Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak pečovat o své srdce

Jak pečovat o své srdce

Péče o tělo Zdraví z přírody Srdce a cévy

Nemoci srdce a cév jsou u nás hlavní příčinou úmrtí. Přibývají se stoupajícím věkem, více ohroženi jsou muži a osoby, v jejichž rodině se vyskytují nemoci srdce před 50. rokem života.

Jak pečovat o své srdce

Dalším významným faktorem je životní styl:

 • nevhodná skladba stravy, přejídání a nízká pohybová aktivita
 • kouření
 • stres a psychické vypětí
 • nadměrná konzumace alkoholu

Důsledkem nezdravého životního stylu dochází ke stavu označovanému jako tzv.„metabolický syndrom“, který zahrnuje typické rizikové faktory:

 • vysoký krevní tlak
 • zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi
 • zvýšené krevní tuky celkově
 • zvýšená hladina krevního cukru

Přítomnost „metabolického syndromu“ znamená riziko pro rozvoj aterosklerózy a následně kardiovaskulárních nemocí vzniklých na jejím podkladě a zároveň riziko pro vznik cukrovky (diabetes mellitus 2. typu). Metabolický syndrom se tedy řadí mezi rizika pro rozvoj nemocí, které jsou nejčastějšími příčinami úmrtí v naší populaci.

Označení „kardiovaskulární onemocnění“ zahrnuje:

ICHS – ischemickou chorobu srdeční

Dochází k ní při nedostatečném prokrvování srdečního svalu, příčinou bývá zúžení věnčitých cév aterosklerotickým plátem. Tím pádem je sníženo okysličování a výživa srdečního svalu a při vyšší námaze či silném rozčilení dochází k bolestem za prsní kostí, případně levé paže a/nebo pocitu nedostatku vzduchu. Tato bolest a pocit úzkosti trvá obvykle několik minut a mizí po uklidnění.

IM – infarkt myokardu

Dojde k celkovému uzávěru věnčité tepny a část srdečního svalu zásobená touto tepnou se ocitne bez kyslíku a živin, takže počne odumírat = infarkt myokardu. Projeví se velmi silnou bolestí nebo pálením za prsní kostí s vyzařováním do levé paže, krku, zad či břicha. Trvá několik minut až hodin a je provázena zvracením, pocením a silnou úzkostí. Někdy infarkt proběhne zcela bez příznaků, hovoříme o tzv. němém infarktu myokardu.

Arytmie

Jsou poruchy pravidelnosti nebo rychlosti srdečního rytmu. Mohou být projevem řady srdečních onemocnění.

Srdeční selhání

Dělí se na pravostranné nebo levostranné, akutní či chronické. Každý typ srdečního selhání má řadu příčin, kterou může určit pouze lékař.

Jak tedy pečovat o své srdce

 • úpravou životního stylu (skladba stravy, pohybová aktivita)
 • udržovat si normální tělesnou hmotnost, při nadváze nebo obezitě zhubnout
 • nekouřit
 • alkohol konzumovat umírněně

Pokud se u vás objevily drobné potíže související se srdcem (vyšší krevní tlak, vyšší cholesterol), které dosud není třeba řešit léky, ale pouze režimovým opatřením (změna stravy, zhubnutí, zvýšení pohybové aktivity, přestat kouřit), je možno na podporu správné činnosti použít bylinky tradičně používané k posílení srdce. K nim patří zejména:

Česnek (Allium sativum)

Česnek obsahuje sirné sloučeniny, vitamíny, minerální látky. Rostlina v sobě hromadí značné množství jódu. Tradičně je používán při zvýšeném krevním tlaku, arterioskleróze, mírně zvýšených hladinách krevního cukru.

Hloh (Crataegus oxyacantha a monogyna)

Obsahuje saponiny, polysacharidy, flavonoidové glykosidy, kyselinu krategolovou. Tradičně je používán při zvýšeném nebo kolísavém krevním tlaku, arterioskleróze, k rozšíření srdečních a periferních cév, tzv. „stařeckém srdci“.

Jmelí (Viscum album)

Obsahuje látky proteinového charakteru, pryskyřičné alkoholy, tyramin, cholin apod. Skupiny těchto obsahových látek působí na rozšíření krevních vlásečnic, snížení krevního tlaku a ovlivňují srdeční činnost. Přesný mechanismus působení jmelí nebyl doposud zcela objasněn.Bylinné prostředky lze v dnešní konzumovat ve formě čajů, tinktur nebo tobolek jako doplňky stravy. Všechny bylinky najdete v doplňku stravy Liftea Hloh, jmelí, česnek. Tato trojkombinace má zejména v zemích západně od nás dlouhou tradici a přípravek je zde hojně používán. Doporučené dávkování doplňku stravy Liftea Hloh, jmelí, česnek je 1-2 tobolky denně.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám