Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Nadměrné pocení: příčiny a řešení

Nadměrné pocení: příčiny a řešení

Péče o tělo

Je-li nám horko, potíme se. Je to zcela přirozený a pro organismus nezbytný proces. Pokud z nás ale pot doslova kape, ačkoli okolní teplota ani zdaleka nepřipomíná letní vedra, hovoříme o nadměrném pocení neboli hyperhidróze. Ta může mít celou řadu příčin, které je třeba odhalit, aby se porucha dala řešit.

Nadměrné pocení: příčiny a řešení

Co je přirozené pocení?

Pokud organismus potřebuje regulovat svou teplotu, dá pokyn do mozku, konkrétně do hypotalamu, aby vegetativní nervový systém zahájil pocení. Ačkoli společensky je na tuto reakci nahlíženo negativně, naše tělo by se bez perspirace přehřálo a dostalo by se do život ohrožujícího stavu. Pot navíc z těla odvádí škodlivé látky a zároveň na něm vytváří vlastní ochranný filtr proti UV záření.

Potřebu po ochlazení organismu může vyvolat například vysoká teplota vzduchu, fyzická aktivita, nemoc doprovázená horečkou nebo také stresová situace. Jakmile tyto faktory na tělo přestanou působit, zmizí i pocení - v takovém případě jde o zcela přirozenou reakci.

Proč vzniká nadměrné pocení?

Hyperhidróza se objevuje v důsledku poruchy funkce autonomního nervového systému. Její nejčastější příčinou je dědičnost, pak se jedná o hyperhidrózu primární. O sekundární hyperhidróze mluvíme v případě, že za jejím vznikem stojí některé vnější vlivy nebo zdravotní stavy. Může to být například:

 • hypoglykémie
 • zvýšená funkce štítné žlázy
 • infarkt
 • menopauza
 • obezita
 • autoimunitní onemocnění
 • nádorová onemocnění
 • malárie
 • tuberkulóza
 • vedlejší účinky některých léků (zejména beta blokátorů)

Ke zvýšenému pocení může docházet najednou po celém těle, pak jde o perspiraci globální nebo pouze na jednom místě, tehdy jde o pocení lokální. K tomu dochází zejména v místech, kde je vysoká koncentrace potních žláz, tedy v podpaží, na dlaních či ploskách chodidel, v tříslech, výjimkou ale není ani nadměrné pocení hlavy nebo pocení celého těla.

Co funguje proti pocení?

Pro lidi s primární hyperhidrózou se hodí nejprve využít tyto prostředky:

 • Antiperspiranty, ať už volně prodejné nebo na předpis. Jejich nedostatkem je však častý obsah solí hliníku, které sice dobře fungují proti pocení, zároveň jsou ale pro tělo toxické a v poslední době se hovoří o jejich souvislosti s rozvojem Alzheimerovy choroby, kožních nádorů či rakoviny prsu.
 • Anticholinergika. Léky, které výrazně sníží činnost potních žláz.
 • Botulotoxin. Ten dokáže účinně zastavit pocení, ovšem jen v místě aplikace a vydrží maximálně půl roku.
 • Iontoforéza neboli léčba elektrickým proudem nebo laserová terapie. Obě metody účinně zastaví pocení. Jejich nevýhodou však je poměrně vysoká finanční nákladnost.

Pokud tyto neinvazivní procesy nefungují, může lékař doporučit chirurgický zákrok. Ten mívá několik podob:

 • Bývá to jednak chirurgické odstranění potních žláz z inkriminovaných oblastí, které se hodí zejména pro nadměrné pocení v podpaží či na rukou.
 • Nebo pak může jít o tzv. sympatektomii. Při té dochází k přerušení vegetativního nervového provazce, jež vysílá signály do mozku k zahájení pocení. Jsou-li přerušeny nervy v hrudníku, dojde ke zlepšení nebo odstranění pocení v horní polovině těla, pro dolní část těla je třeba přerušit nervy v bedrech. Nevýhodou tohoto zákroku je vysoká pravděpodobnost, že se perspirace se objeví na jiných místech těla.

Pro odstranění sekundární hyperhidrózy platí, že je nutné nejprve najít její příčinu, po jejím odstranění zpravidla dojde i k ústupu nadměrného pocení.

Nadměrné pocení ve spánku

Nadměrné pocení v noci může člověka pořádně vyděsit. Ve většině případů ale není důvod k panice. Mívá totiž poměrně snadno odstranitelné příčiny, jako je třeba přetopená místnost, příliš hřejivé a neprodyšné lůžkoviny nebo teplé noční oblečení. Může k němu docházet také v důsledku počínající nemoci, kdy se tělo brání zvýšenou teplotou, v souvislosti s konzumací určitých potravin nebo nápojů (zejména alkoholických), důsledkem užívání některých medikamentů nebo také ve spojitosti s psychickým rozpoložením.

Pokud však ani jedna z těchto příčin na vaše noční pocení nesedí, je nutné zbystřit, informovat o svém stavu lékaře a nechat se hloubkově vyšetřit. Onemocnění, jejichž průvodním jevem bývá nadměrné pocení, je mnoho. Například: nádorová onemocnění, tuberkulóza, AIDS, poruchy štítné žlázy, zvýšený krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění nebo také neurologické poruchy. Při podezření na jakýkoli závažný problém je vhodné neotálet s návštěvou lékaře.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám