Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Strašák jménem menopauza

Strašák jménem menopauza

Ženy Léčivé přípravky

Trápí vás návaly horka, pocení, únava, bušení srdce, nervozita či bolest prsou? Možná se jedná o menopauzu, která je spojena právě s těmito symptomy. I ty se však dají řešit.

Strašák jménem menopauza

 

Naše lékárnice Pavla doporučuje: GS Merilin je přírodní produkt bez obsahu hormonů a je vhodný pro ženy v období menopauzy. Obsahuje klinicky ověřenou směs bylin. Stačí užívat 1 tabletu denně po dobu minimálně 2 měsíců. Je bezpečný i při dlouhodobém užívání.

Prevence a zase prevence!

K výše jmenovaným příznakům se mohou po několika měsících nebo letech objevit i problémy s inkontinencí, osteoporóza či ischemická choroba srdeční. Tyto problémy se však dají podchytit v rámci prevence, ať už se týká osteoporózy, či rizika vzniku rakoviny, kdy je vhodné absolvovat preventivní screeningové programy.

Náš tip: Alespoň 1x za 2 roky absolvujte preventivní vyšetření u svého praktického lékaře, na které máte nárok. Na výsledcích tohoto vyšetření pak záleží, zda vás pošle k dalším odborným specialistům (endokrinologie, cévní, gynekologie,..)

Jak vyřešit problémy v menopauze

Léčba klimakterického syndromu může být hormonální či nehormonální. Nehormonální přípravky pro ženy v menopauze ve formě doplňků stravy obsahují většinou výtažky sóji či bylinné extrakty (ploštičník hroznatý, třezalka tečkovaná...) a pomohou vám překonat některé nepříjemné fyziologické stavy související s přechodem. Hormonální léčba funguje jako prevence dlouhodobých organických změn a předepsat ji může jedině váš gynekolog.

Až 70 % žen zažívá v tomto období návaly horka šířící se od hlavy po celém těle, které následuje záchvat pocení a někdy i bolesti hlavy či bušení srdce.

Když chybí estrogen

Nedostatek estrogenu, který provází menopauzu, způsobuje úbytek kostní hmoty. Metabolismus kosti se zrychluje, snižuje se novotvorba kosti, zvyšuje se vstřebávání kosti. To s sebou přináší nebezpečí osteoporózy, pro kterou jsou typické zlomeniny obratlů, zlomeniny krčku kosti stehenní či zlomeniny zápěstí. Prevencí úbytku kostní hmoty je pak podávání estrogenů ve formě hormonální léčby, kterou vám v případě potřeby, doporučí váš ošetřující lékař.

Pokud estrogeny chybí, dalším problémem, který může nastat je ateroskleróza. Po menopauze dochází k poklesu „hodného“ cholesterolu, zvýšení „zlého“ cholesterolu a zvýšení celkového cholesterolu.

Doporučujeme:  Upravte životní styl a jídelníček. Vysaďte kofein, alkohol, cigarety, kořeněná jídla a horké nápoje. Z jídelníčku vyřaďte tučná jídla, uzeniny, vejce a naopak jezte více zeleniny, ovoce, mléčných výrobků s bohatým obsahem vápníku, celozrnné pečivo, rostlinné oleje či ořechy a doplňte vitamín D3. Pravidelně se hýbejte - stačí delší procházka, plavání či jiná aktivita, která vás bude bavit. Hladinu cholesterolu si měřte častěji - využít můžete některého z mnoha druhů cholesterolmetrů

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám