Lékárna.cz

Prasklý koutek

Trpím často na popraskané koutky. Poradíte mi, jak na ně?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Prasklý koutek je nepříjemnou záležitostí. Mnohdy bolí, svědí nebo krvácí. Nemůžete se pořádně napít, najíst či se usmát. Užuž to vypadá, že se zahojí, ale pak více otevřete ústa a zase praskne.

Praskání koutků může být způsobeno sychravým či mrazivým počasím, nedostatkem tekutin či vitamínů skupiny B, železa, kyseliny listové, suchou pokožkou nebo ekzémem v okolí úst, infekcí, ojediněle i závažnějším onemocněním (cukrovka, poruchy imunity, reflexní choroba jícnu, celiakie, Crohnova choroba,..). U dětí může být praskání způsobeno nadměrným sliněním (v noci či při růstu zubů) a olizováním či okusováním rtů.

Na prasklý koutek většinou funguje doplnit tělu vitamíny skupiny B (především B2 a B6), kyselinu listovou, zinek a železo. Do stravy proto zařaďte kvasnice (obyčejné nebo pivní kvasnice), lahůdkové droždí, oříšky, semínka (především dýňová, slunečnicová, tykvová), špenát, brokolici, luštěniny, meruňky, hovězí maso, játra, ryby, ovesné vločky.

Vysušené rty a prasklý koutek doporučuji mazat speciálními gely. Skvěle se hodí například Dexilip gel, který pečuje o popraskané koutky, ošetřuje je, hydratuje, chrání a urychluje jejich hojení. Poraněný koutek neškrábejte ani neolizujte - mohla by se do něj zanést infekce.

Pokud se koutek dlouho nehojí, stále praská, bolí a okolí je zarudlé, je možné, že se v ráně usadila mykotická nebo bakteriální infekce nebo se jedná o nějakou závažnější chorobu. V tomto případě doporučuji navštívit lékaře.

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.