Lékárna.cz

Malý, ale šikovný hořčík

Malý, ale šikovný hořčík
Sdílet

Ploužíte se unaveně dnem, trápí vás křeče, jste nervózní a je vám do pláče? Možná máte nedostatek hořčíku (magnézia). Když tento stříbrolesklý měkký kov v těle chybí, popsané obtíže na sebe nenechají dlouho čekat. Že máte dost ostatních minerálů? Tak třeba vápník nedá bez hořčíku ani ránu…

Účinky hořčíku

Hořčík má v těle spoustu důležitých funkcí. Podílí se na procesu dělení buněk a udržení normálního stavu zubů a kostí. Je důležitý při syntéze bílkovin. Přispívá k elektrolytové rovnováze a normálnímu enrgetickému metabolismu. Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů. Podporuje psychiku a snižuje míru únavy a vyčerpání.

Zdroje hořčíku

Pokud konzumujete pestrou stravu, nemusíte se nedostatku hořčíku bát.

Najdete ho hlavně v celozrnných obilninách, luštěninách, špenátu, semenech a bramborách. Hořčík nachází i ve fících, banánech, datlích, sušených meruňkách, avokádu, mandlích, kešu či quinoe. Jedním z nejlepších zdrojů hořčíku je kakao a kvalitní hořká čokoláda.

Nedostatek hořčíku

Pokud máte nedostatek hořčíku můžete pociťovat příznaky jako jsou:

 • úbytek energie,
 • únava,
 • podrážděnost,
 • vyšší náchylnost ke stresu,
 • nespavost,
 • svalové křeče (křeče v lýtkách, cukání v oku,..),
 • bušení srdce,
 • větší lámavost nehtů,
 • vypadávání vlasů,
 • častá chuť na čokoládu.

Dlouhodobý nedostatek hořčíku v těle může vést i k závažným onemocněním. 

Nadbytek hořčíku

Předávkování hořčíkem je možné při vysokém příjmu hořčíku. Při doplňování a nepřekračování doporučených dávek většinou nevzniká. Objevit se může nechutenství, zvracení, průjem, nadýmání, křeče v břiše. Pokud se tyto stavy objeví, hořčík vysaďte.

Doporučená denní dávka hořčíku

Doporučená denní dávka hořčíku je 375 mg.

Pokud se domníváte, že máte nedostatek hořčíku, především jestli vás trápí výše uvedené obtíže, můžete hořčík doplnit pomocí některého z nabízených potravinových doplňků.

Hořčík je jako jeden z mála minerálů vstřebatelný i kůží. Proto lze k jeho doplnění využít i hořčíkový olej nebo Epsomská sůl, ze které si uděláte koupel.

Jaký hořčík vybrat

V doplňcích stravy a lécích je hořčík dostupný ve formě různých hořečnatých solí - citrátu, laktátu, chelátu nebo oxidu. Tyto formy mají i různou míru vstřebatelnosti. Nelépe se v těle vstřebávají organické formy hořčíku ( citrát, laktát, orotát, malát a bisglycinát ), hůře vstřebatelné a využitelné jsou anorganické formy hořčíku (oxid).

Hořčík a vápník

Hořčík se vstřebává ze střeva.

Jeho vstřebávání může snížit

 • vysoký příjem vápníku,
 • fosfátu a zinku,
 • vysoký příjem tuků a sacharidů a
 • nedostatek vitamínů skupiny B (B6, B1 a B2).

Ideální poměr příjmu hořčíku a vápníku by měl být 1:2. V tomto poměru se oba prvky správně vstřebávají a vzájemně se "nevytěsňují".

Kdo potřebuje hořčík

Zvýšenou potřebu hořčíku mají lidé, kteří konzumují velké množství živočišných tuků a bílkovin, sladkostí, výrobků z bílé mouky, soli a alkoholu. Hořčík přidejte do stravy i pokud trpíte diabetem, stresem, sportujete či máte jinak zvýšenou fyzickou aktivitu. Hořčík je důležitý i v těhotenství a při kojení.  Aby tělo hořčík co nejlépe využilo, užívejte ho společně s vitamíny skupiny B, především B6, a to pozdě večer nebo brzy ráno. (Mgr. Pavla Horáková)

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

22. březen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více