Lékárna.cz

Jak poznat diabetes

Jak poznat diabetes
Sdílet

Poradíme vám, jak rozpoznat diabetes včas a jak se s touto diagnózou vypořádat.

Měřte, měřte, měřte...

Pokud vám byl  diagnostikován diabetes mellitus, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.  (Mgr. Pavla Horáková)

Příznaky diabetu

Ne vždy je lehké diabetes (zejména 2. typu) rozeznat hned od začátku. Pokud vás však trápí některé z těchto průvodních jevů, svůj zdravotní stav raději proberte se svým lékařem:

 • neuhasitelná žízeň
 • časté močení
 • hlad
 • úbytek nebo naopak nárůst váhy
 • změny v dýchání
 • zhoršené vidění
 • kožní problémy a špatné hojení ran
 • opakované infekce močových cest
 • změny nálad
 • pálení a bolesti nohou

Otestujte se!

Přítomnost glukózy a ketolátek v moči si můžete jednoduše otestovat sami doma pomocí detekčních proužků. U zdravého člověka budou obě políčka neutrální, barevně se nezmění. V případě pozitvní reakce, tedy pokud se políčka zabarví, výsledek testu konzultujte se svým praktickým lékařem.

Cukrovka může mít několik podob

Diabetes 1. typu

Nejčastěji se poprvé objeví u dětí a mladistvých, ale může propuknout v každém věku. Příznaky se objevují náhle a stav nemocného se rychle zhoršuje. Cukrovku 1. typu často provází zvracení, průjmy a rychlý úbytek váhy. Tento typ diabetu nelze vyléčit, pouze kompenzovat pravidelným podáváním inzulínu. K tomu je možné použít injekce, inzulínová pera nebo inzulínové pumpy.

Diabetes 2. typu

Je považován za civilizační nemoc. Objevuje se zpravidla u dospělých jedinců, ale v současné době nejsou výjimkou ani děti. K jeho vzniku přispívá nadváha, obezita a s tím související nedostatek pohybu, nadměrný stres, nevhodná stravova, genetické dispozice, zvýšená hladina tuků (dyslipidémie) a vysoký krevní tlak (hypertenze). Základem léčby je dieta s omezením jednoduchých cukrů a tuků, snížení tělesné hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita. Pokud tato režimová omezení nevedou ke zlepšení, předepíše lékař pacientovi perorální antidiabetika.

Gestační diabetes

Vzniká v těhotenství a postiženo jím bývá 1 - 3 % těhotných. Důvodem jeho vzniku je, že některé hormony produkované placentou mají opačné účinky než inzulin, což vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Těhotenská cukrovka se obvykle projeví až v 2. trimestru, kdy jsou již orgány a orgánové soustavy plodu vytvořeny. Při vyšších hladinách cukru v krvi matky, tím pádem i plodu, dochází k jeho zrychlenému růstu. Dítě matky se špatně léčenou těhotenskou cukrovkou je velké, ale nezralé. Tyto děti si s sebou nesou do života vyšší riziko vzniku obezity, cukrovky 2. typu a vysokého krevního tlaku. Proto je nutné těhotenskou cukrovku léčit.

Komplikace diabetu

Chronickým komplikací lze předcházet či je oddálit správně nastavenou léčbou. Mezi chronické komplikace diabetu patří:

 • diabetická neuropatie, tedy poškození nervů. Nejčastěji postihuje dolní končetiny.
 • diabetická nefropatie postihuje ledviny a může vést až k jejich selhání.
 • další komplikace, jako je postižení očí, erektilní dysfunkce, ateroskleróza, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda a diabetická noha (viz níž).

Diabetická noha

Vlivem zvýšené hladiny cukru v krvi dochází k poškození cév a nervů dolních končetin. Sníží se prokrvení končetiny a citlivosti na teplo, chlad a bolest. V místě stálého tlaku nebo poranění může dojít ke vzniku vředu, který se velmi špatně hojí a postupně může docházet až k odumírání postižené tkáně. Až polovina z nich končí amputací. Proto je důležité věnovat nohám diabetika zvýšenou péči.

Nejdůležitější je zabránit poranění chodidla. Tomu pomůže vhodná terapeutická obuv, vložky do bot a pohodlná ponožka. Nikde nesmí nic tlačit. Maximální pozornost musíme věnovat i hygieně nohou a péči o ně. Nohy si každý den pořádně prohlédněte a případná drobná poranění ihned ošetřete. Pedikúru by měla provádět vyškolená pedikérka.

Pečujte o své nohy

Každý den nohy jemně omyjte vlažnou vodou a opatrně osušte. Suchá místa ošetřete vhodným krémem. Při péči o suché popraskané paty a chodidla se osvědčil Beline. Nevystavujte nohy přílišnému horku, mrazu a dlouhému máčení. Choďte na pravidelné procházky. Lepšímu prokrvení pomohou i jednoduché cviky chodidly.

Víte, jak se při cukrovce stravovat a podpořit léčbu? Dozvíte se v dalším článku.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

20. prosinec 2019
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více