Co budete potřebovat ke kvašení zeleniny
Abyste mohli doma kvasit zeleninu, nemusíte sahat hluboko do kapsy. Sklenici chutné kvašené zeleniny si vyrobíte doslova za pár korun.
- Nádoba na kvašení zeleniny - Vystačíte si ze zavařovacími sklenicemi. Do větší napěchujete zeleninu, menší naplněná vodou, vám poslouží jako závaží. Vyzkoušet můžete i různé vychytávky - pružiny do zavařovaček nebo speciální sklenice s víčkem na pickles.
- Zelenina - Bez ní se to neobejde. Jako základ se používá zelí - bílé, červené nebo i čínské. K zelí pak můžete přidat cokoliv vás napadne. Osvědčené kombinace jsou zelí s cibulí nebo zelí s mrkví či řepou. Odvážnější přidají ředkvičky, pórek, kedluben, celer, brokolici nebo květák. Kvasit se dají i okurky. Kdo nemusí zelí, může kvasit vlastně jakoukoliv zeleninovou směs.
- Sůl - Kvasit zeleninu se dá i bez soli, ale to už je trochu náročnější. Začněte proto raději pomocí soli. Využít můžete běžnou kuchyňskou sůl. My doporučujeme mořskou sůl a ještě lépe růžovou himalájskou sůl, která navíc obsahuje 88 prvků, jež tělo dokáže využít.
- Koření - Kdo rád experimentuje, může přidat různá koření. Taková klasika je kmín. Doporučit můžeme i křen nebo česnek. Sáhnout můžete po bobkovém listu a novém koření. Skvěle poslouží i umeocet.
- Probiotika - Rozhodnete-li se zkusit kvasit i bez soli, můžete využít probiotika jako startér pro kvašení.
Kvašená zelenina - recept
-
Nakrájejte zeleninu na drobné nudličky, kostičky, kolečka, zkrátka jak vám to přijde pod ruku. K zelenině přidejte sůl, případně koření. Na 1 kg zeleniny přidejte 15 - 20 g soli.
-
Zeleninu se solí pořádně promíchejte a nechte několik desítek minut odležet. Tu a tam zeleninu promačkejte, aby pustila šťávu.
-
Tuto směs pak napěchujte do připravené nádoby. Klíčové je,aby veškerá zelenina byla ponořená ve šťávě. Zeleninu je tedy nutné zatížit. Nejlépe speciální spirálou nebo menší zavařovačkou naplněnou vodou.
-
Sklenici uložte na bezpečné místo v kuchyni, mimo přímé sluneční záření. Během několika dní bude probíhat mléčné kvašení.
-
Po 5 až 7 dnech uložte sklenici s hotovou kvašenou zeleninou do lednice. Přidávejte do zeleninových salátů nebo jako přílohu k různým běžným jídlům.
Náš tip - fermentace zeleniny bez soli
Pokud ke kvašení nechcete použít sůl, jako startér vám může dobře posloužit přídavek probiotik. Nespotřebovaný zbytek zkonzumujte - vaše tělo vám poděkuje :-) K nastartování fermentace můžete využít i ječmenný slad - ten zároveň "nakrmí" rozvíjející se probiotické kultury.
Bleskové kvašení zeleniny
- Himalájská sůl je velmi vhodná k nakládání zeleniny ve vlastní šťávě i na přípravu slaného nálevu. Oproti obyčejné soli obsahuje navíc 88 prvků, které naše tělo dokáže využít.
- Umeocet dodá zelenině slanokyselý nádech. Používá se zejména při bleskovém kvašení salátů (například z ředkviček nebo okurek). Jelikož obsahuje i enzymy, dokáže ze zeleniny udělat jemně kvašený salát během několika minut. Použít ho můžete i k přípravě nálevu - stejně jako sojovou omáčku. Ta je vynikající i do salátu z čínského zelí a cibulky a stejně jako umeocet nastartuje kvašení velmi rychle díky obsahu enzymů.
Všeho s mírou!
Stejně jako u všeho, i u kvašené zeleniny platí rčení - všeho s mírou! Doporučujeme konzumovat 1 polévkovou lžíci kvašené zeleniny denně po obědě nebo po večeři.
3 tipy, které kvašení ulehčí
1. Některá zelenina pustí málo šťávy, některá skoro žádnou. Můžete ji nahradit převařenou vodou se solí či umeoctem.
2. V průběhu kvašení šťávy přibývá. Dejte pod sklenici talířek, kam může případně přebytečná šťáva odtéct.
3. Hotovou směs si rozdělte do několika menších uzavíratelných sklenic a uchovejte v lednici. Tu a tam se může stát, že se nějaká začne kazit, nezkazí se vám tak celá dávka.
Kimči (Kimčchi)
Vyzkoušet můžete i kimči - tradiční korejskou pochoutku, která má v této zemi staletou tradici. Jde o pikantní křupavý salát, který se připravuje z nakládané a fermentované (kvašené) zeleniny a dalších ingrediencí (sůl, chilli papričky, zázvor, rybí omáčka aj.)
Domácí kimči - recept
Co budete potřebovat:
- 1 pekingské (čínské) zelí
- 2 polévkové lžíce soli (PL) (může být i himalájská růžová jemná)
- 1 PL sladké rýžové mouky (známá je také jako rýžová mouka z lepkavé rýže)
- 1/2 šálku korejských chilli vloček
- 4 PL rybí omáčky
- 2 PL cukru
- 3 nakrájené šalotky na proužky
- 1/4 středně velké nakrájené cibule
- 3 stroužky nasekaného česneku
- 1/2 lžičky nasekaného zázvoru
- 2,5 hrnku vody
- V míse důkladně promíchejte sůl a 1,5 hrnku vody. Dejte stranou.
- Omyjte a nasekejte zelí na malé kousky
- Ponořte zelí do osolené vody a nechte stát 3-6 hodin nebo do změknutí
- Do malého hrnce dejte sladkou rýžovou mouku a 1 hrnek vody a zahřejte na středním plameni. Míchejte do zhoustnutí cca 5 minut.
- Připravte si pastu - v míse smíchejte trochu rýžové mouky, korejské chilli vločky, rybí omáčku a cukr a nechte vychladit na chvíli do lednice.
- Jakmile je vychlazeno, přidejte nakrájenou šalotku, cibuli, česnek a zázvor do pasty a promíchejte.
- Jakmile je zelí měkké, propláchněte ho 3-4 krát, abyste důkladně odstranili slanou vodu
- Vmíchejte připravenou pastu do zelí a dejte do dobře vypláchnuté sklenice.