Lékárna.cz

Anémie (chudokrevnost)

Každému z nás koluje v těle 5,5 až 6 litrů krve. Jaká je její funkce a jaké jsou příznaky anémie? Prozradíme v našem článku.

Anémie (chudokrevnost)
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jaká je funkce krve

Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je přenášet kyslík, který je nezbytný pro fungování celého těla. Přenos se uskutečňuje z plic do všech buněk a tkání lidského těla. Kyslík je transportován pomocí červených krvinek, v nichž se váže na červené krevní barvivo - hemoglobin.

Pokud v tomto procesu dojde k poruše, nejčastěji k poklesu počtu červených krvinek a hladiny hemoglobinu, pak se do svalů a dalších orgánů dostává méně kyslíku. Zároveň se v nich hromadí velké množství oxidu uhličitého. Na nedostatek kyslíku lidské tělo začne odpovídat. Srdce pracuje s rychlejší frekvencí a zrychlí se i dýchání. Výsledkem je, že se po čase začnete cítit unavení a vyčerpaní.

Co je to anémie (chudokrevnost)

Anémie neboli chudokrevnost je soubor příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek erytrocytů a množství krevního barviva - hemoglobinu. Snížený bývá také poměr objemu krvinek k tekuté části krve plazmě, který nazýváme hematokrit.

Příčiny anémie 

První příčinou je porucha samotné tvorby červených krvinek. K té může dojít, nemá-li vyvíjející se krvinka dostatek železa, vitamínu B12 či kyseliny listové. Červené krvinky vznikají v kostní dřeni. Proto může být jejich vývoj narušen útlakem kostní dřeně nádorovými buňkami např. při leukémiích.

Anémie také vznikne, jestliže je více červených krvinek zničeno než vytvořeno. Sem také patří nemoci krevního barviva - hemoglobinu. Krvinka, která v sobě nese špatné krevní barvivo bývá zničena dříve než krvinka zdravá. Tímto způsobem se lidské tělo zbavuje buněk, které mu nepřináší žádný užitek.

Nesmíme zapomenout ani na krvácení. Člověk může ze svého 5 až 6 litrového objemu krve ztratit náhle 1,5 litru. Při pomalém krvácení až 2,5 litru krve. Menší ztráty krve se vyrovnávají přesunem z krevních zásobáren (játra, slezina) a převedením tkáňového moku do krve. Tím se však krev naředí a výsledkem je opět anémie.

V určitém rozsahu probíhá neustálá obnova krevních buněk tím, že krvinky i plazma se jednak plynule nově vytvářejí, jednak zanikají. Denně se takto obnovuje asi 50 ml krve. Znamená to, že za rok se objem krve u člověka vymění 3 - 3,5krát.

Příznaky anémie

Projevy vzniklé chudokrevnosti závisí na rychlosti jejího vzniku. Vzniká-li totiž anémie pomalu, nemocní lidé se na ni postupně adaptují. Člověka s anémií většinou poznáte na první pohled. Je výrazně bledý, unavený a rychle dýchá. Navíc jej trápí bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce.

Máte-li anémii, často se vám "motá hlava" a máte "černo" před očima, když rychle vstanete. K příznakům se může přidat také nechutenství, obtíže při polykání, hubnutí, zácpa nebo průjem. Chudokrevní lidé trpí na opakované infekce a špatné hojení ran. Celkově je člověk s anémií buď podrážděnější, anebo naopak propadá lhostejnosti až apatii.

Při pokračující chudokrevnosti se stále snižuje tělesná výkonnost a mohou se přidat i známky srdečního selhávání. V extrémních případech může dojít až ke vzniku bezvědomí. Z jiných příznaků je nutno uvést pálení jazyka a angulární stomatitidu, známou pod názvem "ústní koutky".

Pro historiky uvádím bizardnější příznaky, například tzv. piku a pagofagii. V prvním případě se jedná o nutkavé pojídání hlíny, škrobu či papíru, ve druhém o polykání ledu. Oba tyto projevy jsou velmi typické pro chudokrevnost z nedostatku železa.

První pomoc

Jestliže jste podle popisu příznaků nemoci v předchozím odstavci usoudili, že anémie je právě to, co vás trápí, tak neváhejte a navštivte svého lékaře. Při lehčím stupni chudokrevnosti je možné užívat multivitamínové přípravky s obsahem železa. Problémem však může být správný odhad stupně a závažnosti anémie. S tím vám pomůže jen váš lékař.

Ve kterých potravinách je železo

Lépe vstřebatelné je pro nás dvojmocné (hemové) železo. To se nachází v potravinách živočišného původu - v mase (především hovězím) a vnitřnostech. Dalšími zdroji železa jsou luštěniny, quinoa, dýňová semínka, mák, brokolice, hořká čokoláda, sušené ovoce (především meruňky), ořechy, třtinová melasa, šťáva ze švestek, pšeničné klíčky, fíky, datle, mořské řasy, kopřivy, červená řepa, tofu.

U lékaře

Anamnéza

Přijdete-li ke svému praktickému či dětskému lékaři na návštěvu, lékař nejprve sepíše anamnézu. O co se jedná? Vzhledem k tomu, že řada onemocnění je dědičná, potřebuje lékař o zdravotním stavu vaší rodiny vědět co možná nejvíce.

Proto se nedivte, že jej může u vašich dětí například zajímat, jestli jsou donošené a nejsou-li z dvojčat. Oba tyto faktory mohou způsobit chudokrevnost. Velmi důležitý je také dotaz na skladbu jídelníčku. Jestliže jste třeba vegetariány, je pravděpodobné, že trpíte anémií. Překvapit by vás neměl ani dotaz na sílu a délku trvání menstruace.

Anémie je totiž velmi častým problémem žen se silnou menstruací trvající týden i déle. Lékaři byste měli také vyjmenovat léky, které dlouhodobě užíváte. Některé z nich mohou způsobovat právě tyto potíže. Potom se nejspíše lékař zeptá na vaše obtíže. Nebojte se mu je co možná nejpodrobněji popsat. Stydět se nemusíte ani při výše popsaných bizardnějších projevech anémie.

Klinické vyšetření

Následuje klinické vyšetření. Mimo jiné se jde o vyšetření oční spojivky a sliznice úst. Lékaře bude zajímat, nejsou-li bledé. Poslechne vám srdce a plíce a prohmatá břicho, aby zjistil, nemáte-li zvětšená játra či slezinu.

Potom udělá to nejdůležitější. Odebere krev na vyšetření krevního obrazu. Z toho zjistí počet červených krvinek, jejich nezralých forem, hladinu krevního barviva hemoglobinu, objem červené krvinky a koncentraci hemoglobinu v ní obsaženém.

Z krve se pozná také hladina železa v tekuté části krve plazmě a vazebná kapacita transferinu. Jedná se o transportní formu železa a její vazebná kapacita nám určuje, kolik železa se může vstřebat. Ve většině případů toto vyšetření krve stačí k určení diagnózy a její úspěšné léčbě.

Jestliže se po léčbě přípravky se železem váš zdravotní stav neupraví, je třeba zjistit, jestli se podané železo ze zažívacího traktu vůbec vstřebává. To se zjistí pomocí tzv. izotopového vyšetření, kdy se podané železo označí radioaktivním izotopem a potom se jeho pasáž a vstřebávání sleduje pomocí přístroje schopného zachytit vyzařovanou radioaktivitu. Ve vzácných případech je součástí diagnostického postupu také punkce a vyšetření kostní dřeně. Kostní dřeň se nabírá z lopaty kosti kyčelní nebo z hrudní kosti.

Léčba anémie

Způsob léčby anémie závisí od její zjištěné příčiny. Důležité je užívat železo nalačno, to znamená půl až celou hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.

Lékař po 3 měsících užívání zkontroluje krevní obraz. Byla-li léčba železem úspěšná, měli by se sledované hodnoty znormalizovat asi po 6-8 týdnech jeho užívání. Celková doba léčby by měla trvat 3-4 měsíce pro doplnění zásob.

Při anémii z nedostatku vitamínu B12 či kyseliny listové se jako léčba podává vitamín B12. Někdy je třeba přidat i železo.

Závažná chudokrevnost způsobená krvácením se řeší krevními převody. Některé vzácnější typy anémií se léčí na specializovaných odděleních hematologie. Léčba zvláště anémií vzniklých poruchou či útlumem tvorby červených krvinek se v některých případech neobejde bez transplantace kostní dřeně v případě vhodného dárce.

Co u anémie neovlivníte

Některé vzácnější druhy anémií spojené s nedostatečnou tvorbou červených krvinek mohou být již vrozené. Komplikací těchto nemocí může být vznik akutní leukémie, krvácení a opakujících se infekcí.

Co můžete ovlivnit při anémii

Základem předcházení vzniku chudokrevnosti je správné složení vašeho jídelníčku. Nemělo by v něm chybět maso, které je základním zdrojem železa pro naše tělo. Alternativou masa mohou být i vejce. Důležitý pro vstřebávání železa je i dostatek vitamínů, hlavně vitamínu C, B12 a E.

Máte riziko tohoto onemocnění?

Neboť nemalá část anémií je dědičná, s rostoucím počtem chudokrevných příbuzných ve vaší rodině roste i riziko anémie. Důležitý je i způsob stravování, jak již bylo napsáno výše. Vegetariánství či veganství je jistá cesta ke vzniku chudokrevnosti. Jste-li žena, máte také riziko vzniku anémie, neboť menstruace vás každý měsíc ochudí o část  "železných zásob". Jste-li často nemocní, můžete být také chudokrevní. Nesmíme zapomenout ani na dlouhodobé užívání některých léků ( např. k léčbě epilepsie), které mohou anémii rovněž způsobit.

Časté otázky

Moje maminka mi poradila, že na chudokrevnost je nejlepší pít železité víno. Nevíte, kde bych jej mohla sehnat?
Železité víno se dnes již nevyrábí. Proto bych vám doporučila raději některý z přípravků s obsahem železa. S jejich výběrem Vám nejlépe poradí praktický lékař.

Mám velmi silnou menstruaci. Může být příčinou mé chudokrevnosti?
Ano, silná menstruace bývá u žen velmi častou příčinou vzniklé anémie. O úpravě menstruace bude nejlepší se poradit s vaším gynekologem.

Trpím na záněty horních cest dýchacích, bývám často nemocný. Můžu z toho být chudokrevný?
Ano, v případě infekcí se jedná o začarovaný kruh. Časté infekce způsobují chudokrevnost a ta zase oslabuje vaše tělo, které jim snadno podlehne. Při infekci nemá cenu užívat železo, neboť se hůře vstřebává. Doporučuji vám však neotálet s jeho užíváním ihned po skončení dané choroby.

Slyšel jsem, že existují dva druhy přípravků s železem. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Přípravky s obsahem železa jsou opravdu dva druhy. Podle rychlosti uvolňování železa se dělí na léky s pomalým nebo rychlým uvolňováním železa.

Jsem vegetariánka. Měla bych užívat nějaké to železo, i když jím špenát?
Ano, to by bylo vhodné. Neboť nejpřirozenějším zdrojem železa je právě maso, patříte mezi skupinu lidí ohrožených anémií. Přestože špenát opravdu železo obsahuje, náš trávicí trakt jej neumí ze špenátu vstřebat.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

Záškrt je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae, respektive její toxin. Tento toxin postihuje horní cesty dýchací a způsobuje odumírání jejich sliznice a vznik…

více

Dračí krev neboli Sangre de Drago je přírodní tekutá pryskyřice tmavě červené barvy, jejíž užívání má dlouhou tradici v Peru a v minulosti ji využívali i ve starověkém Řecku, Římě, Indii nebo Číně.…

více

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.