Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Odborné poradenství » Mgr. Pavla Horáková

všechny dotazy

Mgr. Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové s následnou atestací z veřejného lékárenství. V Lékárně.cz mám pod palcem celý projekt odborné on-line poradny, plánuji a obsazuji směny, aby pro vás byli lékárníci on-line každý den od 8 do 22 hodin. Sama také odpovídám na vaše dotazy a píšu odborné články. Specializuji se na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy. Mám ráda zvířata všeho druhu, geocaching a s ním spojené výlety do přírody a na zajímavá místa, ferraty a jiné adrenalinové sporty.

 

Zodpovězené dotazy (73)

Která dezinfekce pro děti neštípe?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Nejen pro děti od 1. roku je vhodná desinfekce ve spreji bez štípání, bez zápachu,bez barvy a bez jódu Dettol. Ránu omyjte vodou a aplikujte 1 stříknutí, které necháte působit 5 minut, poté přebytečnou tekutinu setřete a ránu zalepte. Mýdlo může rušit účinek přípravku, proto jej nepoužívejte k omytí rány. Dalším přípravkem, který neštípe, je hnědý jodový roztok Betadine - na rány se používá ředěný vodou 1:10, není ale vhodný u přecitlivělosti na jód.

Děti Kůže

Sháním něco opravdu účinného na migrénu pro přítelkyni. Kdy vlastně dochází k migrenózním bolestem?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Každému na záchvat migrény pomáhá něco jiného. Někomu stačí obyčejný paracetamol (Paralen, Panadol, …), kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin…) nebo jejich kombinace s kofeinem Migralgin. Pokud by nepomáhalo nic volně prodejného spolu s režimovými opatřeními (vypozorovat jaké jsou spouštěče migrény a vyvarovat se jich - může to být například nedostatek spánku, některá jídla, změna počasí, světelné, vizuální nebo pachové vjemy, přemíra alkoholu, stres….), bude dobré navštívit lékaře, který může předepsat léky, které se užívají při prvních příznacích migrény.

Psychika

Dají se u vás koupit antidepresiva bez předpisu?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Antidepresiva nejsou volně prodejná, jsou vázaná na lékařský předpis. Nejblíže se jim podobají výtažky z třezalky (např. Kneipp Třezalka), kde je potřeba dávat velký pozor na to, co k nim užíváte, aby nedocházelo ke snížení nebo zvýšení účinků jiných léčiv nebo doplňků stravy. Všechny kombinace léčiv s třezalkou je potřeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Celkem nové, volně prodejné léky, (tedy i registrovaný Státním ústavem pro kontrolu léčiv) jsou Vitango 200mg nebo Persen, které obsahují rostlinné látky, které pomáhají při stresu, úzkosti či poruchách spánku. Pokud by nestačilo dodržovat režimová opatření (dostatek pohybu, zdravá a pestrá strava, dostatek spánku, odpočinku, méně stresu, nekouřit, nepřehánět to s pitím, mít osobní koníčky…) a některý z výše uvedených přípravků, bude dobré se ještě poradit s lékařem. V dnešní době je již velký výběr antidepresiv na lékařský předpis.

Psychika

Dá se sehnat v České Republice přípravek Mutaflor Mite?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Tento přípravek se momentálně do ČR nedováží. Na základě lékařského předpisu můžete dostat pouze Mutaflor a to po 20 nebo 100 kapslích.

Trávení

Moje dcera má na končetinách ekzém a nedávno se po celém těle osypala takovými na dotek drsnými, malými pupínky. Na koupání používám Linola – Fett. Pomůže jí to i na ty nové pupínky?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

V tomto případě je potřeba navštívit kožního lékaře, aby zjistil, co přesně Vaše dcerka má a mohl to adekvátně léčit (třeba i přípravky na recept). Než se dostanete ke kožnímu lékaři, přípravky Linola Fett určitě nic nezkazíte. Pokud má dcerka citlivou, ekzematickou pleť, je potřeba se o ni více starat a promazávat ji, a používat dermokosmetiku určenou pro citlivou pleť s ekzémem. Tyto přípravky nabízí například A-derma , Bioderma (řada Atoderm), La-Roche (Lipikar) a další. Můžete také použít konopnou kosmetiku od firmy Cannaderm nebo Cutis Help.

Péče o tělo Děti

Jsou vitamíny Gravital určené i pro druhý a třetí trimestr těhotenství?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ano, Gravital můžete užívat po celou dobu těhotenství, jsou určené i pro období kojení. Užívá se jedna tableta denně, ideálně ráno po jídle a zapít větším množstvím vody.

Ženy

Jak dlouho trvá léčba velkého oparu na rtu? Beru vitamín B. Co dalšího na opar na rtu?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

To se bohužel nedá s určitostí povědět. Záleží na více faktorech, nejen na stadiu a velikosti oparu, ale i na Vaší imunitě, na pečlivosti s jakou budete dodržovat intervaly pro mazání mastí proti oparům a na tom, jestli budete k léčbě užívat Vámi zmiňovaný B-komplex a hodně pít… Na opar na rtu ještě mažte mast proti oparům. Např. Zovirax duo nebo Vectavir. Krémy se mažou každé 2-4hodiny a jsou vhodné pro dospívající od 12 let a dospělé.Doba léčby je většinou 4-5 dní. Pokud by se opar nehojil, doporučuji návštěvu lékaře.

Léčivé přípravky

Poslední dobou mě trápí po jídle nadýmání a nadměrná plynatost. Co s tím?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Pokud vás trápí nadměrná plynatost a nadýmání, můžete použít lék Espumisan
(2 kapsle s jídlem nebo po jídle 3-4x denně) nebo Noball (1-3 kapsle denně). Můžete přidat také laktobacily, které pomáhají srovnat střevní mikroflóru. Snažte se omezit nadýmavé potraviny, při vaření přidávejte kmín, fenykl nebo bazalku. Dbejte na pravidelné vyprazdňování. Pokud by obtíže neustoupily, je nutné navštívit lékaře.

Trávení

Opakovaně se mi vrací plíseň mezi prsty na nohou. Co na to mám použít?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Plíseň mezi prsty na nohou a na nehtech je bohužel často vracející se infekce. Zejména nás potrápí v létě, kdy se více potíme. Jako domácí léčbu můžete zkusit mast Canesten, Clotrimazol nebo Exoderil a to 1-2xdenně dlouhodobě. Je nutné po vymizení příznaků ještě 2 týdny mazat, aby se infekce opět nevrátila. Pokud domácí léčba nezabírá nebo se infekce začne šířit dál,  je nutno navštívit lékaře, který vám předepíše mast nebo roztok na recept. Jinak je vhodné nosit bavlněné ponožky, prodyšnou obuv a vhodné je i používat spreje na nohy a do bot s antimikróbní přísadou.

Péče o tělo Kůže

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám