Lékárna.cz

Jak na popraskané koutky u dětí i dospělých

Jak na popraskané koutky u dětí i dospělých
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Zarudlé a potrhané koutky dokáží pěkně potrápit. Bolest a svědění je nepříjemnost, která bohužel postihuje nejen dospělé, ale i děti. Prozradíme, co je příčinou a co na ně platí.

Příčiny popraskaných koutků

Ve zdraví naší pokožky se prý zrcadlí zdraví celého našeho organismu. A popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

Příčinou může být:

 • alergie,
 • infekce,
 • nedostatek vitamínů,
 • změna počasí,
 • užívání některých léků, například antibiotik,
 • hormonální změny, zejména po porodu,
 • užívání hormonální antikoncepce,
 • probíhající zánět  v těle,
 • oslabená imunita,
 • některé chronické nemoci.

Střídání venkovních teplot rtům nesvědčí

Především u dětí se často popraskané rty objevují spolu se změnami počasí na podzim a v zimě. Není divu, pro rty je to zátěž. Střídá se chladno, větrno, slunečno a v místnostech je zase sucho a přetopeno. Děti se navíc často mají tendenci olizovat. Uleví jim to, ale stav se ještě zhorší, protože při příchodu ven do zimy postižená pokožka trpí a ještě více ji to vysušuje. 

Vybavte proto děti balzámem na rty. Pečlivě nastudujte jeho složení a účinky, abyste sáhli po tom správném. Hodí se určitě, aby byl opatřen UV filtrem a jeho základ by měl tvořit panthenol, který má významné regenerační vlastnosti. Dále je vhodné, aby obsahoval vitamíny a minerály. 

Hygiena úst u malých dětí

Coby prevence popraskaných koutků a dalších draždivých potíží v oblasti úst, je nutné důsledně dodržovat hygienu hraček, dudlíků, lahviček a všech věcí, které si dítě strká do úst.

Na popraskané koutky má vliv i to, co jíte

Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem a i dospělým prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6).

Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, je možné si dopomoci vhodnými doplňky stravy. Především bychom ale měli myslet na správně složený, pestrý a vyvážený jídelníček, a to nejen u dětí, ale i u sebe.

Co doplnit do jídelníčku při popraskaných koutcích 

 • Železo – jídelníček obohaťte o červené maso, meruňky, pistácie, mořské řasy a cizrnu.
 • Vitamíny skupiny B – najdeme je v kvasnicích, lahůdkovém droždí, oříšcích a semínkách.
 • Kyselinu listovou – nachází se ve špenátu, pórku, v brokolici, hrachu, čočce.

Bolavé ústní koutky a kvasinková infekce

Když se problém nelepší nebo dokonce naopak horší, je čas zajít k lékaři. Jde totiž možná o infekční onemocnění úst, na které pomůže jen antimykotická mast, kterou lékař předepíše. Kvasinková infekce sice sama o sobě nebezpečná být nemusí, v dětských kruzích se ale snadno roznáší dál, navíc se může rozšířit na další místa na těle, komplikuje hojení i drobných oděrek, tkáně postižené plísní jsou náchylnější k dalším infekcím a v neposlední řadě nejde o nic příjemného.

Pomády na bolestivé koutky? Ne!

"V případě bolestivých koutků úst, kde je už riziko infekce či kvasinek, není vhodné koutky mazat běžnými pomádami, které riziko rozvoje kvasinek ještě podpoří. Ošetřete koutky přípravky s antimykotickými účinky, tedy přírodními oleji, pomádami s konopným olejem, tea tree éterickým olejem apod." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Popraskané koutky jako příznak vážnějších problémů

Ne vždy je bohužel problém tak banální. Popraskané koutky totiž mohou být i známkou vážnějšího onemocnění. Proto je často mívají lidé s nemocí střev, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida. Potkávají ale mnohdy i pacienty s diabetem.

Tělo se nám tak snaží často něco naznačit. Pokud se popraskané koutky vracejí a nechtějí vás nebo vaše děti opustit, raději konzultujte vše s lékařem. Lepší je zjištění, že vašim dětem chybí vitamíny, než zanedbání zdravotního problému, který by mohl přinést do života nehezké následky.

Pomoc z přírody

Významné hojivé účinky má konopný olej. Pro boj s kvasinkovými infekcemi se hodí oleje s antimykotickými vlastnostmi, jako je napříkald tea tree, levandulový nebo oreganový olej. 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

7. červenec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.