Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Chřipka není nachlazení

Chřipka není nachlazení

Imunita

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které není radno přecházet, ale naopak pořádně vyležet. Chřipka se šíří vzduchem v kapénkách. Ty pocházejí z dechu, kašle nebo kýchání infikovaných osob. Může se přenášet i dotykem, infikovanýma rukama nebo předměty. Zdrojem je infikovaný člověk, který je infekční od konce inkubační doby, která trvá 1-3 dny. Po propuknutí nemoci je člověk nakažlivý až 10 dní. Děti jsou mnohem déle nakažlivé než dospělí - mohou šířit virus až 2 týdny od nakažení. Vrchol výskytu chřipky je v ČR v lednu až březnu.

Chřipka není nachlazení

Jak chřipku rozeznáme od běžného nachlazení?

Příznaky chřipky se obvykle liší od příznaků „obyčejného“ nachlazení. Většinou jsou mnohem výraznější. Příznakem chřipky bývá horečka, která se pohybuje mezi 39-40°C a vzniká náhle. Při běžném nachlazení míváme většinou pouze zvýšenou teplotu ( mezi 37 a 38 °C). Objevit se může i zimnice.

Dalším příznakem je ostrá bolest hlavy, na kterou moc nepomáhají jindy účinné léky. Kašel provází většinu nemocí - při chřipce nás velmi rychle vyčerpá silný dráždivý kašel a pálení v krku.

Dalším charakteristickým rysem chřipky je výrazná a neustávající bolest svalů a kloubů, která nám skoro nedovolí vstát z postele, natož někam dojít. Jste hrozně unavení, že sotva držíte oči otevřené? I za to může chřipka. Téměř nepřekonatelná únava provází celé onemocnění a ve většině případů přetrvává i několik týdnů po odeznění chřipky.

Přidat se může bolest očí, zad, nevolnost či zvracení. Na rozdíl od běžného nachlazení se u chřipky téměř nevyskytuje rýma. Při našem pracovním nasazení jsme mnohdy zvyklí nachlazení či jiná onemocnění přecházet. U chřipky to rozhodně nedoporučuji.

Přechozená chřipka může vyvolat například zápal plic, zánět mozkových blan, zánět srdečního svalu, zánět středního ucha nebo zhoršit průběh jiných onemocnění, kterými člověk trpí. V některých případech mohou být komplikace chřipky až smrtelné.

Co na chřipku - Jak se chřipka léčí?

Jelikož se jedná o virové onemocnění, na antibiotika můžeme zapomenout. Nebudou účinkovat. Pokud je potřeba - mohou být nasazena antivirotika. Léky na chřipku se podávají pouze v závažných případech. Základem léčby je ulevit od příznaků chřipky a klid na lůžku.

Pokud je teplota vyšší než 38°C, můžeme využít k jejímu sražení antipyretika či nesteroidní protizánětlivé látky. Ty pomohou od bolesti, případného zánětu a sníží nadměrně vysokou horečku. V případě, že netrpíte febrilními křečemi, je vhodné horečku kolem 38°C nechat „pracovat“.Je to známka toho, že imunitní systém bojuje s nemocí.

Na suchý dráždivý kašel pomohou antitusika, na bolest krku pastilky nebo spreje s protizánětlivým, antimikrobiálním nebo znecitlivujícím účinkem. Stále více oblíbené jsou kombinované preparáty ve formě tablet nebo horkých nápojů. 

Je důležité chřipku pořádně vyležet a poskytnout tělu dostatek odpočinku a tekutin, aby se s ní vypořádalo. Hlavně nechoďte mezi ostatní.

Můžeme si uvařit zázvorový čaj s medem a citronem. Na chřipku jsou skvělými společníky česnek a křen. Na bolest v krku vyzkoušejte Priessnitzův či cibulový obklad. Výborným pomocníkem je i klasický slepičí vývar.

V těhotenství je potřeba sledovat především teplotu, která by dlouhodobě neměla být vyšší než 38°C. I výběr léků by měl být v těhotenství střídmější. Na teplotu a bolest jsou vhodné léky s obsahem paracetamolu. Kombinovaným přípravkům by se těhotné ženy měly raději vyhnout. Při těžším průběhu chřipky je vždy lepší vyhledat lékaře.

Jaká je prevence?

Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nakaženými osobami. To se sice lehko řekne, ale hůře udělá. Doporučená vzdálenost od nakažených osob je alespoň 1 metr. Dodržujte správnou hygienu. Po kašlání, kýchání, pobytu v prostředí, kde se pohybují i nakažené osoby si myjte ruce, používejte jednorázové kapesníky a ručníky.

Pokud není možnost umýt si ruce, můžete použít dezinfekční gely. Nedotýkejte se obličeje, očí, úst a nosu neumytýma rukama. Pohybujte se často na čerstvém vzduchu, hodně větrejte. Jezte pestrou stravu s dostatkem vitamínů a dalších důležitých živin. Podporujte imunitu.

Vhodné je otužování, sanování, doplňky s obsahem vitamínu C a vitamínu D, zinku, selenu,.. Dobře poslouží i doplňky stravy s echinaceou, rakytníkem či hlívou. Pomoci by mohlo i očkování proti chřipce. Nejvhodnější doba k očkování proti chřipce je před začátkem chřipkové sezony, tedy na podzim. Ochrana začíná cca 2 týdny po  očkování.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám