Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Vladimír Finsterle: Třezalka, bylinka dvou tváří

Vladimír Finsterle: Třezalka, bylinka dvou tváří

Ptala se mě moje žena: Jak je to vlastně s třezalkou a ostatními léky? Jednoduchá otázka, ale poměrně obsáhlá odpověď.

Vladimír Finsterle: Třezalka, bylinka dvou tváří

Začněme pozitivy třezalky: Její květy obsahují třísloviny, glykosidy, silice a pryskyřice. Typické červené barvivo, které vytéká z květů po jejich rozmělnění, se jmenuje hypericin a patří mezi dvě klíčové látky (tou druhou je hyperformin). Dále třezalka obsahuje některé organické kyseliny, provitamín A nebo vitamín C. 

Třezalku lze využít ve formě nálevu nebo tinktury:

  • jako přírodní antidepresivum pomáhá i při změně nálad
  • podporuje duševní rovnováhu
  • užívá se na potíže s játry a žlučníkem
  • pomáhá při nespavosti
  • doporučuje se při nadměrném stresu
  • přispívá ke správné funkci krevního oběhu
  • je vhodná na podporu zdraví pokožky (pozor na sluníčko!)

Třezalka tedy vypadá jako přívětivá bylinka, která člověku pomůže vyladit tělo i mysl do pohody. Tuto představu o třezalce ale poněkud ruší důrazná upozornění, která najdete takřka na všech webových stránkách:

  • TŘEZALKA SE NESMÍ KOMBINOVAT S ANTIDEPRESIVY! 
  • NESMÍ SE UŽÍVAT PŘED SLUNĚNÍM - MŮŽE ZPŮSOBIT TĚŽKÉ SPÁLENÍ POKOŽKY!
  • TŘEZALKA BY SE VNITŘNĚ NEMĚLA UŽÍVAT DLOUHODOBĚ!

Našel jsem i upozornění, že třezalku by neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Jak to tedy s třezalkou je doopravdy?

Třezalka a vstřebávání léků

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedním z nejčastěji používaných rostlinných preparátů. Dostupná data z klinických studií a případů dokazují, že právě jedna z výše uvedených složek extraktu třezalky, hyperformin, je tzv. významným induktorem či aktivátorem CYP3A4. Zvýšením jeho aktivity se rychleji odbourávají určité látky. A CYP3A4 je nejrozšířenější formou všech cytochromů P450, tedy sloučenin, které se podílejí v lidském organismu na zpracování většiny známých léčiv.

Mezi léčiva, která třezalkou ztrácí účinek, patří většina makrolidových antibiotik (erytromycin, klaritromycin), azolová antimykotika (itrakonazol, ketokonazol), specifické blokátory kalciových kanálů (např. nifedipin) a např. i léky užívané po transplantacích (cyklosporin). Třezalka způsobuje snížení hladiny cyklosporinu v krvi, což vede v některých případech až k odmítnutí transplantátu.

Podobně tomu je u látek snižující cholesterol (př. simvastatinu), antivirotik  (př.indinavir, nelfinavir, ritonavir, sachinavir, efavirenz, nevirapin), antieoileptika (karbamazepin, fenobarbital, fenytoin – snížení jejich hladiny může vést k propuknutí záchvatů). A tipněte si, jaká je nejčastější situace, kdy třezalka neguje účinky léčiv…? Je to užívání orální antikoncepce, kdy může vést až k jejímu selhání. Může také snížit účinek warfarinu (může nastat vyšší riziko krevního srážení), digoxinu (což může vést ke ztrátě kontroly srdečního rytmu nebo srdečnímu selhávání) nebo theofylinu (ztráta kontroly astmatu a CHOPN).

Může být i ohrožením účinku léků proti migréně tzv. triptanů (sumatriptan, naratriptan, rizatriptan, zolmitriptan, eletriptan) a tzv. SSRI antidepresiv (citalopram, fluoxetin, fluvoxamid, paroxetin, sertralin, escitalopram), kdy u obou těchto skupin může dojít k výskytu vedlejších účinků (třes, úzkost, ztráta chuti k jídlu, pokles váhy, narušené vidění, problémy se spaním, suchost v ústech, problém s dosažením orgasmu či dosažení erekce, bolest hlavy, časté pocení, průjem nebo naopak zácpa).

Pamatujte prosím na třezalku i před chirurgickými zákroky - vždycky je třeba zjistit možné interakce s přípravky pro celkovou a lokální anestézii a v případě nutnosti je třeba rostlinný léčivý přípravek vysadit.

Tak nevím, jestli jste z toho všeho dnes moudří. Je důležité si uvědomit, že třezalka může v kombinaci s jinými léky způsobit řadu zdravotních komplikací. Právě proto tu jsou lékárníci, kteří dokážou poradit a nalézt řešení. I u nás, v internetové lékárně. Když si nejste jistí, moji kolegové lékárníci vám poradí na e-mailu lekarnik@lekarna.cz nebo po telefonu na čísle 466 444 233, volba 2, každý všední den od 8 do 17 hodin.

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárnu.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Neúnavný vyhledávač talentů také přednáší a podporuje filantropické projekty zaměřené na zlepšení kvality života nemocných. Kudy chodí, tudy se inspiruje, má rád lidi a život. Je skvělým společníkem se smyslem pro humor, nadšeným běžcem, sběratelem kulturních zážitků, milovníkem dobrodružství a velkým obdivovatelem funkcionalismu.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám