Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na popraskané koutky u dětí

Jak na popraskané koutky u dětí

Péče o tělo Děti Kůže

Zarudlé a potrhané koutky dokážou pěkně potrápit. Bolest a svědění je nepříjemnost, která bohužel doprovází nejen dospělé, ale i děti. Pojďme si říct, co je vlastně způsobuje a jak jich naše nejmenší zbavit.

Jak na popraskané koutky u dětí

Ve zdraví naší pokožky se prý zrcadlí zdraví celého našeho organismu. A popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. To může být hned z několika příčin, jako jsou alergie, infekce, nedostatek vitamínů i změna počasí. Je tak nutné řešit příčinu, ne pouze léčit koutky samotné.

Proč popraskané koutky častěji trápí děti

Rozpraskané koutky jsou velmi častým problémem u dětí. Na vině je slinění ve spaní a také časté olizování úst, zejména v zimních měsících. Tím si ale děti prasklinky na koutcích úst ještě více prohlubují. Je proto dobré dětem vysvětlit, že by si koutky ani rty neměly okusovat a olizovat, ale raději vhodně ošetřovat.

Nehezké počasí koutkům dobře nedělá

Popraskané koutky u dětí začínáme velmi často pozorovat se změnami počasí na podzim a v zimě. Není divu, pro rty je to zátěž. Střídá se chladno, větrno, slunečno a v místnostech je zase sucho a přetopeno. Děti se pak často mají tendenci olizovat. Uleví jim to, ale stav se ještě zhorší, protože při příchodu ven do zimy postižená pokožka trpí a ještě více ji to vysušuje. 

Vybavte proto děti balzámem na rty s vitamíny a minerály. Čtěte hodně složení a účinky, abyste sáhli po tom správném. Pokud se problém objeví v létě, berte ten s UV filtrem (ten se však hodí i v zimě na horách, ale měl by být mastnější). Rtům uleví i balzám na rty s panthenolem, který zároveň zmírní bolest.

Dbejte na vyvážený jídelníček

Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem (nebo i dospělým) prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6, tedy riboflavin pyridoxin).

Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, můžete si dopomoci vhodnými doplňky stravy. Především bychom ale měli myslet na správně složený jídelníček, a to nejen u dětí, ale i u sebe.

Co doplnit do jídelníčku při popraskaných koutcích 

  • Železo – jídelníček obohaťte o červené maso, meruňky, pistácie, mořské řasy a cizrnu
  • Vitamíny skupiny B – najdeme je v kvasnicích, lahůdkovém droždí, oříšcích a semínkách
  • Kyselinu listovou – nachází se ve špenátu, pórku, v brokolici, hrachu, čočce

Bolavé ústní koutky a kvasinková infekce

Když se problém nelepší, ale naopak horší, je čas zajít k lékaři. Jde možná o infekční onemocnění úst. Na tu vám lékař musí doporučit a předepsat antimykotickou mast. Kvasinková infekce sama o sobě nebezpečná není. V dětských kruzích se ale snadno šíří dál. A navíc, nejde o nic moc příjemného.

Popraskané koutky jako příznak vážnějších problémů

Ne vždy je bohužel problém tak banální. Popraskané koutky totiž mohou být i známkou vážnějšího onemocnění. Proto je často mívají lidé s nemocí střev, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida. Potkávají ale i často pacienty s cukrovkou.

Tělo se nám tak snaží často něco naznačit. Pokud se popraskané koutky vracejí a nechtějí vás nebo vaše děti opustit, raději konzultujte vše s lékařem. Lepší je zjištění, že vašim dětem chybí vitamíny, než zanedbání zdravotního problému, které by mohlo přinést do života nehezké následky.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám