Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Imunita Srdce a cévy Oči

Glutathion patří mezi nejběžnější a nejčastěji se vyskytující látky v živočišném organizmu a život bez jeho existence je nemožný. Kromě masa se vyskytuje také v zelenině a ovoci. Zájem o něj, jako o potravinový doplněk, stále roste.

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Glutathion jako čistá látka běžně existuje, přidává se do určitých léčivých přípravků. Pro konzumenta potravinových doplňků však existuje jednoduchý recept, jak lacino zvýšit její hladinu v organizmu: podávat složky, ze kterých vzniká, tj. aminokyseliny glutamin, cystein a glycin. Čistý glutathion se po podávání ústy totiž obtížněji vstřebává.

Funkce glutathionu v organizmu

Glutathion vzniká v játrech, uplatňuje se při syntéze a opravě nukleových kyselin v organizmu, při vzniku bílkovin, prostaglandinů, transportu aminokyselin, odstraňování toxinů a karcinogenů, správné funkci imunitního systému, prevenci buněk před oxidačním stresem a při aktivaci řady enzymů v organizmu.

Jeho nízký obsah v těle je spojen s:

  • rychlým stárnutím,
  • makulární degenerací (skvrnami na pokožce),
  • diabetem,
  • nemocemi plic a zažívacího ústrojí,
  • křečovitými stavy,
  • Parkinsonovým syndromem a jinými neurodegenerativními poruchami.

Použití

Glutathion se používá při šedém a zeleném zákalu, při alkoholizmu, prevenci stárnutí, astmatu, nádorových onemocněních, kardiovaskulárních chorobách (ateroskleróze a hypercholesterolemii), žloutenkách a onemocnění jater, snížené imunitě (včetně AIDS a chronickém únavovém syndromu), ztrátě paměti, Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, zánětech pohybového ústrojí a při detoxikaci těžkých kovů a pro snížení toxického účinku některých léčiv (cisplatiny).

V inhalační formě je používán při ovlivňování plicních chorob (plicní fibrózy, cystické fibrózy a onemocnění plic spojených s viry, zejména HIV).

Perorální denní dávka (z hlediska potravního doplňku) se pohybuje v rozmezí 50-600 mg, průměrně 250 mg; biologická dostupnost ze zažívacího ústrojí však není vysoká. Efektivní je podávání směsi všech tří výše uvedených aminokyselin v příslušném poměru nalačno.

V inhalační (aerosolové) formě se podává v dávce do 600 mg, rozděleně ve formě aerosolu dvakrát denně.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám