Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na popraskané koutky u dětí i dospělých

Jak na popraskané koutky u dětí i dospělých

Péče o tělo Děti Kůže

Zarudlé a potrhané koutky dokážou pěkně potrápit. Bolest a svědění je nepříjemnost, která bohužel doprovází nejen dospělé, ale i děti. Prozradíme, co je příčinou a co na ně platí.

Jak na popraskané koutky u dětí i dospělých

Příčiny popraskaných koutků

Ve zdraví naší pokožky se prý zrcadlí zdraví celého našeho organismu. A popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

Příčinou může být:

 • alergie,
 • infekce,
 • nedostatek vitamínů i
 • změna počasí
 • po užívání antibiotik
 • hormonální změny po porodu
 • vlivem užívání hormonální antikoncepce
 • zánět nebo oslabená imunita

Střídání venkovních teplot rtům nesvědčí

Popraskané rty dětí se často objevují spolu se změnami počasí na podzim a v zimě. Není divu, pro rty je to zátěž. Střídá se chladno, větrno, slunečno a v místnostech je zase sucho a přetopeno. Děti se pak často mají tendenci olizovat. Uleví jim to, ale stav se ještě zhorší, protože při příchodu ven do zimy postižená pokožka trpí a ještě více ji to vysušuje. 

Vybavte proto děti balzámem na rty s vitamíny a minerály. Informujte se o složení a účincích, abyste sáhli po tom správném. Pokud se problém objeví v létě, berte ten s UV filtrem (ten se však hodí i v zimě na horách, ale měl by být mastnější). Rtům uleví i balzám na rty s panthenolem, který zároveň zmírní bolest.

Hygiena úst u malých dětí

Vhodné je u velmi malých dětí důsledně dodržovat hygienu hraček, dudlíků, lahviček a všech věcí, které si dítě strká do úst.

Na popraskané koutky má vliv i to, co jíte

Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem a i dospělým prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6 a pyridoxin).

Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, můžete si dopomoci vhodnými doplňky stravy. Především bychom ale měli myslet na správně složený jídelníček, a to nejen u dětí, ale i u sebe.

Co doplnit do jídelníčku při popraskaných koutcích 

 • Železo – jídelníček obohaťte o červené maso, meruňky, pistácie, mořské řasy a cizrnu
 • Vitamíny skupiny B – najdeme je v kvasnicích, lahůdkovém droždí, oříšcích a semínkách
 • Kyselinu listovou – nachází se ve špenátu, pórku, v brokolici, hrachu, čočce

Bolavé ústní koutky a kvasinková infekce

Když se problém nelepší, ale naopak horší, je čas zajít k lékaři. Jde možná o infekční onemocnění úst. Na tu vám lékař musí doporučit a předepsat antimykotickou mast. Kvasinková infekce sama o sobě nebezpečná není. V dětských kruzích se ale snadno šíří dál. A navíc, nejde o nic moc příjemného.

Pomády na bolestivé koutky? Ne!

"V případě bolestivých koutků úst, kde je už riziko infekce či kvasinky, není vhodné koutky mazat běžnými pomádami, které riziko rozvoje kvasinek ještě podpoří. Ošetřete koutky přípravky a antimykotickými účinky (přírodními oleji, pomádami s konopným olejem, tea tree éterickým olej apod.)." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Popraskané koutky jako příznak vážnějších problémů

Ne vždy je bohužel problém tak banální. Popraskané koutky totiž mohou být i známkou vážnějšího onemocnění. Proto je často mívají lidé s nemocí střev, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida. Potkávají ale i často pacienty s cukrovkou.

Tělo se nám tak snaží často něco naznačit. Pokud se popraskané koutky vracejí a nechtějí vás nebo vaše děti opustit, raději konzultujte vše s lékařem. Lepší je zjištění, že vašim dětem chybí vitamíny, než zanedbání zdravotního problému, které by mohlo přinést do života nehezké následky.

Pomoc z přírody

K hojení koutků úst a popraskaných rtů je velmi vhodný konopný olej. Pokud je příčinou zanícených koutků úst kvasinka, je vhodné volit konopný olej s dalšími antimykotickými éterickými oleji (tea tree, levandulový, oreganový). 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka