Lékárna.cz

Jak pečovat o své srdce

Nemoci srdce a cév jsou u nás hlavní příčinou úmrtí. Přibývají se stoupajícím věkem, více ohroženi jsou muži a osoby, v jejichž rodině se vyskytují nemoci srdce před 50. rokem života.

Jak pečovat o své srdce
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co srdci svědčí

Inspirovat se můžeme například středomořskou stravou - dostatek pohybu, slunce, olivový olej, ryby nebo sklenka červeného vína - to vše může našemu srdci svědčit.

Věděli jste, že...

...kvalitní červené víno je zdrojem resveratrolu, který má řadu kladných účinků na naše zdraví a působí také na správné fungování naší oběhové soustavy (srdce a cév).

Co srdci neprospívá 

 • nevhodná skladba stravy, přejídání a nízká pohybová aktivita
 • kouření
 • stres a psychické vypětí
 • nadměrná konzumace alkoholu

Metabolický syndrom

Důsledkem nezdravého životního stylu dochází ke stavu označovanému jako tzv.„metabolický syndrom“, který zahrnuje typické rizikové faktory:

 • vysoký krevní tlak
 • zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi
 • zvýšené krevní tuky celkově
 • zvýšená hladina krevního cukru

Přítomnost „metabolického syndromu“ znamená riziko pro rozvoj aterosklerózy a následně kardiovaskulárních nemocí vzniklých na jejím podkladě a zároveň riziko pro vznik cukrovky (diabetes mellitus 2. typu). Metabolický syndrom se tedy řadí mezi rizika pro rozvoj nemocí, které jsou nejčastějšími příčinami úmrtí v naší populaci.

Co patří mezi kardiovaskulární onemocnění 

ICHS – ischemická choroba srdeční

Dochází k ní při nedostatečném prokrvování srdečního svalu, příčinou bývá zúžení věnčitých cév aterosklerotickým plátem. Tím pádem je sníženo okysličování a výživa srdečního svalu a při vyšší námaze či silném rozčilení dochází k bolestem za prsní kostí, případně levé paže a/nebo pocitu nedostatku vzduchu. Tato bolest a pocit úzkosti trvá obvykle několik minut a mizí po uklidnění.

IM – infarkt myokardu

Dojde k celkovému uzávěru věnčité tepny a část srdečního svalu zásobená touto tepnou se ocitne bez kyslíku a živin, takže počne odumírat = infarkt myokardu. Projeví se velmi silnou bolestí nebo pálením za prsní kostí s vyzařováním do levé paže, krku, zad či břicha. Trvá několik minut až hodin a je provázena zvracením, pocením a silnou úzkostí. Někdy infarkt proběhne zcela bez příznaků, hovoříme o tzv. němém infarktu myokardu.

Arytmie

Jsou poruchy pravidelnosti nebo rychlosti srdečního rytmu. Mohou být projevem řady srdečních onemocnění.

Srdeční selhání

Dělí se na pravostranné nebo levostranné, akutní či chronické. Každý typ srdečního selhání má řadu příčin, kterou může určit pouze lékař.

Jak pečovat o své srdce

 • upravte životní styl (skladba stravy, pohybová aktivita)
 • udržujte si normální tělesnou hmotnost
 • nekuřte
 • alkohol konzumujte umírněně

Jak posílit srdce

Pokud se u vás objevily drobné potíže související se srdcem (vyšší krevní tlak, vyšší cholesterol), které dosud není třeba řešit léky, ale pouze režimovým opatřením (změna stravy, zhubnutí, zvýšení pohybové aktivity, přestat kouřit), je možno na podporu správné činnosti použít bylinky či minerály tradičně používané k posílení srdce.

K nim patří zejména:

Česnek (Allium sativum)

Česnek obsahuje sirné sloučeniny, vitamíny, minerální látky. Rostlina v sobě hromadí značné množství jódu. Přispívá k normální hladině cholesterolu, lipidů a sacharidů. Podporuje normální činnost srdce a krevních lipidů. 

Hloh (Crataegus oxyacantha a monogyna)

Obsahuje saponiny, polysacharidy, flavonoidové glykosidy, kyselinu krategolovou. Působí příznivě na správnou funkci srdce a oběhové soustavy. Příznivě působí na náš krevní tlak.

Jmelí (Viscum album)

Obsahuje látky proteinového charakteru, pryskyřičné alkoholy, tyramin, cholin apod. Příznivě ovlivňuje hladinu tuků a správné fungování cévní soustavy. Působí také jako antioxidant na podporu přirozené obranyschopnosti. Přesný mechanismus působení jmelí nebyl doposud zcela objasněn.

Červená fermentovaná rýže (Monascus purpureus)

Červená fermentovaná rýže je používána ve východní čínské medicíně po staletí - díky látce monakolin K, kterou obsahuje. Je prokázáno, že příjem této látky z červené fermentované rýže příznivě působí na normální hladinu cholesterolu v krvi.

Hořčík

Důležitým prvkem pro správné fungování srdce, cév a krevního oběhu je hořčík.

Olivový olej

Známe jej ze středomořské kuchyně a právě zde je elixírem života po tisíciletí. Už v malých dávkách extra panenský olivový olej příznivě působí krevní tlak a činnost srdce a cév a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Působí jako antioxidant na krevní cévy. Hodí se pro všechny lidi a měl by patřit do našeho denního jídelníčku.

Omega 3 kyseliny (EPA, DHA)

Do jídelníčku si přidejte omega-3 kyseliny (DHA a EPA), které získáte konzumací tučných ryb nebo doplňků stravy. DHA přispívá k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi a krevního tlaku a normální funkci srdce.

Bylinné prostředky lze v dnešní konzumovat ve formě čajů, tinktur nebo tobolek jako doplňky stravy. 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Srdce a cévy Volně prodejné léky Bio potraviny

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.