Lékárna.cz
Hledat

Úpal vs. úžeh - poznáte rozdíl?

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit je od sebe je někdy obtížné.

Úpal vs. úžeh - poznáte rozdíl?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je to úžeh

Jedná se o přehřátí mozku, ke kterému nejčastěji dochází při dlouhém pobytu na slunci, kdy teploty dosahují tropických hodnot a zároveň nejsou dodrženy základní pravidla pro pobyt na slunci – nošení pokrývky hlavy, dostatečná hydratace a omezení pobytu na slunci přes poledne. Ohroženy jsou zejména malé děti a senioři.

Úžeh u dětí může nastat velmi snadno a rychle. Jedním z důvodu je skutečnost, že děti si riziko úžehu neuvědomují a v zápalu hry zůstanou na slunci déle, než je zdrávo. Druhým důvodem je pak fakt, že zejména malé děti ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci. Je tedy na rodičích, aby na úžeh u dětí mysleli a podnikli dostatečná preventivní opatření. Druhou rizikovou skupinou jsou pak senioři, zejména proto, že mají sníženou potřebu pít. Tak u nich snadno dochází k dehydrataci a v kombinaci s pobytem na slunci je úžeh téměř nevyhnutelný.

Co je to úpal

Jedná se o celkové přehřátí organismu. K úpalu nejčastěji dochází v důsledku pobytu v prostorách s vysokými teplotami, nedostatečným přívodem čerstvého vzduchu či na místech s vysokou vlhkostí, zejména pak v kombinaci s nedostatečným pitným režimem.

Tělo vlivem dehydratace neprodukuje dostatečné množství potu, přirozené ochlazování těla pocením je narušeno a teplota těla stoupá. K stejné situaci při vysokých teplotách dochází i vlivem nošení nevhodných oděvů z neprodyšných materiálů. Ty brání odpařování potu a tím i ochlazování těla. A jinak tomu není v místech se silnou vlhkostí vzduchu. Vlhkost brání odpařování potu, teplota těla stoupá a dosáhne-li 40 °C, začnou se projevovat příznaky úpalu. Zejména nebezpečný je úpal u dětí a starších osob, kteří mají nedostatečnou termoregulaci a dále pak u osob s onemocněním srdce nebo trpících obezitou.

Příznaky úpalu a úžehu

Příznaky úpalu a úžehu jsou velmi podobné, zejména v lehčích případech. Postižený si stěžuje na bolest hlavy, nevolnost, může se přidat horečka a zvracení.

Příznaky těžšího případu úpalu a úžehu

  • úpal - může se objevit zmatenost, zrychlené dýchání či křeče,
  • úžeh -  může se objevit ztuhutí šíje, podobné té, která se objevuje při zánětu mozkových blan

Vodítkem pro určení, zda se jedná o úpal či úžeh může být informace, zda postižený trávil čas na slunci či nikoli a stav jeho kůže. Opálená či dokonce od slunce spálená pokožka svědčí spíše pro úžeh, ale záleží i na dalších okolnostech.

První pomoc

Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.  

V případě úpalu je nezbytné postiženého dostat na chladné místo s čerstvým vzduchem, uvolnit mu oděv a položit do polohy v leže se zdviženými končetinami. Pokud je to možné, doporučuje se chladná koupel (ne studená), jinak alespoň otírání těla chladnou vodou, tak dlouho, než teplota těla postiženého klesne na 38,5 °C. Samozřejmostí je, pokud je postižený při vědomí, podávat dostatečné množství studených tekutin. V případě vážného stavu pacienta je nutné přivolat lékařskou pomoc.

Rozdíl mezi úpalem a úžehem je na první pohled malý

Poznáte již rozdíl mezi úpalem a úžehem? Pokud si nejste stále jisti, podívejte se na přehlednou tabulku, která vám může v případě vaší nejistoty pomoci.

Proč nakupovat opalovací přípravky v lékárně

Obecně platí, že sluneční ochrana dermokosmetiky prodávaná v lékárně splňuje vyšší normy a standardy než kosmetika, která je prodávaná v drogeriích. Může se jednat o výšku zmiňovaného PPD, ale také přísnější regulace při výběru ingrediencí (alergie, tolerance na citliou pleť), organických a minerálních filtrů. Dermokosmetika podléhá přísnému testování a klinickým studiím. 

Přečtěte si také

Krvácení z nosu může mít mnoho příčin - máme pro vás tipy, jak vhodně doplnit stravu a co se osvědčilo našim lékárnicím v případě krvácení nosu u dětí i dospělých.

více

Příčin bolesti zubů může být mnoho - od hlubokého zubního kazu, přes prasklý zub, zánět dásní, ošetření zubních kanálků, citlivé či obnažené krčky až po hluboký zánět, který je nutné léčit…

více

Psyllium (jitrocel indický) je zdrojem ve vodě rozpustné vlákniny, která přispívá ke správnému fungování střevního traktu. Je to skvělý a lety osvědčený pomocník, který se hodí téměř pro každého, kdo…

více

Cordyceps (Housenice čínská) se využívá v tradiční čínské medicíně, kde patří mezi nejcennější houby a vitální tonikum. Slouží hlavně těm, kteří se zajímají o celkovou vitalitu, obranyschopnost a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.