Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Rýma a nachlazení - co na ně zabírá?

Rýma a nachlazení - co na ně zabírá?

Imunita Zdraví z přírody Léčivé přípravky Bolest

Podzimní počasí s sebou často přináší nejen lijáky a sychravo, které zalézá za límce kabátů, ale často s ním přichází také rýma a nachlazení. Zkušenosti předků říkají, že neléčená rýma trvá 7 dní a léčená týden. Opravdu neexistuje nic, jak nad rýmou a nachlazením vyzrát a uspíšit a zmírnit tak jejich průběh?

Rýma a nachlazení - co na ně zabírá?

Zaručený recept na rýmu a nachlazení neexistuje. Někdo dává přednost léčivým přípravkům, jiní nedají dopustit na babské rady a přírodní pomocníky, jako jsou přírodní zdroje vitamínu C, med, teplá peřina, solná voda, citron či zázvor. Všichni se ovšem shodují, že v období rýmy, nachlazení a chřipek je nejlepší se vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí, dbát na prevenci a svoji imunitu.

U rýmy vždy léčíme symptomy a ne nemoc

Odborníci se shodují na tom, že samotnou rýmu léčit nelze. Všechny přípravky, které nám od rýmy ulevují mají pouze symptomatický charakter: tedy sice zmírňují příznaky rýmy, ale na samotnou délku a průběh rýmy nemají vliv.

Jak na rýmu také říká řada babských rad. Zaručeným lékem jsou podle babských rad ruce a předloktí ponořené do horké vody, pomáhá prý také silný kuřecí vývar, agresivní dávky česneku a velký přísun přírodního vitaminu C v ovoci, či inhalování heřmánku. Nos nám také dobře protáhne solný roztok, šalvěj, či pití nebo inhalace zázvorového odvaru.

Na symptomy rýmy existuje celá řada produktů. Pokud pomineme vyloženě léčivé přípravky a léky předepsané lékaři, jsou vhodnými pomocníky při boji se symptomy rýmy echinacea, šalvěj nebo mentol, sirupy s vitamínem C a cokoliv s obsahem medu. Stále oblíbenější jsou také různé nosní aerosoly, které ulpívají lépe na sliznicích a mají tak efektivnější účinek.

Důležité je myslet také na to, že dlouhotrvající rýmy (od podzimu do jara) není dobré podceňovat a určitě vyhledat lékaře. Taková rýma může být pouze příznakem mnohem závažnějšího onemocnění.

Jak na nachlazení? Prevencí je se o sebe dobře starat

Nachlazení, tedy viróza horních i dolních cest dýchacích často provázená teplotou, potkalo snad každého. Ovšem dá se mu předcházet a to především dobrým fyzickým stavem, tedy posilováním těla, otužováním a častým pohybem na čerstvém vzduchu.

Když už  ale nachlazení podlehneme, není nutné sahat hned po léčivých přípravcích a prášcích. Často saháme po sirupech či pastilkách, které ulevují horním cestám dýchacím i krku, ale s nachlazení zatočí i čaj s medem a citrónem, případně obohacený o zázvor, či cibule v téměř jakékoliv formě. Někdy stačí mít nakrájenou cibuli poblíž postele, inhalovat cibulový odvar nebo vypít cibulový čaj.

Pokud je průběh nachlazení takový, že babské rady nepomáhají, přijde na řadu např. sirup s blahodárným vlivem na dýchací cesty, medové produkty a vhodně zvolený přípravek s vitamínem C.

Nezapomeňte, že nachlazení se dá bránit především prevencí. Sportem, pohybem v přírodě a zdravým životním stylem. Důležité je také otužování, proto je právě v podzimních měsících tolik oblíbená a doporučovaná například sauna.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám