Lékárna.cz

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle
Sdílet

Pokud chcete být zdraví, ve formě a předcházet stárnutí, potřebujete dostatek glutathionu. Bez něj váš organismus nebude správně fungovat. Glutathion si sice tělo tvoří samo, vy mu ale můžete pomoci.

Co je glutathion

Glutathion se řadí mezi nejsilnější antioxidanty. Efektivně se podílí na inhibici (brždění) tvorby volných radikálů v těle. Nachází se v buňkách rostlin, živočichů, člověka i bakterií.

Jak funguje gluthation v těle

Jedná se o tripeptid - tj. je složen ze tří aminokyselin - cysteinu, glycinu a kyseliny glutamové. Vzniká v játrech. a je součástí mnoha reakcí v těle. Působí jako koenzym (látka podporující účinek) enzymů glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Díky němu se v těle mění jedovatý peroxid vodíku na neškodné látky - vodu a kyslík. Napomáhá tvorbě disulfidových můstků v řadě bílkovin a hormonů. Je důležitý při syntéze a opravě nukleových kyselin, syntéze (vzniku) bílkovin, odstraňování toxinů z těla, aktivaci enzymů, udržení acidobazické rovnováhy, ochrany před oxidačním stresem. V neposlední řadě je důležitou součástí metabolismu (detoxikace) cizorodých škodlivých látek v těle (xenobiotik), účastní se tvorby žluče, působí jako neuromodulátor a neurotransmiter. Hraje důležitou roli v regulaci počtu a funkčnosti erytrocytů a leukocytů a tím významně ovlivňuje stav imunitního systému.

Co znamená snížená hladina glutathionu v těle

Snížená hladina v těle je spojena s vyšší mírou oxidačního stresu. Je známo, že volné radikály (oxidační stres) vedou k rychlejšímu stárnutí, poruchám zraku a sluchu, mohou mít vliv na vznik diabetu a jiných metabolických poruch, osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění trávicího ústrojí a plic, různých neurodegenerativních poruch (např. Parkinsonův syndrom, Alzheimerova choroba,…), poškození DNA a následnému rakovinnému bujení.

Co snižuje hladinu glutathionu

Hladinu glutathionu snižuje:

  • Věk  ( jeho produkce se s věkem snižuje).
  • Silné zatížení toxiny, volnými radikály a stresem (poté naše tělo není schopno recyklovat glutathion v potřebné míře)
  • Špatná životospráva – nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, přemíra jednoduchých cukrů a toxických látek
  • Dlouhodobá fyzická zátěž
  • Znečištění prostředí
  • Kouření

Jak zvýšit obsah glutathionu v těle

Glutathion je obsažen v mase, ovoci a zelenině (především v té, která obsahuje síru - tj. brokolice, květák, zelí, česnek, cibule, kapusta,...), pivovarských kvasinkách a luštěninách.  Hladinu glutathionu zvyšuje i pravidelné aerobní cvičení, které posiluje i náš imunitní systém. Funkci glutathionu podporují vitamíny C a E, selen, rybí tuk a ostropestřec.

Doporučená denní dávka

Perorální denní dávka (z hlediska potravního doplňku) se pohybuje v rozmezí 50 -1000 mg. Biologická dostupnost ze zažívacího ústrojí však není vysoká. Efektivní je podávání směsi všech tří výše uvedených aminokyselin v příslušném poměru nalačno.

V léčebných dávkách se osvědčilo podávání intravenózně či intramuskulárně. Primárně se používá pro snížení toxicity, která doprovází protinádorovou léčbu cisplatinou.

V inhalační (aerosolové) formě se glutathion podává při léčbě plicních onemocnění.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

22. červenec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.