Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Co všechno víte o svém metabolismu? Má vliv na vaší váhu!

Co všechno víte o svém metabolismu? Má vliv na vaší váhu!

Pohyb Hubnutí Ženy

Tak, jak se ke svému tělu chováme a zacházíme s ním se odráží na jeho fungování. Pokud žijeme aktivně, pravidelně se hýbeme a nezapomínáme na odpočinek a relax, naše tělo funguje tak, jak má. Příjem a výdej energie by měl být v rovnováze. Což má vliv i na náš metabolismus.

Co všechno víte o svém metabolismu? Má vliv na vaší váhu!

Metabolismus

pochází z řeckého metabolismos a znamená změnu. Je to látková a energetická výměna, tělo přijímá a zpracovává živiny potřebné k životu. Metabolismus zahrnuje látkový metabolismus (přeměny látek, živin, které mu dodáváme) a energetický metabolismus (přeměny energií, které naše tělo produkuje).

Energetická rovnováha:

Pokud chceme, aby naše tělo dobře fungovalo, je pro nás důlěžité, aby příjem i výdaj energie byly co nejblíže rovnováze. Energetická rovnováha je také to, co by nás mělo zajímat při změnách hmotnosti našeho těla.
Jaké jsou složky energetického výdeje?

Energetický výdej se skládá ze 3 složek. Tu největší část celodenního energetického výdeje, asi 60- 70%, tvoří tzv.bazální neboli klidový metabolismus (bazální energetický výdej – BEV, v literatuře též označován jako BMR – basal metabolit rate, BEE – basal energetic expenditure). To je energie, která je potřebná pro zachování základních životních funkcí v naprostém klidu duševním i tělesném za normální teploty a vlhkosti. Tato hodnota je závislá na pohlaví, hmotnosti, výšce a věku. Roste s hmotností a výškou tzn. že „větší tělo“ má větší klidovou energetickou potřebu. Na druhou stranu se snižuje s přibývajícím věkem („jím stejně jako jsem jedla vždycky a najednou přibývám“). Teoreticky se bazální metabolismus u ženy vysoké 1,65 m a vážící 55 kg zpomaluje o 11% mezi 20 a 50 rokem věku.

Jak jsou na tom ženy?

Ženy mají při stejné hmotnosti nižší energetickou spotřebu než muži. Oba posledně jmenované parametry souvisí se složením těla, s větším zastoupením tuku a menší svalovou hmotou u žen a ve vyšším věku. Kromě těchto vlivů, které je možné dobře určit, ovlivňuje klidový energetický výdej i řada situací, které jsou těžko postižitelné.

Rozdíly v klidovém metabolismu mezi různými jedinci jsou v neposlední řadě také ovlivněny genetikou (rodiny s vysokým a s nízkým klidovým metabolismem).Přibližná hodnota klidového energetického výdeje za 24 hodin je uváděna u mužů 1700 kcal (7140 kJ) a 1500 kcal (6300 kJ) u žen. Klidový metabolismus může být ovlivněn různými situacemi např. těhotenstvím, kojením nebo některými chorobami (např. horečkou, onemocněním štítné žlázy a dalšími).

Energie potřebná na strávení potravy:

Druhou složkou celodenního energetického výdeje je energie spotřebovaná v souvislosti s příjmem potravy, s jejím trávením, tzv. termický efekt potravy neboli dietou indukovaný termogenní efekt. Jedná se o energii potřebnou k trávení, vstřebávání a zpracování přijaté potravy. Maximální hodnota této složky je asi 1 hodinu po jídle. Hodnota této složky je ovlivněna množstvím požitého jídla, jeho konzistencí a v neposlední řadě jeho makronutričním složením. Potřeba energie tak stoupá při trávení potravy a vysokým obsahem bílkovin. Hodnota této složky se pohybuje přibližně mezi 10-15 % z celodenního energetického výdeje.

Energetický výdej spojený s pohybovou aktivitou:

Z našeho hlediska je však nejdůležitější třetí složka celodenního energetického výdeje, a to je energetický výdej spojený s pohybovou aktivitou. Jeho hodnota je nejvíce variabilní a pohybuje se asi od 20% u lidí neaktivních až po 50% u lidí mimořádně aktivních, u sportovců. Toto je část, kterou můžeme na rozdíl od obou předcházejících výrazně ovlivnit svým chováním. Pohybová aktivita jednak zvýší výdej energie při samotném cvičení, pohybu, jednak po déletrvajících, dostatečně dlouhých aktivitách přetrvává po nějaký čas výdej energie vyšší než je ten klidový.

Jak jste na tom? Vypočítejte si svůj klidový metabolismus:

Klidový metabolismus může být přesně měřen, což je ovšem velmi složitá záležitost, nebo může být vypočítán pomocí rovnice (Harris-Benedict equation). Klidový metabolismus je energie, která je potřebná pro zachování základních životních funkcí v klidu za normální teploty.

Pozor na věk!

Je vám více jak třicet let a je pro vás těžší udržet si svoji původní váhu? Jedním z důvodů této skutečnosti je fakt, že po třicítce se zpomaluje klidový metabolismus a to jak u žen, tak u mužů. To znamená, že buňky přeměňují živiny v energii mnohem pomaleji. Pokud tedy budete jíst stejné množství stravy jako před třicátým rokem věku a nezvýšíte svoji fyzickou aktivitu, začne si vaše tělo s nejvyšší pravděpodobností ukládat přebytek živin do tukových zásob.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám