Lékárna.cz

Otužování jako prevence onemocnění a posílení imunity

Otužování jako prevence onemocnění a posílení imunity
Sdílet

Otužování je v poslední době velkým hitem a to hlavně proto, že posiluje imunitu, psychiku a celkové zdraví. Chystáte se začít s otužováním a nevíte jak? Sepsali jsme pro vás pár rad a tipů, které se vám na začátku může hodit.

Co je otužování

Obvykle se pod pojmem otužování rozumí sprchování studenou vodou nebo plavání v ledové vodě. Do otužování můžeme zařadit i saunování, celoroční sportování ve volné přírodě (například běhání), pobyt ve vysokých teplotách nebo ledové lázni.

Proč se otužovat

Náš organismus je již od pradávna dobře přizpůsoben a připraven na možnosti vyrovnání se s chladem. Jednoduše to znamená, že pokud je nám zima, spustí se v našem těle jeden ze základních mechanismů lidského přežití, tzv. hormeze. Jedná se o stresovou reakci organismu, který se snaží připravit tělo na nebezpečné vnější podmínky (chlad, zimu, fyzickou námahu aj.). Ve velké míře nám tato reakce může ublížit, ale pokud ji vyvoláme v malé míře a za správných podmínek, může na organismus působit jako lék.

Otužování, kalorie a tuky 

Při pravidelném pohybu v ledové vodě spotřebovává organismus na udržení tělesné teploty až 400 kcal za minutu. Při podchlazení dochází ke zpomalení odbourávání tuků a ty se mohou začít ukládat v našich problémových partiích. Proto se po otužování vyhýbejte nadměrnému příjmu tuků v jakékoli podobě.

Výhody pravidelného otužování

 • adaptuje tělo na chlad a nevlídné počasí
 • podporuje organismus v boji s vnějšími vlivy a onemocněními (nachlazení, chřipka a její projevy aj.),
 • pomáhá vybudovat silnější obranu těla před oxidativním stresem
 • buduje silnější vůli,
 • vyplavuje hormony a zlepšuje práci těla (například hormony štěstí – endorfiny).
 • zrychluje metabolismus,
 • zlepšuje cirkulaci krve a tím podporuje správnou funkci oběhové soustavy
 • podílí se lepším prokrvování pleti

Otužování po ránu vás zaručeně probudí

Pokud nejste zrovna ranní ptáče a potřebujete se po ránu pořádně probrat a povzbudit na následující den, začněte den studenou sprchou. Dokonale vás probere a připraví na celý den.

Kdy začít s otužováním

Nemáte rádi studenou nebo ledovou vodu? Potom doporučujeme začít s otužováním postupně, ale zato pravidelně. Nejlepší je začít na přelomu léta a podzimu – tedy v měsících srpen a září. Po létě má organismus dostatečně silnou imunitu a tak se nemusíte bát, že se hned nachladíte.

Otužování a správné dýchání

Většina z nás dýchá velice povrchně, proto je nesmírně důležité se při každé pohybové aktivitě zaměřit na dech. Naučit se správně dýchat má hned několik výhod – zvýší se vám kapacita plic, naučíte se pracovat s vlastním tělem, správně protáhnete mezižeberní svaly a rovněž se vědomým dýcháním můžete zklidnit a zahnat stres.

Správnému dýchání neboli hyperventilaci (power breathing) vás naučí meditační cvičení. Díky správné metodě dýchání je tělo vystaveno stresové situaci a ta nás otužuje fyzicky, ale i duševně. Každému otužování by měla předcházet malá rozcvička a dechová cvičení pro zahřátí těla.

Jak správně dýchat

 • Najděte si vám příjemné místo a sedněte tak, jak je vám to pohodlné.
 • Zavřete oči a začněte vědomě s 30 hlubokými plnými nádechy a lehkými neúplnými výdechy.
 • Až úplně vydechnete, zadržte dech, ideálně na jednu minutu.
 • Poté se zhluboka nadechněte do plic – váš nádech by měl trvat 15 vteřin.
 • Cvičení můžete opakovat 4x, dokud neucítíte mírně mravenčení, tzn. že vaše tělo je překysličeno. 

(PharmDr. Kamila Horníčková)

Jak začít s otužováním

 • otužujte se postupně, nechoďte hned do extrému,
 • poslouchejte své tělo, nezadržujte dech,
 • začněte otužováním končetin - omývejte je žínkou namočenou v ledové vodě,
 • jakmile si tělo zvykne na omývání, přikročte teprve k polévání či sprchování vlažnou vodou (hrudník, krk, břicho),
 • při sprchování postupně snižujte teplotu vody o cca 0,5°C,
 • po sprše se důkladně otřete suchým ručníkem - tření studenou pokožku prokrví a zahřeje.

Otužování není pro každého

Otužování je jen jedna z možností posilování organismu a celkového zdraví. Rozhodně ho nedoporučujeme lidem se srdečními chorobami, během onemocnění (jako je nachlazení, angína nebo chřipka) a ani v době rekonvalescence. Mírnější režim otužování doporučujeme dětem a starším lidem. Mějte na paměti, že vaše rozhodnutí otužovat se, byste měli konzultovat se svým praktickým lékařem.

Další tipy pro posílení imunity

Ať už se rozhodnete pro otužování či nikoli, stále máte i další možnosti na cestě ke zdravějšímu spokojenějšímu já.

Je to např.:

Chcete se o otužování dozvědět více?

Přečtěte si autorizovanou knihu Wima Hofa "Ledový muž", ve které se dozvíte více o metodě otužování, naučíte se ovládat nejen své tělo, ale i mysl a dech.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Mgr. Anna Jarošová

Mgr. Anna Jarošová

18. únor 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.