Lékárna.cz

Důležitost železa v lidském těle

Množství železa v těle dospělého člověka je okolo 4 gramů. To by stačilo sotva na výrobu jednoho hřebíku. Přes toto minimální množství je jeho význam v lidském těle zásadní. Například bez železa nebudete jednoduše řečeno dýchat. Svalová práce se bez železa také neobejde, nezvedli byste ani ten hřebík. Na tom ostatně postavil Pepek Námořník svoji kariéru.

Důležitost železa v lidském těle
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Proč je železo pro organismus důležité

Největší část železa v lidském těle je obsažena v červeném krevním barvivu, hemoglobinu. Ten je součástí červených krvinek. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. To je zásadní pro lidskou existenci. Železo dále působí i na mnoha dalších místech v lidském organizmu, nemá smysl všechny jmenovat. Pamatujte, že železo působí všude a bez něj se neobejdete.

Potraviny obsahující železo

Nejvíce železa, téměř polovinu denní dávky, získáte konzumací masa a vnitřností. Přestože i v rostlinách je obsah železa významný, tělo z nich dokáže získat jen malou část.

Z rostlinných produktů jsou významným zdrojem železa:

Jezte ale i obiloviny, celozrnný a obohacený chléb. Nezapomínejte na zeleninu, především brokolici a špenát. Dostatečný přísun železa umocníte i tak, užíváte-li vitamín C.

Co snižuje vstřebávání železa

Naopak mnoho látek snižuje vstřebávání železa. To pak projde trávicím ústrojím, aniž by z něj vaše tělo mělo nějaký užitek. Vláknina, šťavelany, ale i nadměrná konzumace čaje nebo kávy patří k přirozené skupině látek, které mohou vstřebávání snížit. Pokud užíváte léky, které snižují kyselost žaludečního obsahu (antacia), také můžete vstřebávání železa negativně ovlivnit.

Co způsobuje nedostatek železa v organismu

Když budete mít málo železa v organizmu, budete chudokrevní. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a vzniká tzv. anemie - chudokrevnost. Důsledkem tohoto stavu je nedostatečné okysličení tkání. Nejprve se tento nedostatek projeví na tkáních, které jsou na kyslíku nejvíc závislé:

mozek

únava, ospalost, apatie, nezájem

svaly

časná únava svalů a snížení svalové síly

kůže, sliznice

při anemii často bledé až bílé.

 

Celkově se anemie a z ní plynoucí zvýšená potřeba kyslíku projevuje pocitem nedostatku dechu i při malé námaze. Můžete mít dojem bušení srdce.

Upozornění a možná rizika spojená s železem

Jste těhotná? Máte menstruaci se zvýšenou ztrátou krve? Staráte se o malé či dospívající děti? Každý z těchto běžných stavů či věkových skupin vyžaduje individuální dávku železa. Níže vám jeho přísun doporučíme, nicméně zvažte radu lékaře. Pozor, stejné příznaky jako anemie může mít mnoho dalších chorob, které se sníženým příjmem železa nesouvisí. Máte-li popisované stavy, vždy je konzultujte s lékařem.

Nadbytek železa budete mít v tom případě, pokud ho budete nadměrně přijímat. Trvale vyšší hladina železa může zvyšovat riziko srdečního onemocnění a riziko rakoviny tlustého střeva. Zjistit vyšší hladinu železa není jednoduché. 

Doporučená denní dávka železa

  • Denní potřeba železa je 10 mg pro muže a 15 mg pro ženy. U zdravého jedince je příjem železa v běžné stravě plně dostačující. Důvodem ke zvýšenému příjmu železa jsou stavy spojené s jeho nedostatkem. Kdy budete železo nejvíce potřebovat?
  • Operace, stavy spojené s větší krevní ztrátou – Podstoupíte-li vetší chirurgickou či ortopedickou operaci, jistě vám váš lékař předepíše železo. Pokud se tak nestane, můžete jej na tuto skutečnost upozornit. Zvýšená dávka se pohybuje v rozmezí 50 - 100 mg/den.
  • Silnější menstruace – Může být důvodem vyšších ztrát železa. 50 mg/den několik dní po menstruaci a konzultace s odborníkem – gynekologem by mohly následky většího krvácení zmírnit.
  • Krvácení do zažívacího ústrojí – Bývá skryté, sami to těžko odhalíte. Máte-li tmavší stolici a podezření na krvácení do zažívacího ústrojí, konzultace s odborníkem je nezbytná. Mimo jiné vám navrhne individuální množství přísunu železa v nějaké doporučené podobě.
  • Těhotenství a kojení – Přirozený stav v životním období téměř každé ženy. V těhotenství je zcela běžné užívat nějaký preparát, který kombinuje pro plod nezbytné minerály a vitamíny. Železo bývá součástí těchto doplňků. Pokud si s výběrem nevíte rady, zeptejte se v nejbližší lékárně.
  • Děti a dospívající – Rostou a tím stoupá i spotřeba železa. 8 - 14 mg/den je optimální příjem železa.

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem železa, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

Témata článku
Ženy Kůže
Navštivte související produktové kategorie
Minerály a stopové prvky Doplňky stravy z železem

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

Některou z očních vad trpí až 60% všech lidí. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka. V Evropě je to zhruba 40 % a v ČR kolem 20% lidí, kteří trpí…

více

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

Záškrt je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae, respektive její toxin. Tento toxin postihuje horní cesty dýchací a způsobuje odumírání jejich sliznice a vznik…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.