-intolerance lepku.
Intolerance laktózy postihuje zhruba 10-15% populace ČR. Dochází k ní ve chvíli, kdy trávicí systém není schopný správně zpracovat mléčný cukr-laktózu. Za normálních okolností je laktóza rozštěpena enzymem laktázou na glukózu a galaktózu.
Příčinou intolerance na laktózu je právě nedostatečná aktivita nebo přímo nedostatek tohoto enzymu. Nerozštěpená laktóza začne poté ve střevě kvasit vlivem střevních bakterií, což se poté projevuje plynatostí, nadýmáním, průjmem a křečemi v břiše. Dalšími příznaky mohou být pocit plnosti, kručení v břiše, nevolnosti, zvracení, únava, svalové bolesti či bolesti hlavy. Potíže se obvykle zjevují cca půl hodiny až 3-4 hodiny po požití a mohou přetrvávat i několik dní. Pokud máte podezření na intoleranci laktózy, zajděte za svým lékařem, který vaše podezření „prověří“.
Úprava stravy při laktózové intoleranci je individuální. Někomu stačí vyměnit mléko za zakysané mléčné jogurty, kefíry a sýry, které obsahují méně laktózy, díky bakteriím, které se jí živí. Někdo nesnese ani tu trochu zbylé laktózy. V tom případě doporučuji zcela se vyhnout mléku, mléčným výrobkům a všem potravinám, které je obsahují. Nahradit se dají rostlinnými mléky, margaríny, atd.
O tom jak bude vaše tělo reagovat na laktózu rozhoduje i to, v jakém stavu jsou vaše střeva, stres nebo to, zda mléčný výrobek něčím zajíte.
Jak tedy bojovat s intolerancí?
Občas se intolerance na laktózu zaměňuje s alergií na mléčnou bílkovinu. V tomto případě jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému a většinou vzniká velmi rychle po požití alergizující potraviny. Příznaky mohou být podobné. Navíc se mohou přidat kožní, případně dýchací potíže – opuchnutí rtů a jazyka, svědění, kopřivka, potíže s dýcháním až anafylaktický šok.
Nejdříve se musíte přihlásit.