Lékárna.cz

Zdraví z přírody pro dobrou náladu

Zdraví z přírody pro dobrou náladu
Sdílet

Se špatnou náladou se dá bojovat i pomocí bylinek a dalších přírodních prostředků. Prozradíme vám, které z nich stojí za to vyzkoušet.

Omega 3 pro duševní rovnováhu

Preventivně je vhodné hlídat si příjem omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA), jejichž zdrojem jsou lněná semínka nebo kvalitní rybí tuk. Nedostatek omega 3 mastných kyselin bývá spojován se zhoršením duševního zdraví, proto je důležité ho zvláště v zimních měsících do jídelníčku zařadit. Pro dosažení tohoto efektu je třeba přijímat minimálně 250 mg DHA denně. 

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je velmi dobře známá pro své uklidňující účinky na naši psychiku. Normalizuje také hladiny hormonů, prospívá i zdraví trávicí a dýchací soustavy. Pokud se cítíte ve stresu a máte problémy se spaním, meduňka je pro vás vhodnou bylinkou - podporuje totiž pozitivní náladu a přispívá k relaxaci organismu. Vyzkoušejte meduňkový bylinný čaj, který nádherně voní i chutná a spánek se jistě brzo dostaví.  

Co pomáhá na nervy

Minerály jako je hořčík, jód, měď, vápník a vitamín C a vitamíny skupiny B přispívají k ochraně a zdraví našich nervů.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je silná bylinka, která je pro své účinky na harmonizaci psychické rovnováhy používána již od pradávna. Třezalka podporuje i normální funkce dýchacích cest, imunitního systému a trávení. S třezalkou musíme ale zacházet opatrně.

Pozor, třezalka tvoří řadu interakcí s léky, zvyšuje citlivost kůže na sluneční záření, a proto by její užívání mělo být pouze krátkodobé. Nejste-li si jisti, zda je třezalka pro vás vhodná, zvolte raději bezpečnější bylinky s nižším rizikem lékových interakcí nebo se o jejím užívání poraďte s lékárníkem v naší odborné poradně z nebo s lékařem.

Tip naší lékárnice

Mou oblíbenou bylinkou na duševní rovnováhu, harmonii a relaxaci je bazalka posvátná neboli Tulsi. Její chuť a vůni si zamilujete :) (PharmDr. Kamila Horníčková)

Levandule lékařská

Levandule lékařská krásně kvete, pěkně voní a je i skvělým pomocníkem při relaxaci.  Můžete si z ní dělat bylinný čaj, ale mnohem oblíbenější je ve formě kosmetiky - ať už zvolíte např, koupelový či masážní olej či balzám, jistě se pak budete cítit odpočatě a spánek se brzo dostaví. 

Kozlík lékařský 

Pokud máte problémy se spánkem - kozlík lékařský je ta pravá bylinka pro vás -  příznivě působí právě na usínání. Kromě toho je velmi dobrým pomocníkem při zažívacích potížích, jelikož podporuje normální trávení, což se může hodit všem, kteří se před spaním vydatně najedli. 

Vyzkoušejte homeopatika

Pokud jste si oblíbili homeopatika, vyzkoušet můžete i sirup Sedalia. Jde o vícesložkový homeopatický lék, který mohou užívat děti od 1 roku a dospělí. Obvyklé je dávkování 5 ml sirupu ráno a 5 ml večer. 

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

14. prosinec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Může mít překyselení organismu opravdu neblahý vliv na naše zdraví nebo jde o rozšířený mýtus podporovaný zastánci alkalických diet. Pomůžeme vám se v tomto tématu zorientovat.

více

Vysvětlíme vám, co je to pásový opar, proč se u nás objevuje a také poradíme, jak se tohoto onemocnění vyvarovat.

více

Ve vlasech, v obličeji i jinde na těle vás můžou překvapit zarudlé šupinky se žlutavou krustou. Seboroická dermatitida nebo taky seborea navzdory poměrně exotickému názvu postihuje podle odhadů asi 5…

více

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.