Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

42 otázek a odpovědí

Prasklý koutek je nepříjemnou záležitostí. Mnohdy bolí, svědí nebo krvácí. Nemůžete se pořádně napít, najíst či se usmát. Užuž to vypadá, že se zahojí, ale pak více otevřete ústa a zase praskne. Praskání koutků může být způsobeno sychravým či mrazivým počasím, nedostatkem tekutin či vitamínů skupiny B, železa, kyseliny listové, suchou pokožkou nebo ekzémem v okolí úst, infekcí, ojediněle i závažnějším onemocněním (cukrovka, poruchy imunity, reflexní choroba jícnu, celiakie, Crohnova choroba,..). U dětí může být praskání způsobeno nadměrným sliněním (v noci či při růstu zubů) a olizováním či…

Celá odpověď

U novorozenců, malých miminek, a kojenců, kteří ještě nejsou očkovaní, bývá průběh onemocnění nejzávažnější. Tyto děti ještě neumí pořádně kašlat a záchvaty u nich mohou vést k dušení. Komplikací bývají zápaly plic, encefalopatie, v nejhorším případě i úmrtí. Při léčbě je zásadní podávání antibiotik. Ta musí být podána včas ihned v začátcích onemocnění. Antibiotika zabrání množení a růstu bakterií, záchvaty kašle ale nezmírní. Dále je důležitý dostatečný přísun tekutin a zvlhčování vzduchu, hlen přítomný v dýchacích cestách je možné odstranit pomocí sprejů s mořskou vodou. Horečky lze léčit…

Celá odpověď

Fenistil kapky, jak správně píšete, se používá především k léčbě senné a celoroční alergické rýmy. Fenistil má ale i mírně sedativní efekt, který někteří pediatři využívají i k tišení kašle, především toho nočního, který nenechá dítě v klidu spát. Dávkování Fenistilu kapky u dětí od jednoho roku je 2 kapky na 1kg hmotnosti rozdělený do tří dávek za den. Tzn. pokud dítě váží 15 kg je jednotlivá dávka 10 kapek. Pokud se jedná o kašel, tak se Fenistil podává pouze na noc.

Celá odpověď

Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasech. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 6-15 let, ale získat ji mohou i mladší děti a dospělí. Jelikož se veš živí krví, určitě ji nepřehlédnete, protože vás hlava svědí a nutí vás se neustále drbat. Samička klade vajíčka (hnidy) a přilepuje je pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Za 7-19 dní (dle teploty) se z vajíček líhnou larvy. Z larvy se po několik dnech vylíhne nymfa (2.vývojové stadium vši) a z ní poté dospělá veš. Celá přeměna od hnidy po dospělou veš trvá v závislosti na teplotě 17-25 dní. Samičky žijí 3-5 týdnů a v tomto…

Celá odpověď

Nejen pro děti od 1. roku je vhodná desinfekce ve spreji bez štípání, bez zápachu,bez barvy a bez jódu Dettol nebo Neocide. Ránu omyjte vodou a aplikujte 1 stříknutí, které necháte působit 5 minut, poté přebytečnou tekutinu setřete a ránu zalepte. Mýdlo může rušit účinek přípravku, proto jej nepoužívejte k omytí rány. Dalším přípravkem, který neštípe, je hnědý jodový roztok Betadine - na rány se používá ředěný vodou 1:10, není ale vhodný u přecitlivělosti na jód.

Celá odpověď

V tomto případě doporučuji na vlhký kašel u dětí např. Hedelix sirup v dávce 3x2,5ml nebo Stopkašel sirup pro děti a to 2krát denně 2,5 ml sirupu, nejlépe ráno po snídani a večer před spaním. Po užití se doporučuje půl hodiny nejíst a nepít. Je dobré zýšit příjem tekutin, dobrý je čaj s medem. Pokud se mu neuleví do 5 dní, doporučuji návštěvu lékaře.

Celá odpověď

Účinná látka je u obou ibuprofen. Nurofen pro děti 4% je novější, silnější a je určen pro starší děti od šesti let (20kg). "Slabší" Nurofen pro děti je určen pro děti od tří měsíců. Oba jsou ve dvou příchutích, pomeranč a jahoda.

Celá odpověď

Dávkování Kinedrylu: Děti 2-6 let užívají čtvrt tablety Kinedrylu hodinu před cestou. Ve věku 6-15 let podáváme 1/4 - 1/2 tablety. Dospělí užívají 1 tabletu hodinu před cestou. Při dlouhotrvající cestě stačí podávat v intervalu 2-3 hodiny. Doporučuji pořádně zapít. Děti do 2let, těhotné a kojící ženy by neměly Kinderyl užívat vůbec. Informace o volně prodejných lécích, které máme na našich stránkách, najdete, když si rozkliknete pod popisem produktu “Více informací” a dále pod obrázkem “Příbalový leták”. Hodí se to také, pokud byste jej z krabičky vytratila nebo se Vám zrovna nechtěl hledat.

Celá odpověď

Na nadýmání a bolest bříška u dětí jsou velmi dobré kapičky Espumisan pro miminka a kojence nebo Infacol, které pomohou s nahromaděnými prdíky.  Použít můžete i kapičky s přírodními oleji Baby calm kapky. V každém případě bych miminku každý den podávala Biogaiu. Jedná se o kapičky s obsahem probiotik vhodných právě na koliky a bolest břicha u novorozenců a kojenců.

Celá odpověď

Nedostatek vitaminu D u dětí může mít různé projevy a dopady na jejich zdraví. Vitamin D je klíčový pro růst a vývoj kostí a správnou funkci imunitního systému. Mezi projevy nedostatku vitaminu D u dětí patří: -Rachitida (křivice) -Zpožděný růst -Bolesti kostí a svalů -Zvýšené riziko infekcí -Změny nálady včetně depresivních symptomů -Únava, potíže se spánkem -Zvýšená kazivost zubů -Svalová slabost

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.