Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Maliník obecný, dvojí radost pro naše tělo

Maliník obecný, dvojí radost pro naše tělo

Trávení Imunita Zdraví z přírody Ženy Muži

Na jeho červených šťavnatých plodech si v létě pochutnáme, listy zase mají na naše tělo blahodárné účinky. Každý by si měl na zahradě najít místo na pěstování maliníku. A pokud bydlíte v bytě, vyrazte do lesa, kde je maliníku plno.

Maliník obecný, dvojí radost pro naše tělo

Kdo by nemiloval maliny. Sladké bobule jsou dobré v dezertech, ve zmrzlině, v koktejlu nebo jen tak samotné. Maliny voní létem a pohodou. Věděli jste ale, že maliník najde využití i v lidové medicíně?

Pěstování maliníku zvládne i začátečník

Maliník není náročný, stačí mu slunný kus nevyužívané zahrady. Počítejte s tím, že pokud ho nebudete nijak stříhat, může se pořádně rozrůst a postupně v zahradě zabírat více a více místa. Pokud tedy nechcete, aby se z vaší oázy klidu stala trnitá buš, doporučujeme keře maliníku každý rok prořezávat. Protože má maliník dlouhé šlahouny, je ideální pěstovat ho například u plotu nebo nějaké opěrné zídky.

TIP: Nejvhodnější dobou na vysazení maliníku je březen. Protože vykvétá později, nehrozí, že jarní mrazíky spálí květy. První rok u nové rostliny květy zaštipujte, moc by se kvůli nim vysílila. Druhý rok se vám za to odmění velkými plody.

Příznivé účinky maliníku na naše tělo

Maliník má prospěšné jak plody (na kterých si navíc ještě pochutnáte), tak listy. Zatímco plody můžete sbírat z jakýchkoliv odrůd maliníku (i když se tvrdí, že nejvíce prospěšných látek mají červené maliny), listy sbírejte z lesních rostlin. Nejlepší je trhat listy v dubnu, ještě před květem. Jsou krásně svěží a šťavnaté.

  • Maliny, tedy plody maliníku, obsahují hodně vitamínu C, který nám pomáhá udržovat dobrou obranyschopnost organismu. Také obsahuje vitamíny skupiny B.
  • Plody jsou zdrojem řady minerálních látekhořčíku (na křeče), vápníku (na kosti), železa (na krvetvorbu) a další.
  • Malinová šťáva podporuje pocení, a se doporučuje pít při horečkách.
  • Čaj z listů maliníku má příznivý účinek na žaludek a střeva.
  • Nálev z listů ocení především ženy, protože je vhodný období menstruace.

Tak nezapomeňte na listy maliníku vyrazit už v dubnu. Sběr spojte s příjemnou jarní procházkou. Na plodech si pak pochutnáte v létě.  A jestli ve zmrzlině, v koktejlu nebo si maliny uchováte na zimu v podobě marmelády, to už necháme na vás. Jisté je, že maliník si vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám