Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Cukrovka - co to je, jak ji poznám a proč potřebuji inzulín?

Cukrovka - co to je, jak ji poznám a proč potřebuji inzulín?

Trávení Děti Léčivé přípravky

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění, jehož základním rysem je hyperglykémie (zvýšená hladina glukózy v krvi). Diabetes mellitus vzniká v důsledku nedostatečného účinku inzulínu, jeho nedostatečnou produkcí nebo nedostatečným využitím.

Cukrovka - co to je, jak ji poznám a proč potřebuji inzulín?

Inzulín je hormon produkovaný beta buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Reguluje hladinu glukózy (cukru) v krvi. Glukóza z potravy je základním zdrojem energie pro buňky našeho těla. Bez inzulínu ovšem nemohou buňky glukózu využít. Některé buňky (např. nervové) dokáží však využít glukózu i bez přítomnosti inzulínu. Molekula inzulínu se naváže na receptor na vnější straně buněčné membrány, podobně jako klíč zapadne do zámku. Tím dojde k určitým změnám a k aktivaci přenosu glukózy do buňky.

Při normální hladině cukru v krvi slinivka produkuje inzulín stále v malém množství a zajišťuje tzv. bazální hladinu inzulínu. Po jídle se zvýší hladina cukru v krvi a slinivka zvýší produkci inzulínu. Díky tomu se všechen cukr z potravy dostane do buněk. Ty ho využijí jako zdroj energie nebo uloží do zásoby. Inzulín podporuje spalování glukózy na vodu a oxid uhličitý. Při tomto procesu se uvolní energie, kterou buňky potřebují. Pokud je energie v buňkách dostatek, podporuje inzulín tvorbu glykogenu. Glykogen je zásobní cukr uložený ve svalech a játrech. V případě potřeby se může opět štěpit na glukózu.

Inzulín ovlivňuje nejen metabolismus cukrů, ale i metabolismus tuků a bílkovin. V tukové tkáni brzdí rozklad tuků. Naopak při nadbytku glukózy podporuje přeměnu cukru na tuk.

Typy cukrovky

Příčiny vzniku všech typů cukrovky jsou dány nedostatečným působením inzulínu v buňkách. Dojde ke snížení transportu cukru do buněk. Ty nemají dostatek energie a tím se zvyšuje uvolňování cukru z jater (z glykogenu nebo novotvorbou). Hladina cukru v krvi stále stoupá. Pokud je zvýšená hladina cukru dlouhou dobu, způsobuje u některých tkání poškození. Jedná se o tzv. pozdní komplikace cukrovky.

Rozlišujeme několik typů cukrovky: Nejčastější jsou 1. typu a 2. typu. Zbytek tvoří těhotenská cukrovka a ostatní specifické typy cukrovky.

Rozdíl mezi cukrovkou typu 1 a 2

Pokud dojde ke zničení beta buněk slinivky a ty přestanou vyrábět inzulín, vzniká diabetes mellitus typu 1. Nejčastěji se vyskytuje u dětí a mladistvých a trvá celý život. V menší míře se může vyskytovat u starších osob. Při tomto typu je nutné podávat inzulín formou injekcí, pomocí inzulínových per nebo inzulínových pump. V krvi a moči je přítomno velké množství glukózy a ketolátek.

Přítomnost glukózy a ketolátek v moči si můžete jednoduše otestovat sami doma pomocí detekčních proužků. U zdavého člověka budou obě políčka neutrální, barevně se nezmění. V případě pozitvní reakce, tedy pokud se políčka zabarví, raději výsledek testu konzultujte se svým praktickým lékařem.

Diabetes 2. typu se objevuje častěji u dospělých a starších mužů i žen a osob s nadváhou nebo obezitou. Ke vzniku výrazně přispívají nedostatek pohybu, nadměrný stres, nepravidelné stravování, genetické dispozice, zvýšená hladina tuků (dyslipidémie) a vysoký krevní tlak (hypertenze). Příčinou bývá relativní nedostatek inzulínu nebo tzv. inzulínová rezistence (nedostatečná citlivost tkání na inzulín). Základem léčby tohoto typu je dieta s omezením jednoduchých cukrů a tuků, snížení váhy a pohyb. Pokud tato režimová omezení nevedou ke zlepšení, předepíše lékař pacientovi perorální antidiabetika. Ta různými mechanismy snižují hladinu cukru. Tímto typem diabetu trpí až 95 % nemocných.

Diabetes u dětí

Naprostá většina dětí a dospívajících trpí diabetem 1. typu. Občas se můžeme setkat u dětí i s diabetem jiného typu. Např. s typem MODY (genetický defekt funkce beta buněk slinivky), s diabetem vyvolaným onemocněním slinivky cystickou fibrózou („slané“ děti), u obézních dětí se můžeme setkat i s cukrovkou 2. typu. Rizikovým obdobím pro vznik onemocnění je puberta, kdy dochází nejen k hormonálním změnám.

Těhotenská cukrovka

Neboli gestační diabetes vzniká až v těhotenství. Postiženo je 1 až 3 % těhotných žen.  Placenta produkuje množství látek hormonální povahy, které jsou nezbytné pro normální průběh těhotenství. Některé tyto hormony mají opačné účinky než inzulin, což vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Těhotenská cukrovka se obvykle projeví až v 2. trimestru. V této době jsou již orgány a orgánové soustavy plodu vytvořeny. Při vyšších hladinách cukru v krvi matky, tím pádem i plodu, dochází k jeho zrychlenému růstu. Dítě matky se špatně léčenou těhotenskou cukrovkou je velké, ale nezralé. Tyto děti si s sebou nesou do života vyšší rizika vzniku obezity, cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku. Proto je nutné těhotenskou cukrovku léčit.

Projevy – jak se pozná cukrovka ?

Velká žízeň, časté močení, hlad a úbytek váhy mohou být příznaky cukrovky. U diabetu 1. typu můžeme pociťovat navíc bolesti břicha, zvracení nebo změny v dýchání.

U diabetu 2. typu se může přidat rozmazané vidění, únava, brnění, pálení a bolesti nohou, změny nálady, špatné hojení ran, opakované infekce močových cest a kůže.

Komplikace cukrovky

Chronickým komplikací lze předcházet či je oddálit správně nastavenou léčbou. Mezi chronické komplikace diabetu patří:

  • diabetická neuropatie, tedy poškození nervů. Nejčastěji postihuje dolní končetiny.
  • diabetická nefropatie postihuje ledviny a může vést až k jejich selhání.
  • další komplikace, jako je postižení očí, erektilní dysfunkce, ateroskleróza, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda a diabetická noha (viz níž).

Akutní komplikace, tedy hyperglykémii (vysokou hladinu glukózy v krvi) a hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi), je vždy nutné řešit okamžitě.

Diabetická noha

Vlivem zvýšené hladiny cukru v krvi dochází k poškození cév a nervů dolních končetin. Sníží se prokrvení končetiny a citlivosti na teplo, chlad a bolest. V místě stálého tlaku nebo poranění může dojít až ke vzniku vředu, který se velmi špatně hojí a postupně může docházet až k odumírání postižené tkáně. Až polovina z nich končí amputací. Proto je důležité věnovat nohám diabetika zvýšenou péči.

Nejdůležitější je zabránit poranění chodidla. Tomu pomůže vhodná terapeutická obuv, vložky do bot a pohodlná ponožka. Nikde nesmí nic tlačit. Maximální pozornost musíme věnovat i hygieně nohou a péči o ně. Nohy si každý den pořádně prohlédněte a případná drobná poranění ihned ošetřete. Pedikúru by měla provádět vyškolená pedikérka.

Každý den nohy jemně omyjte vlažnou vodou a opatrně osušte. Suchá místa ošetřete vhodným krémem. Při péči o suché popraskané paty a chodidla se osvědčil Beline. Nevystavujte nohy přílišnému horku, mrazu a dlouhému máčení. Choďte na pravidelné procházky. Lepšímu prokrvení pomohou i jednoduché cviky chodidly.

Jak se při cukrovce stravovat a podpořit léčbu, si povíme v dalším článku.

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa. 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám