Lékárna.cz

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů
Sdílet

Vlasy vypadávají ženám i mužům přirozeně. Co ale dělat s nadměrným vypadáváním vlasů? Volit můžete mezi speciálními šampony nebo doplňky stravy s vitamíny. Povíme vám, které jsou na tento problém vhodné.

Kolik vlasů máme

V průměru máme na hlavě asi sto tisíc vlasů. Bujnější kštici mívají lidé se světlejšími vlasy, naopak slabší porost na hlavě mají zrzci a zrzky. Denně nám vlasy vyrostou klidně i o půl milimetru a zároveň nám jich zhruba sto vypadá. Každý vlas roste 3-7 let. Poté se jeho růst na nějaký čas zastaví a připravuje se na vypadnutí.

Věděli jste, že...

... nejvíc vlasů ztrácíme na podzim a na jaře? Vypadávání vlasů je zkrátka přirozené a nejde zastavit. Pokud ale máte pocit, že vám jich vypadává víc než je zdrávo, je dobré zjistit příčinu.

Proč nám padají vlasy

Nejčastější příčiny nadměrného vypadávání vlasů jsou: 

 • hormonální změny, (menopauza, těhotenství...)
 • stres,
 • nedostatek vitamínů,
 • nedostatek pohybu,
 • špatná životospráva,
 • nesprávná péče o vlasy,
 • kouření,
 • vážnější onemocnění, např. onemocnění štítné žlázy, nadledvinek nebo 
 • radioterapie. 

Vliv hormonů na padání vlasů

Ženy se často potýkají s vypadávání vlasů během menopauzy, kdy tělo začíná ztrácet estrogen nebo těsně po porodu, kdy hladina estrogenu v těle jen pomalu stoupá zpět do normálu. Vypadávání vlasů může v tomto případě trvat šest až devět měsíců. 

U mužů tkví problém v nadměrném vypadávání vlasů v testosteronu, respektive dihydrotestosteronu. Když ho má tělo přebytek, hormon začne ničit vlasové kořínky a vlasy tak začnou vypadávat. V takovém případě je na místě návštěva lékaře. 

Jak na padání vlasů

Obecně tělo vypadáváním vlasů signalizuje nedostatek vitamínů a živin.

Pokud vám padají vlasy, je vhodné doplnit:

Co přidat do jídelníčku, aby vlasy nepadaly

V období vypadávání vlasů by na vašem talíři neměly chybět:

 • ryby nebo mořské plody,
 • rýže,
 • luštěniny,
 • zelenina a ovoce,
 • semínka (lněná, sezamová, dýňová nebo slunečnicová),
 • vlašské ořechy

Dopřejte vlasům masáž i dermatologickou péči

Kromě správné péče zevnitř, je na místě i péče o vlasy jako takové. Začněte rituál mytí vlasů relaxační masáží hlavy, která prokrví pokožku a tím i vlasové kořínky. Pokračujte speciálním šampónem na vypadávání vlasů, který vyčistí a vyživí vlasovou pokožku ale vlasy samotné nijak nezatíží. Vhodné jsou i tzv. vlasové aktivátory, které pomohou podpořit růst vlasů. Kadeřníci doporučují i speciální vyživovací kúry, zaměřené na zvýšení objemu vlasů, případně doplňky stravy v podobě tablet - ty by měly obsahovat důležité látky jako je biotin, cystein, methionin a případně i vitamíny B a C.

Pokud jste vyzkoušeli všechny výše zmíněné metody a ani po třech měsících nevidíte žádnou změnu, doporučujeme navštívit lékaře.

Vypadávání vlasů u dětí

V případě, že se nadměrné padání vlasů objeví u dětí, neotálejte s návštěvou lékaře. Většinou se jedná o nějaký závažnější problém, který je vhodné řešit co nejdříve. (Mgr. Pavla Horáková)

Oblíbené značky pro péči o vypadávající vlasy

Mezi nejoblíbenější značky pro péči o vypadávající vlasy patří Revalid, Plantur, Alpecin, Donna hair, Vlasové hnojivo, Vichy Aminexil, Parusan, Ducray, Crescina,...

19. leden 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více