Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jaro žádá detox

Jaro žádá detox

Trávení Zdraví z přírody Detoxikace

Konečně je tady jaro. Kromě toho, že odložíme zimní kabáty, měli bychom pomoci i svému tělu zbavit se škodlivin a odlehčit mu. Jaro je pro detoxikační kúru ideálním obdobím.

Jaro žádá detox

Právě uplynulá zima dala našemu tělu zabrat. Zvykli jsme si na konzumaci tučnějších potravin, jedli více masa, užívali si zabijačkové specialitky. Dodávali jsme z jídla tělu více energie, aby se zahřálo. Naopak, s ovocem a zeleninou, zdrojem cenné a prospěšné vlákniny, jsme to moc nepřeháněli. A stejně tak i s pohybem.

Nedostatek vlákniny a pohybu ale nesvědčí našemu trávení. Střeva mohou „zlenivět“, pracovat pomaleji a hůř se pročišťovat. Tělo tak potřebuje naši pomoc, aby se zbavilo nahromaděných škodlivin a toxinů. Vždyť už naši předkové dodržovali tradiční očistný půst před Velikonocemi. Dnes z těchto zvyků známe jen masopustní průvody či karnevaly, následný půst ale již nedržíme.

Jarní úklid? Ano, v sobě

Jestli na jaře přemýšlíme o jarním úklidu, týká se to většinou smýčení a leštění domácnosti. Spíš než na umytá okna byste ale měli myslet na sebe! Je to hlavně naše tělo, které si jarní úklid zaslouží.

Prvním krokem, který byste měli udělat je úprava jídelníčku. Zařaďte do něj více ovoce a zeleniny a další zdroje vlákniny, jako jsou luštěniny či celozrnné pečivo. Vyhněte se tučným, mastným a sladkým jídlům. Jezte pravidelně, menší porce, pětkrát denně.

Dodržujte pitný režim, minimem jsou dva litry tekutin denně. Nejlepší je obyčejná voda, zeleninové šťávy nebo bylinné čaje. Naopak alkohol či přemíru kávy byste si měli odpustit.

Podporu při detoxikaci můžete najít v přírodě. Jsou to právě různé bylinky, které vám mohou pomoci tělo propláchnout, pročistit a nastartovat. Mezi oblíbené a účinné patří kopřiva, fenykl, řebříček či pampeliška. Královnou mezi rostlinami je pak aloe vera.

Očista těla

Očistu těla můžete mimo změny jídelníčku podpořit i vhodnými doplňky stravy. Ideální jsou pro tento účel zejména:

Všechny tyto doplňky stravy seženete v různých formách a s návodem, jak je užívat. 

Je detox vhodný pro všechny?

S očistou těla by rozhodně měli počkat na příznivější dobu:

  • kojící maminky,
  • lidé, kteří jsou v psychické nepohodě, 
  • ti,které čeká náročná fyzická aktivita (operace, porod, delší cestování...)

Ti, kteří jsou nemocní by se měli o plánované detoxikaci poradit nejprve se svým ošetřujícím lékařem. 

Aby měla očistná kúra správný účinek, měli byste se během ní vyvarovat konzumace alkoholu, kávy, cukru, soli, sycených nápojů, černého a ovocného čaje, ale i lepku, který organismus zatěžuje. 

Přejeme tedy hodně zdaru a věříme, že jaro přivítáte plni zdraví a energie!

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám