Lékárna.cz

Crohnova choroba: příznaky, příčiny a léčba

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

Crohnova choroba: příznaky, příčiny a léčba
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co to je Crohnova choroba

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Proniká hluboko do vrstev postižené tkáně a může mít bolestivý a oslabující průběh s život ohrožujícími komplikacemi.

Nejčastěji se projevuje bolestmi břicha, dlouhotrvajícím průjmem, ale také únavou a úbytkem hmotnosti, až podvýživou. I když lék na Crohnovu nemoc neexistuje, lékaři dokáží výrazně potlačit její příznaky a dokonce zmírnit její rozvoj. S adekvátní léčbou je tedy i v případě Crohnovy choroby možné vést plnohodnotný život.

Crohnova choroba: příznaky

Symptomy Crohnovy nemoci se mohou pohybovat od mírných až po těžké. Obvykle se objevují postupně, ale existují i případy, kdy propukly náhle a bez varování. Často se také objevuje období takzvané remise, kdy se nemoc žádnými symptomy neprojevuje.

Mezi nejčastější příznaky Crohnovy nemoci patří:

 • průjem
 • teplota
 • únava
 • bolest břicha a křeče v něm
 • krev ve stolici
 • bolest v ústech
 • afty
 • snížená chuť k jídlu
 • ztráta hmotnosti
 • bolest v blízkosti řitního otvoru
 • někdy se také objevují záněty jater nebo žlučových cest, záněty kůže, očí a kloubů nebo také opožděný vývoj u dětí

Crohnova choroba - jídelníček

Vedle klasické moderní léčby podpořte zdraví zažívacího systému vhodným dietním opatřením. Vyvarujte se tučných, smažených a kořeněných pokrmů  a dejte pozor na přemíru nestravitelné vlákniny, která by mohla nadměrně dráždit střevo, ale také na zelí a luštěniny, které střevní trakt spíše zatěžují. 

Vhodná je konzumace dietního masa, kysaných mléčných výrobků, rýže, brambor a zeleniny, nejlépe upravené na páře. Z ovoce se zaměřte na zralé měkké druhy, jako meruňky nebo banány.  Z vlákniny je vhodný inulín, který najdeme v kořenech čekanky, pampelišky, česneku či cibuli. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Crohnova nemoc - kdy navštívit lékaře

Pokud vás delší čas trápí průjmy či jiné změny v oblasti vyměšování doprovázené krví ve stolici nebo vás často a zdánlivě bez příčiny bolí břicho, máte teplotu a hubnete, pak byste s návštěvou lékaře neměli otálet. Ten obvykle provede podrobnou anamenézu, klinické vyšetření, laboratorní vyšetření a v případě podezření na Crohnovu nemoc také kolonoskopii.

Probiotika a prebiotika? Ano!

Vhodná je strava nebo doplňky stravy s probiotiky a prebiotiky. Vybírejte probiotika s více kmeny a dostatečným množstvím prospěšných baktérií. Denní dávka by měla být minimálně 10 - 20 miliard živých baktérií u dospělého a 5 - 10 miliard u dětí. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Příčiny vzniku Crohnovy choroby

V minulosti se lékaři domnívali, že na rozvoj Crohnovy nemoci mají vliv špatné stravovací návyky v kombinaci se stresem. Teď se však přiklánějí k názoru, že tyto faktory průběh nemoci pouze zhoršují, ale nejsou příčinou jejího vzniku. Přesný původ nemoci tak zůstává nejasný s tím, že vliv nejspíš hraje:

 • Dědičnost - Crohnova choroba se objevuje častěji u jedinců, kteří mají výskyt této nemoci v rodinné anamnéze.
 • Imunitní systém - lékaři se domnívají, že Crohnovu nemoc mohou vyvolat viry nebo bakterie ve chvíli, kdy se imunitní systém snaží abnormální imunitní reakcí bojovat proti mikroorganismům, které napadají zažívací trakt.

Rizikové faktory propuknutí Crohnovy nemoci:

 • Věk - Crohnova nemoc se může objevit v jakémkoli věku, nejčastěji je však diagnostikována lidem do 30 let věku.
 • Rodinná anamnéza - 1 z 5 nemocných má ve své rodině člena, který měl také Crohnovu chorobu.
 • Životní prostředí - Crohnova nemoc se mnohem častěji objevuje u lidí z velkých měst nebo průmyslových oblastí.
 • Etnická skupina - nejčastěji se tato nemoc objevuje u bělochů a jedinců s východoevropským židovským původem.
 • Kouření - způsobuje zejména těžší průběh nemoci.
 • Užívání protizánětlivých léků - může vést k zánětu ve střevech a zhoršit tak průběh nemoci.

Vitamíny z přírody

Vhodné jsou i přírodní vitamíny v podobě rakytníku řešetlákového, borůvek, kurkumy, acai berry atd. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Komplikace spojené s Crohnovou chorobou

V případě zanedbání léčby může vést Crohnova choroba k celé řadě zdravotních komplikací. Nejčastější z nich je neprůchodnost střev, kterou je v pokročilém stádiu nutné řešit chirurgicky. Často se také v oblasti zažívacího traktu, a to včetně úst, řitního otvoru a genitálií, objevují bolestivé vředy, píštěle nebo praskliny. Následkem nemoci se pak může objevit podvýživa nebo rakovina tlustého střeva.

Crohnova choroba: léčba

Při prvních projevech jsou obvykle nasazována antibiotika, díky kterým se zmírní akutní průběh nemoci. U vážnějších případů je využívána biologická léčba, jež zamezí propuknutí dalších zánětů v těle nebo chirurgická léčba, která obvykle odstraní nejspostiženější část střev.

Ve fázi klinických testů je léčba Crohnovy nemoci pomocí vajíček červů tenkohlavce prasečího. Imunitní systém se v případě této léčby soustředí na boj a zničení tenkohlavce, díky čemuž přestává bojovat s vlastními bakteriemi.

Crohnova choroba: invalidní důchod

Vzhledem k tomu, že Crohnova choroba je závažné a chronické onemocnění, které postiženého často omezuje ve výkonu práce, může mu být v souvislosti s ní přiznán invalidní důchod. A to buď plný nebo částečný s tím, že posouzení závažnosti nemoci a jejího vlivu na pracovní schopnosti hodnotí ošetřující lékař.

Aplikace, která pomáhá nemocným s Crohnem či ulcerózní kolitidou

Pacientská organizace IBD (IBD = Inflammatory bowel disease) vydala mobilní aplikaci zvanou IBD Pod Kontrolou, která pomáhá usnadnit život pacientům s Crohnem a ulcerózní kolitidou. Aplikace je dostupná jak pro Android, tak pro iOS a pomáhá pacientům s dodržováním léčebných postupů a lepší organizací času. V Česku trpí Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou na 55 tisíc osob.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.