Lékárna.cz

Otužování jako prevence onemocnění a podpora imunity

Otužování je v poslední době velkým hitem a to hlavně proto, že podporuje imunitu, psychiku a celkové zdraví. Chystáte se začít s otužováním a nevíte jak? Sepsali jsme pro vás pár rad a tipů, které se vám na začátku může hodit.

Otužování jako prevence onemocnění a podpora imunity
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je otužování

Obvykle se pod pojmem otužování rozumí sprchování studenou vodou nebo plavání v ledové vodě. Do otužování můžeme zařadit i saunování, celoroční sportování ve volné přírodě (například běhání), pobyt ve vysokých teplotách nebo ledové lázni.

Proč se otužovat

Náš organismus je již od pradávna dobře přizpůsoben a připraven na možnosti vyrovnání se s chladem. Jednoduše to znamená, že pokud je nám zima, spustí se v našem těle jeden ze základních mechanismů lidského přežití, tzv. hormeze. Jedná se o stresovou reakci organismu, který se snaží připravit tělo na nebezpečné vnější podmínky (chlad, zimu, fyzickou námahu aj.). Ve velké míře nám tato reakce může ublížit, ale pokud ji vyvoláme v malé míře a za správných podmínek, může na organismus působit jako lék.

Otužování, kalorie a tuky 

Při pravidelném pohybu v ledové vodě spotřebovává organismus na udržení tělesné teploty až 400 kcal za minutu. Při podchlazení dochází ke zpomalení odbourávání tuků a ty se mohou začít ukládat v našich problémových partiích. Proto se po otužování vyhýbejte nadměrnému příjmu tuků v jakékoli podobě.

Výhody pravidelného otužování

 • adaptuje tělo na chlad a nevlídné počasí
 • podporuje organismus v boji s vnějšími vlivy a onemocněními (nachlazení, chřipka a její projevy aj.),
 • pomáhá vybudovat silnější obranu těla před oxidativním stresem
 • buduje silnější vůli,
 • vyplavuje hormony a zlepšuje práci těla (například hormony štěstí – endorfiny).
 • zrychluje metabolismus,
 • zlepšuje cirkulaci krve a tím podporuje správnou funkci oběhové soustavy
 • podílí se na lepším prokrvování pleti

Otužování po ránu vás zaručeně probudí

Pokud nejste zrovna ranní ptáče a potřebujete se po ránu pořádně probrat a povzbudit na následující den, začněte den studenou sprchou. Dokonale vás probere a připraví na celý den.

Kdy začít s otužováním

Nemáte rádi studenou nebo ledovou vodu? Potom doporučujeme začít s otužováním postupně, ale zato pravidelně. Nejlepší je začít na přelomu léta a podzimu – tedy v měsících srpen a září. Po létě má organismus dostatečně silnou imunitu a tak se nemusíte bát, že se hned nachladíte.

Otužování a správné dýchání

Většina z nás dýchá velice povrchně, proto je nesmírně důležité se při každé pohybové aktivitě zaměřit na dech. Naučit se správně dýchat má hned několik výhod – zvýší se vám kapacita plic, naučíte se pracovat s vlastním tělem, správně protáhnete mezižeberní svaly a rovněž se vědomým dýcháním můžete zklidnit a zahnat stres.

Správnému dýchání neboli hyperventilaci (power breathing) vás naučí meditační cvičení. Díky správné metodě dýchání je tělo vystaveno stresové situaci a ta nás otužuje fyzicky, ale i duševně. Každému otužování by měla předcházet malá rozcvička a dechová cvičení pro zahřátí těla.

Jak správně dýchat

 • Najděte si vám příjemné místo a sedněte tak, jak je vám to pohodlné.
 • Zavřete oči a začněte vědomě s 30 hlubokými plnými nádechy a lehkými neúplnými výdechy.
 • Až úplně vydechnete, zadržte dech, ideálně na jednu minutu.
 • Poté se zhluboka nadechněte do plic – váš nádech by měl trvat 15 vteřin.
 • Cvičení můžete opakovat 4x, dokud neucítíte mírně mravenčení, tzn. že vaše tělo je překysličeno. 

Jak začít s otužováním

 • otužujte se postupně, nechoďte hned do extrému,
 • poslouchejte své tělo, nezadržujte dech,
 • začněte otužováním končetin - omývejte je žínkou namočenou v ledové vodě,
 • jakmile si tělo zvykne na omývání, přikročte teprve k polévání či sprchování vlažnou vodou (hrudník, krk, břicho),
 • při sprchování postupně snižujte teplotu vody o cca 0,5°C,
 • po sprše se důkladně otřete suchým ručníkem - tření studenou pokožku prokrví a zahřeje.

Otužování není pro každého

Otužování je jen jedna z možností posilování organismu a celkového zdraví. Rozhodně ho nedoporučujeme lidem se srdečními chorobami, během onemocnění (jako je nachlazení, angína nebo chřipka) a ani v době rekonvalescence. Mírnější režim otužování doporučujeme dětem a starším lidem. Mějte na paměti, že vaše rozhodnutí otužovat se, byste měli konzultovat se svým praktickým lékařem.

Další tipy pro posílení imunity

Ať už se rozhodnete pro otužování či nikoli, stále máte i další možnosti na cestě ke zdravějšímu spokojenějšímu já.

Je to např.:

Náš tip - prohřejte se s čajem samahan

Na prohřátí v zimním období se hodí čaj ze zahřívajícího koření a bylin. Čaj Samahan obsahuje 14 bylin sestavených dle ajurvédské receptury. Tradičně se tyto čaje pijí jako první pomoc při příznacích prochladnutí a k podpoře dobrého zdraví i v zimě. Jedná se o velmi koncentrovaný bylinný přípravek ve formě prášku, který se ředí tekutinou. Nápoj si připravíte zalitím obsahu sáčku Samahan 250 ml horké vody, zamíchejte a vypijte. Jeho chuť je kořeněná, pro zjemnění chuti nápoj můžete osladit lžičkou medu.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.