Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Třezalka, bylinka dvou tváří

Vladimír Finsterle: Třezalka, bylinka dvou tváří

Ptala se mě moje žena: Jak je to vlastně s třezalkou a ostatními léky? Jednoduchá otázka, ale poměrně obsáhlá odpověď.

Vladimír Finsterle: Třezalka, bylinka dvou tváří

Začněme pozitivy třezalky: Její květy obsahují třísloviny, glykosidy, silice a pryskyřice. Typické červené barvivo, které vytéká z květů po jejich rozmělnění, se jmenuje hypericin a patří mezi dvě klíčové látky (tou druhou je hyperformin). Dále třezalka obsahuje některé organické kyseliny, provitamín A nebo vitamín C. 

Třezalku lze využít ve formě nálevu nebo tinktury:

 • jako přírodní antidepresivum pomáhá i při změně nálad
 • je účinná na záněty
 • užívá se na potíže s játry a žlučníkem
 • má antibiotické i antivirové účinky
 • doporučuje se na problémy s žaludkem a dvanácterníkem
 • pro ženy je vhodná v období menstruace i klimakteria
 • navozuje pocity únavy a pomáhá při nespavosti
 • doporučuje se při nadměrném stresu
 • posiluje cévy a zlepšuje krevní oběh
 • zevně se využívá k ošetření otoků, pohmožděnin, drobných ran a ekzému
 • vnitřně i zevně pomáhá na hemeroidy

Třezalka tedy vypadá jako přívětivá bylinka, která člověku pomůže vyladit tělo i mysl do pohody. Tuto představu o třezalce ale poněkud ruší důrazná upozornění, která najdete takřka na všech webových stránkách:

 • TŘEZALKA SE NESMÍ KOMBINOVAT S ANTIDEPRESIVY! 
 • NESMÍ SE UŽÍVAT PŘED SLUNĚNÍM - MŮŽE ZPŮSOBIT TĚŽKÉ SPÁLENÍ POKOŽKY!
 • TŘEZALKA BY SE VNITŘNĚ NEMĚLA UŽÍVAT DLOUHODOBĚ!

Našel jsem i upozornění, že třezalku by neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Jak to tedy s třezalkou je doopravdy?

Třezalka a vstřebávání léků

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedním z nejčastěji používaných rostlinných preparátů. Dostupná data z klinických studií a případů dokazují, že právě jedna z výše uvedených složek extraktu třezalky, hyperformin, je tzv. významným induktorem či aktivátorem CYP3A4. Zvýšením jeho aktivity se rychleji odbourávají určité látky. A CYP3A4 je nejrozšířenější formou všech cytochromů P450, tedy sloučenin, které se podílejí v lidském organismu na zpracování většiny známých léčiv.

Mezi léčiva, která třezalkou ztrácí účinek, patří většina makrolidových antibiotik (erytromycin, klaritromycin), azolová antimykotika (itrakonazol, ketokonazol), specifické blokátory kalciových kanálů (např. nifedipin) a např. i léky užívané po transplantacích (cyklosporin). Třezalka způsobuje snížení hladiny cyklosporinu v krvi, což vede v některých případech až k odmítnutí transplantátu.

Podobně tomu je u látek snižující cholesterol (př. simvastatinu), antivirotik  (př.indinavir, nelfinavir, ritonavir, sachinavir, efavirenz, nevirapin), antieoileptika (karbamazepin, fenobarbital, fenytoin – snížení jejich hladiny může vést k propuknutí záchvatů). A tipněte si, jaká je nejčastější situace, kdy třezalka neguje účinky léčiv…? Je to užívání orální antikoncepce, kdy může vést až k jejímu selhání. Může také snížit účinek warfarinu (může nastat vyšší riziko krevního srážení), digoxinu (což může vést ke ztrátě kontroly srdečního rytmu nebo srdečnímu selhávání) nebo theofylinu (ztráta kontroly astmatu a CHOPN).

Může být i ohrožením účinku léků proti migréně tzv. triptanů (sumatriptan, naratriptan, rizatriptan, zolmitriptan, eletriptan) a tzv. SSRI antidepresiv (citalopram, fluoxetin, fluvoxamid, paroxetin, sertralin, escitalopram), kdy u obou těchto skupin může dojít k výskytu vedlejších účinků (třes, úzkost, ztráta chuti k jídlu, pokles váhy, narušené vidění, problémy se spaním, suchost v ústech, problém s dosažením orgasmu či dosažení erekce, bolest hlavy, časté pocení, průjem nebo naopak zácpa).

Pamatujte prosím na třezalku i před chirurgickými zákroky - vždycky je třeba zjistit možné interakce s přípravky pro celkovou a lokální anestézii a v případě nutnosti je třeba rostlinný léčivý přípravek vysadit.

Tak nevím, jestli jste z toho všeho dnes moudří. Je důležité si uvědomit, že třezalka může v kombinaci s jinými léky způsobit řadu zdravotních komplikací. Právě proto tu jsou lékárníci, kteří dokážou poradit a nalézt řešení. I u nás, v internetové lékárně. Když si nejste jistí, moji kolegové lékárníci vám poradí na e-mailu lekarnik@lekarna.cz nebo po telefonu na čísle 466 444 233, volba 2, každý všední den od 8 do 17 hodin.

Váš Vladimír


PharmDr. Vladimír Finsterle, MBAPharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Vladimír Finsterle

Vladimír Finsterle

Všechny články blogera

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám