Lékárna.cz

Menopauza (Klimakterium)

Klimakterium, známé také jako menopauza, je přirozeným a nevyhnutelným obdobím v životě ženy, které označuje konec menstruačních cyklů a fertilní fáze. To je obvykle diagnostikováno, když žena neměla menstruaci po dobu 12 měsíců. Fyziologicky je klimakterium spojeno se sníženou produkcí hormonů estrogen a progesteron. Tento hormonální pokles může vyvolat různé symptomy, jako jsou návaly horka, nespavost, změny nálady, suchost pokožky a vagíny, úbytek kostní hmoty aj. 

Menopauza (Klimakterium)
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Řešení klimakterického syndromu může být hormonální či nehormonální. Hormonální léčba by měla být nasazena pouze v nezbytně nutných případech a pouze na omezenou dobu. Předepisuje ji gynekolog.

Přírodní doplňky stravy, které jsou vhodné v období menopauzy

Měli bychom respektovat své tělo, naučit se vnímat jeho potřeby a vyzkoušet spolu s úpravou stravy pomoc z přírody. Bylinné přípravky na klimakterium obsahují různé rostlinné fytoestrogeny či látky, které podporují vlastní přirozenou tvorbu hormonů.

Velmi účinný z bylin se prokázal ploštičník hroznatý, který obsahuje látky tzv. fytoestrogeny. Tyto "přírodní hormony" byly zkoumány z hlediska účinnosti v klimakteriu a je patrné, že velmi efektivně snižují obtíže provázející menopauzu.

Dalšími přírodními látkami, které velmi napomáhají urovnat hladiny vlastních hormonů a zvládnout klimakterium jsou

Upravte životní styl i jídelníček

Vysaďte kofein, alkohol, cigarety, kořeněná jídla a horké nápoje. Z jídelníčku vyřaďte tučná jídla, uzeniny, vejce a naopak jezte více zeleniny, ovoce, mléčných výrobků s bohatým obsahem vápníku, celozrnné pečivo, rostlinné oleje či ořechy a doplňte vitamín D3. Pravidelně se hýbejte - stačí delší procházka, plavání či jiná aktivita, která vás bude bavit. Hladinu cholesterolu si měřte častěji - využít můžete některého z mnoha druhů cholesterolmetrů. 

Když chybí estrogen

Nedostatek estrogenu, který provází menopauzu, způsobuje úbytek kostní hmoty. Metabolismus kosti se zrychluje, snižuje se novotvorba kosti, zvyšuje se vstřebávání kosti. To s sebou přináší nebezpečí osteoporózy, pro kterou jsou typické zlomeniny obratlů, zlomeniny krčku kosti stehenní či zlomeniny zápěstí.

Pokud estrogeny chybí, dalším problémem, který může nastat je ateroskleróza. Po menopauze dochází k poklesu „hodného“ cholesterolu, zvýšení „zlého“ cholesterolu a zvýšení celkového cholesterolu.

Menopauza - projevy

Každá žena může v období menopauzy zažívat jiné příznaky, nejčastější jsou však tyto:

 • noční pocení
 • návaly horka
 • bolest hlavy
 • přibírání na váze
 • suchá kůže
 • vypadávání vlasů
 • změny nálad
 • potíže se spánkem
 • větší únava
 • snížená chuť na sex
 • bolesti v podbřišku

K výše jmenovaným příznakům se mohou po několika měsících nebo letech objevit i problémy s inkontinencí, osteoporóza či ischemická choroba srdeční. 

Vzhůru na preventivní prohlídku

Alespoň 1x za 2 roky absolvujte preventivní vyšetření u svého praktického lékaře, na které máte nárok. Na výsledcích tohoto vyšetření pak záleží, zda vás pošle k dalším odborným specialistům (endokrinologie, cévní, gynekologie,..)

Navštivte související produktové kategorie
Klimakterium, menopauza Hygienické potřeby Klimakterium

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.