Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Co opravdu zabírá na chřipku

Co opravdu zabírá na chřipku

Děti Imunita Ženy Muži Rady lékárníka

Poradíme vám, jak rozeznat chřipku od běžného nachlazení a jaké léky, doplňky stravy či přírodní prostředky ji skutečně dokáží porazit.

Co opravdu zabírá na chřipku

Přírodní pomocníci na chřipku

Bez černý je tradiční bylinkou v lidovém léčitelství, který  má prokázané a ověřené účinky na obranyschopnost našeho těla před vnějšími nepřáteli. Zlepšuje stav dýchacích cest a podporuje vylučování škodlivin z našeho organismu. Snižuje projevy onemocnění a uvolňuje nosní dutiny.  Bezový čaj je rovnocennou alternativou k běžně dostupným preparátům.

Lípa srdčitá je neméně známá pro své zdraví prospěšné účinky na dýchací cesty, podporuje vykašlávání a vylučování vody z organismu.

Bazalka posvátná Tulsi je bylinka s antioxidačními účinky, podporuje vykašlávání a zmírňuje stres. Podporuje přirozenou obranyschopnost našeho těla. Ajurvédská čajová směs s bazalkou posvátnou zahřeje celé tělo a pomáhá s respiračními obtížemi jako je bolest v krku, rýma, ucpané dutiny.  Pro intenzivnější výluh ajurvédské čaje mírně, cca 5 minut, povařte a popíjejte 3 šálky během dne.  

Šalvěj lékařská se výborně hodí ke kloktání ve formě odvaru nebo naředěné tinktury. Můžeme ji použít i v čajové směsi na dýchací cesty. Její účinky jsou silné, proto ji nepijeme samostatně ani ji nepodáváme dětem a těhotným ženám.

Dalšími bylinkami, které můžeme v naší čajové směsi na dýchací cesty použít je mateřídouška, tymián, podběl nebo divizna. Tyto bylinky jsou také silnější, proto je přidáváme v menších množství spolu s lípu nebo bezem.

 (PharmDr. Kamila Horníčková)

Co na chřipku

 • Antipyretika či nesteroidní protizánětlivé látky uleví od bolestí, případného zánětu a sníží nadměrně vysokou horečku. V případě, že netrpíte febrilními křečemi, je vhodné horečku kolem 38 °C nechat „pracovat“. Je to známka toho, že imunitní systém bojuje s nemocí.
 • Na suchý dráždivý kašel pomohou antitusika, na bolest krku pastilky, kloktadla nebo spreje s protizánětlivým, antimikrobiálním nebo znecitlivujícím účinkem.
 • Od veškerých příznaků chřipky uleví kombinované preparáty ve formě tablet nebo horkých nápojů.
 • Zároveň je nesmírně důležité poskytnout tělu dostatek odpočinku a také tekutin. Hodí se například bylinné čajové směsi speciálně namíchané pro boj s chřipkou.
 • Velmi vhodný je také zázvorový čaj doplněný o med a citron, který prohřeje celý organismu.
 • Nezapomeňte na vitamín C, který posiluje imunitní systém, a ten se tak mnohem účinněji dokáže s chřipkou vypořádat.
 • Alternativní možností léčby chřipky jsou homeopatika, která ulevují od horečky, bolesti svalů i hlavy a od únavy.
 • Při chřipce v těhotenství je potřeba sledovat především teplotu, která by dlouhodobě neměla být vyšší než 38 °C. Na teplotu a bolesti se hodí léky s obsahem paracetamolu.

Homeopatika pro prevenci i léčbu

K prevenci a léčbě chřipky slouží homeopatický léčivý přípravek Oscillococcinum, který můžete použít k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako je horečka, bolest hlavy, zimnice, bolest svalů a únava. Při prvních příznacích užívejte 3x denně 1 dávku po dobu 3 dnů. V období chřipek a nachlazení můžete užívat Oscillococcinum i preventivně-1x týdně 1 dávka. Přípravek je vhodný i pro děti. (Mgr. Pavla Horáková)

Jak rozeznat chřipku od běžného nachlazení

Příznaky chřipky se obvykle liší od příznaků nachlazení. Většinou jsou mnohem výraznější. Je to:

 • Horečka, která se pohybuje mezi 39 - 40 °C a vzniká náhle. Při běžném nachlazení míváme většinou pouze zvýšenou teplotu (mezi 37 a 38 °C). Objevit se může i zimnice.
 • Ostrá bolest hlavy, na kterou moc nepomáhají jindy účinné léky.
 • Pálení v krku a silný dráždivý kašel, který nás velmi vyčerpává.
 • Výrazná a neustávající bolest svalů a kloubů, jež nám skoro nedovolí vstát z postele, natož někam dojít.
 • Nepřekonatelná únava (ve většině případů přetrvává i několik týdnů po odeznění chřipky).
 • Přidat se může bolest očí, zad, nevolnost či zvracení.
 • Na rozdíl od běžného nachlazení se u chřipky téměř nevyskytuje rýma.

Chřipku nepřecházejte!

Přechozená chřipka může vyvolat například zápal plic, zánět mozkových blan, zánět srdečního svalu, zánět středního ucha nebo zhoršit průběh jiných onemocnění. V některých případech mohou být komplikace chřipky až smrtelné.

Náš tip

V období chřipek s sebou noste antibakteriální gel nebo ubrousky. Ničí až 99,9% virů a bakterií na rukách či předmětech (nákupní košíky, madla v MHD, vlacích, veřejná WC,...) bez použití vody. Od věci není také použití roušek, které účinně brání v šíření kapének či aerosolu do okolí.

Rozdíly mezi chřipkou a onemocněním COVID-19

 • Projevy onemocnění chřipky a koronaviru jsou si podobné (suchý kašel, horečka, dušnost, rýma), ale liší se v rychlosti přenosu. Chřipka se šíří rychleji a projevy onemocnění od nákazy se objeví za 3 dny. U koronaviru se známky projevu onemocnění projevují za 5 a více dní.
 • Chřipka se šíří více v kolektivu malých dětí, zatímco u koronaviru jsou děti méně postižené než dospělí a jejich obtíže mnohdy ani nepostřehneme.
 • Projevy obtíží jsou různé. Koronavirovou infekci 80 % nakažených prodělá velmi lehce, téměř bezpříznakově, jako běžné nachlazení. 15 % má závažný průběh a 5 % nemocných prodělá kritickou formu, kdy je pacient odkázán na plicní ventilaci.
 • Nejvíce ohroženi chřipkou jsou malé děti, těhotné ženy a starší osoby a lidí s oslabenou imunitou. Naopak u koronaviru jsou nejvíce ohrožení senioři a lidé s již existujícími zdravotními problémy.

(Zdroj: World Health Organization, https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200306-sitrep-46-covid-19.pdf?sfvrsn=96b04adf_2)

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka