Lékárna.cz

Co opravdu funguje na rýmu a nachlazení

Poradíme vám, které volně dostupné léky, doplňky stravy i přírodní receptury skutečně uleví od rýmy a nachlazení.

Co opravdu funguje na rýmu a nachlazení
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Vsaďte na přírodu

Acerola je ovoce nadupané vitamínem C v přírodní formě. Cítite-li první příznaky nachlazení nebo chřipky, zvyšte denní dávku tohoto veledůležitého vitamínu. Prášek snadno rozpustíte ve vodě či vlažném čaji, přidat si ho můžete i do ranní kaše. Lipový čaj připravovaly při nachlazení už naše babičky.  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Volně dostupné léky

 • Vysoce účinnou látkou pro potlačení zánětlivých projevů v těle, které jsou s rýmou a nachlazením neodmyslitelně spojeny, je ibuprofen. Ten navíc také snižuje teplotu a ulevuje od bolesti.
 • Paracetamol je další látka, která má vynikající účinky potlačující příznaky rýmy a nachlazení. Do těla jej můžete dostat jak v podobě tablet či sirupu, tak i ve formě horkého nápoje.
 • Aspirin, ať už v podobě tablet nebo šumivého nápoje, se výborně hodí pro snížení teploty a úlevu od bolesti, jež rýmu a nachlazení provází.
 • Od akutních příznaků prvotní průhledné rýmy nejlépe uleví nosní sprej.
 • Od kašle, který také často provází rýmu, pomůže sirup, tablety nebo kapky.
 • Ačkoli jsou pro někoho homeopatika šarlatánstvím, jiní na ně nedají dopustit. Přípravek Oscillococcinum se používá k léčbě veškerých chřipkových stavů, jako je teplota, zimnice, únava nebo bolest hlavy či svalů.

Doplňky stravy

 • Vitamín C, ať už v podobě šumivých tablet, sirupu nebo třeba tobolek, podporuje imunitu a urychluje rekonvalescenci.
 • Multivitamíny obvykle obsahují vitamíny a minerály, jejichž kombinace podporuje správné funkce imunitního systému. Mohou mít podobu bonbónů, které jsou vhodné hlavně pro děti nebo také šumivých tablet, tobolek či například sirupu.
 • Lék Wobenzym jednak posiluje obranyschopnost organismu a zároveň urychluje průběh veškerých zánětlivých procesů v těle, tedy i rýmy.

Přírodní receptury

 • Na rýmu a ucpané dutiny jsou dobře známé výplachy slanou vodou, například pomocí Rhino Horn konvičky.
 • Od ucpaných dutin také rychle uleví inhalace přírodního eukalyptového oleje.
 • Zázvor, ať už čerstvý nebo sušený, prohřívá organismus a podporuje imunitu
 • Pro lepší pocit v dutině ústní, a tedy i úlevu od škrábavých a pálivých projevů nachlazení, přináší kloktání odvarem z šalvěje.

Jak na rýmu

Osvědčenou "babskou" recepturou na rýmu a nachlazení je cibule, respektive šťáva z ní. Tu získáte tak, že cibuli nakrájíte na kostky, dáte do sklenice, zasypete cukrem nebo zalijete medem a necháte odstát.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Volně prodejné léky Bio potraviny Imunita doplňky stravy

Přečtěte si také

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.