Lékárna.cz

Detoxikace organismu

Vymeťte "pavučiny" z organismu. Detoxikací získáte skvělý pocit, lépe fungující a čistší organismus a energii. Poradíme vám, jak na to.

Detoxikace organismu
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Zbavte se zplodin

Nepodceňujte jarní úklid těla! Jak připravíte organismus je jen na vás. Přivítejte jarní měsíce bez virózy a únavy. Detoxem pomůžete své fyzické i duševní stránce a to díky odstranění nahromaděných zplodin a toxinů, které se hromadí v těle a mohou způsobit až zdravotní potíže či psychickou nepohodu. S pročištěním organismu pocítíte příval energie, dobré nálady a zlepšení zdravotního stavu - uvidíte sami!

Bylinné čaje a bylinky pro detoxikaci

Pozvěte si na pomoc přírodu. Ideálním pomocníkem v detoxikaci a nastartování organismu jsou bylinky – kopřiva, fenykl, řebříček, pampeliška, čekanka, kořen lopuchu, ostropestřec mariánský či aloe vera. Stačí si udělat 3x denně šálek čaje z nálevu sušených bylinek nebo je přimíchat do lahodného ovocně-zeleninového smoothie a freshe.

Účinné antioxidanty

Bohatým zdrojem antioxidantů je

Ty najdete v ovoci a zelenině, například v červené paprice, dýni, mrkvi ale i lesních plodech.

Skvělé jsou i doplňky stravy se superpotravinami - vhodná je 

Plný vitamínů je i rakytník nebo šťáva z aloe vera.

Náš tip

Zima vybízela ke konzumaci tučných jídel. Na jaře je vhodné upravit jídelníček. Konzumací vlákniny navíc pročistíte zlenivělá střeva a nahromaděné škodliviny.

Odlehčený jídelníček není věda

 • Ve svém jídelníčku zvyšte příjem potravin bohatých na vlákninu a vitamíny. Vláknina přispívá ke zvýšení objemu stolice a urychlení pohybu střev. Některé druhy vlákniny slouží i jako prebiotikum, neboli potrava pro střevní mikroorganismy.
 • Zařaďte více ovoce a zeleniny, místo smaženého, kořeněného a těžkého jídla si dejte raději syrová, dušená a vařená jídla. Výborná je i kvašená zeleninaZelenina a ovoce obsahují vitamíny a minerály, které jsou potřebné pro správné fungování organismu. Kvašená zelenina je hojným zdrojem probiotik, které jsou důležité nejen pro správné fungování našich střev.
 • Zeleninu můžete kombinovat s rýží, pohankou nebo jáhly. Škrobové přílohy (rýže, brambory, těstoviny) není vhodné kombinovat s bílkovinami (maso, ryby). V trávicím traktu dochází k jejich hnití a přeměnu na nevyužitelné a zatěžující složky. Proto je vhodnější kombinovat tyto přílohy se zeleninou.
 • Omezte konzumaci sladkostí. Nadbytek cukru tělu nepřináší žádné výhody, spíše naopak může být příčinou mnoha onemocnění.
 • Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Nejvíce živin, vitamínů a minerálů se nachází v obalu zrn. Při mletí bílé mouky se tyto obaly, a tím i většina živin, odstraňují. Celozrnná mouka a produkty z ní obsahují více živin a vlákniny, tělo je lépe a efektivněji tráví a rychleji a na delší dobu vás zasytí.
 • Omezte konzumaci mléčných výrobků. Názory na prospěšnost mléka se liší. Pokud si bez mléka nedovedete představit den, volte raději čerstvé mléko přímo od farmářů. Z mléčných výrobků jsou nejvhodnější ty zakysané (zakysaná smetana, kefír, neochucené jogurty,..). V případě, že máte alergii na mléčnou bílkoviny nebo laktózu, volte raději "mléka" rostlinná.
 • Vyřaďte polotovary, vyhněte se tučným a mastným jídlům. Polotovary obsahují mnoho přidaných látek, které naše tělo nepotřebuje a neumí zpracovat (éčka, dochucovadla, nadbytek soli či cukrů). Vždy je lepší si jídlo uvařit doma bez zbytečných látek navíc. Nadměrný příjem nevhodných tuků je spojen s rizikem vzniku nadváhy, obezity a v nemalé míře i onemocnění cév, srdce či trávicího traktu.
 • Vynechte alkohol a snižte konzumaci kávy na únosné minimum (do 4 šálků kávy denně). Zvýšený příjem alkoholu může mít negativní vliv na kardiovaskulární systém, srdce, játra či mozek. Zvyšuje riziko vzniku některých nádorů, podílí se na vzniku obezity či poruch výživy. Nadměrná konzumace kávy může vést k poruchám spánku, úzkosti, nervozitě či pálení žáhy.
 • Jezte pravidelně, nejlépe pětkrát denně v menších porcích. Díky tomu, že si dáte 5x denně menší porce kvalitního a hodnotného jídla, nebudete mít návaly hladu a tím i tendence k přejídání, sníží se chuť na sladké, ulevíte svému trávení a dáte mu čas vše správně strávit a tělo bude moci lépe využít živiny z potravy. Navíc pravidelná strava pomáhá zrychlit bazální metabolismus a spalování energie.
 • Pijte obyčejnou vodu a zeleninové šťávy. Ty nastartují metabolismus a odbourávání škodlivin v těle. Voda je základním kamenem pro správné fungování těla. Měla by být kvalitní, ideálně pramenitá a neperlivá. Čerstvé zeleninové šťávy pomohou do těla doplnit důležité minerály, vitamíny a další živiny, bez nadbytku cukrů.
 • Den si zpestřete pitím zelených nebo bylinných čajůPřínosy zeleného čaje pro naše zdraví jsou mnohé. Zelený čaj podporuje správnou funkci našeho srdce, trávicího traktu a metabolismu. Napomáhá udržení správné hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Podporuje dentální zdraví a kontrolu tělesné hmotnosti. Působí jako antioxidant. Podporuje duševní výkon, koncentraci a učení. Správně vybrané bylinné čaje také dokáží podpořit naše zdraví.
 • Vynechte sycené nápoje a černé čaje. Sycené nápoje mohou způsobovat problémy s trávením jako jsou pálení žáhy, nadýmání, říhání či plynatost. Sycené nápoje s vyšším obsahem oxidu uhličitého mohou negativně působit na krevní tlak, játra, zvyšují vylučování vody a důležitých minerálů. Většina z nich navíc obsahuje i obrovské množství cukru. Při výrobě černého čaje dochází, díky dlouhému času oxidace, k vyššímu znehodnocení zdraví prospěšných látek, než je tomu u čaje zeleného. A i když má černý čaj prokazatelné pozitivní účinky na zdraví, může jeho nadměrné pití způsobovat i nepříjemnosti jako jsou zácpa, překyselení žaludku a pálení žáhy či nežádoucí zbarvení zubů.

Detoxikace na míru

Myslete na to, že detoxikační plán je individuální záležitost. Jiný typ detoxikace je vhodný pro muže, ženu (před porodem či kojící), seniora nebo člověka s chronickým onemocněním. Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem.

TOP potraviny pro detoxikaci:

 • bylinné čaje a zelený čaj
 • citrón (doporučujeme pít vodu s citrónem a snítkou máty)
 • brokolice
 • sezamová semínka
 • luštěniny

Pročistěte mysl

Nakonec doporučujeme uklidit si i v hlavě. Přestaňte myslet na tisíc věcí najednou a začněte řešit vše postupně. Duševní hygiena a psychická pohoda je nezbytnou podmínkou pro vaše celkové zdraví.. Zapojte do každodenního života pohyb. Ať už to bude běh, procházky se psem nebo jen vycházky po okolí. Užívejte si sluníčka a buďte v pohodě :-)

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.