Lékárna.cz

Strašák jménem menopauza

Strašák jménem menopauza
Sdílet

Trápí vás návaly horka, pocení, únava, bušení srdce, nervozita či bolest prsou? Možná se jedná o menopauzu, která je spojena právě s těmito symptomy. I ty se však dají řešit.

Příznaky menopauzy

Každá žena může v období menopauzy zažívat jiné příznaky, nejčastější jsou však tyto:

  • noční pocení
  • návaly horka
  • bolest hlavy
  • přibírání na váze
  • suchá kůže
  • vypadávání vlasů
  • změny nálad
  • potíže se spánkem
  • větší únava
  • snížená chuť na sex

K výše jmenovaným příznakům se mohou po několika měsících nebo letech objevit i problémy s inkontinencí, osteoporóza či ischemická choroba srdeční. 

Vzhůru na preventivní prohlídku

Alespoň 1x za 2 roky absolvujte preventivní vyšetření u svého praktického lékaře, na které máte nárok. Na výsledcích tohoto vyšetření pak záleží, zda vás pošle k dalším odborným specialistům (endokrinologie, cévní, gynekologie,..)

Jak vyřešit problémy v menopauze

Léčba klimakterického syndromu může být hormonální či nehormonální.

Nehormonální léčba

Nehormonální léčba v klimakteriu by měla být na prvním místě. Vždy bychom měli respektovat své tělo, naučit se vnímat jeho potřeby a vyzkoušet spolu s úpravou stravy pomoc z přírody. Bylinné přípravky na klimakterium obsahují různé rostlinné fytoestrogeny či látky, které podporují vlastní přirozenou tvorbu hormonů. 

Velmi účinný z bylin se prokázal ploštičník hroznatý, který obsahuje látky tzv. fytoestrogeny. Tyto "přírodní hormony" byly zkoumány z hlediska účinnosti v klimakteriu a je patrné, že velmi efektivně snižují obtíže provázející menopauzu. Látky z ploštičníku nijak neovlivňují vlastní ženské pohlavní orgány, nezvyšují tedy ani riziko rozvoje nádorových onemocnění.

Dalšími přírodními látkami, které velmi napomáhají urovnat hladiny vlastních hormonů a zvládnout klimakterium jsou

Hormonální léčba

Hormonální léčba by měla být nasazena pouze v nezbytně nutných případech a pouze na omezenou dobu. Předepisuje ji gynekolog.

Když chybí estrogen

Nedostatek estrogenu, který provází menopauzu, způsobuje úbytek kostní hmoty. Metabolismus kosti se zrychluje, snižuje se novotvorba kosti, zvyšuje se vstřebávání kosti. To s sebou přináší nebezpečí osteoporózy, pro kterou jsou typické zlomeniny obratlů, zlomeniny krčku kosti stehenní či zlomeniny zápěstí. 

Pokud estrogeny chybí, dalším problémem, který může nastat je ateroskleróza. Po menopauze dochází k poklesu „hodného“ cholesterolu, zvýšení „zlého“ cholesterolu a zvýšení celkového cholesterolu.

Upravte životní styl i jídelníček

Vysaďte kofein, alkohol, cigarety, kořeněná jídla a horké nápoje. Z jídelníčku vyřaďte tučná jídla, uzeniny, vejce a naopak jezte více zeleniny, ovoce, mléčných výrobků s bohatým obsahem vápníku, celozrnné pečivo, rostlinné oleje či ořechy a doplňte vitamín D3. Pravidelně se hýbejte - stačí delší procházka, plavání či jiná aktivita, která vás bude bavit. Hladinu cholesterolu si měřte častěji - využít můžete některého z mnoha druhů cholesterolmetrů. 

26. červen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.