Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Zarděnky

Zarděnky

Děti Kůže

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění. Patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do nosohltanu a odtud do krčních lymfatických uzlin. Zde se pomnoží a šíří se dále do těla, např. do kůže, spojivek, dýchacích cest,…

Zarděnky

Příznaky

Onemocnění má většinou mírný průběh, především u dětí.

Nejtypičtějším příznakem je červená vyrážka, která se objevuje po celém těle, nejvíce však na obličeji a trupu. Na končetinách se vyrážka objevuje jako poslední a nebývá tolik zřetelná. Objevit se může i na sliznici patra. Nejčastěji má tvar malých růžových teček, velkých 1-5 milimetrů. Většinou po dvou až třech dnech mizí. Vyrážka může nepříjemně svědit.

Krční a příušní uzliny jsou zvětšené, ale nemusejí být bolestivé. Objevuje se i zvýšená teplota, která může v extrémním případě dosahovat až 40°C. Někdy se teplota nemusí objevit vůbec. Většinou teplota nepřesáhne 38.5 °C. 

Nemoc provází i zánět horních cest dýchacích a zánět spojivek. U dospělých se můžeme setkat s bolestí kloubů, bolestí hlavy a zimnicí.

U některých nemocných může nemoc probíhat zcela bez příznaků.

Inkubační doba zarděnek je 2-3 týdny. Nemocný bývá pro své okolí infekční ještě před objevením vyrážky a cca týden po jejím výskytu. Poté již není nemocný nakažlivý.

Překonání zarděnek zanechává celoživotní imunitu.

Mezi možné komplikace zarděnek patří artritida (zánět kloubů), trombocytopenie (snížené množství krevních destiček), myokarditida (zánět srdečního svalu), zánět mozku (encefalitida) a mozkových blan.

Zarděnky v těhotenství

Virus prochází placentou, takže pokud dostane žena zarděnky v těhotenství, mohou způsobit vážné poškození plodu. Onemocní-li matka v prvním trimestru, je většinou indikováno přerušení těhotenství. Čím dříve těhotná žena onemocní, tím větší je nebezpečí pro nenarozené dítě.  Děti s tzv. zarděnkovým syndromem mají vysoký potenciál ke vzniku vývojových vad (vrozené srdeční vady, hluchota, anomálie zubů, postižení centrální nervové soustavy, poškození sítnice, šedý zákal, trombocytopenie, aj.). Pokud je těhotná žena vystavena infekci v prvním trimestru a nemá přítomné ochranné protilátky, je doporučeno za 2-3 týdny zopakovat sérologické vyšetření. Onemocnění po 20. týdnu těhotenství se již nepovažuje za rizikové.

Léčba zarděnek

Léčba je ve většině případů pouze symptomatická. Spočívá v podávání léků na snížení teploty, dostatku tekutin a klidu na lůžku. V případě komplikací je zapotřebí hospitalizace.

Očkování

V ČR jsou děti plošně očkovány kombinovanou (MMR) vakcínou. Ta obsahuje oslabené viry spalniček, zarděnek a příušnic. Očkují se děti ve věku mezi 13.-18. měsícem. Přeočkování se provádí mezi 5. a 6. rokem. Je možné i další přeočkování v dospělosti.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám