Lékárna.cz

Bezlepková obilovina amarant

Vliv stravy na lidské zdraví je větší, než si připouštíme. Obiloviny jsou pro tělo prospěšné, a proto bychom měli dbát na vyvážený jídelníček a na volbu těch správných. Zkoušeli jste už amarant? Prozradíme vám o něm víc :-)

Bezlepková obilovina amarant
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Bezlepkový amarant

Proč dát šanci amarantu

Je vynikající pro svůj obsah komplexních bílkovin, které jsou vyvážené. Obsahuje například aminokyselinu lysin nebo methionin, které se v ostatních obilovinách téměř nevyskytují. Je výborným zdrojem minerálů - především vápníku, železa a hořčíku. Je tedy výbornou stravou pro těhotné a kojící ženy a také děti.

Největší výhodou amarantu je jeho nulový obsah lepku. V dnešní době se alergie či intolerance na lepek objevuje čím dál častěji. Lidé se vyhýbají lepku také z jiných zdravotních důvodů, a proto se bezlepkovým obilovinám otevírají dveře v kde jaké domácnosti. Avšak i když vám lepek nevadí, stojí za to amarant vyzkoušet. Obsahuje totiž velké množství látek s pozitivním vlivem na lidské zdraví.

Odkud se vzal amarant

Amarant spolu s quinoou a pohankou považujeme za tzv. pseudoobiloviny, tedy dle botanického zařazení nejde o obiloviny. Amarant stejně jako quinoa se řadí do čeledi Laskavcovitých. Pseudoobiloviny jsou přirozeně bezlepkové a mají významný nutriční obsah prospěšných látek vhodných nejen pro celiaky.

Co obsahuje amarant

Kromě vápníku, hořčíku a železa obsahuje ještě:

  • vitamíny B včetně kyseliny listové,
  • vitamín E,
  • 8% tuku včetně omega 3 mastných kyselin

Díky nízkému glykemickému indexu GI do 35 je výbornou potravinou i pro diabetiky. Obsah vlákniny napomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Amarant v kuchyni

Naše blogerka Zuzka ráda používá netradiční přílohy a její tip pro amarant zní - používejte ho jako nádivku! Recept najdete v jejím blogu o zdravém vaření.

Jak amarant použít

Nejčastěji si ho můžete koupit ve formě mouky nebo zrníček, někdy je možné sehnat i amarantové vločky. S moukou můžete pracovat jako s jakoukoliv jinou, nejlépe se hodí na tvorbu sladkých jídel, fantazii se však meze nekladou.

A zrníčka? Zkuste je přidat do polévek, uvařit v mléce a udělat z nich sladkou kaši ke snídani nebo ho použít jako přílohu k masu či zelenině. Jestli si netroufáte rovnou, můžete zrníčka propašovat do jiné přílohy, třeba do rýže či bulguru.

Každé obilné zrno se po uvaření chová jinak. S amarantem je to někdy složitější, má totiž tvrdší povrch, za to měkký obsah. Vařit amarant úplně do měkka není žádoucí, vždy má trochu křupat v ústech. I když se jedná o velmi malá zrníčka, vařit by se měl alespoň dvacet až třicet minut. Amarant je hodně škrobovitý, pokrm může i zahustit.

Zvláštním zpracováním může být vypukání zrníček na velkém žáru podobně jako když z kukuřice děláme popcorn. Tato extrudovaná zrníčka se hodí do domácího müsli, do jogurtu, do salátů nebo pro obalování masa, ryb či zeleniny místo strouhanky.

Už se vám sbíhají sliny? Jestli ano, je to ten správný čas amarant ve vaši kuchyni vyzkoušet. Jestli však nejste zrovna šikovní kuchaři a na vaření specialit si netroufáte, zkuste alespoň amarantové lupínky nebo tyčinky - ideální k zakousnutí na svačinku nebo k dobrému filmu.

Amarant v kosmetice

Díky obsahu vitamínů a jiných prospěšných látek se hojně užívá i v kosmetickém průmyslu ve formě amarantového oleje. V amarantovém oleji zje zastoupen také zdravý prospěšný skvalen. Jde o velmi vzácnou látku, která se vedle amarantu nachází ještě v játrech žraloka. Skvalen má řadu prospěšných účinků - působí jako silný antioxidant a chrání buňky před procesem stárnutí a mnoho dalších pozitiv. 

Přečtěte si také

Potničky vznikají v důsledku ucpání potních žláz, ke kterému dochází při nadměrném pocení. Teploty nad 30°C, vysoká vlhkost vzduchu a intenzivní fyzická aktivita jsou hlavními spouštěči tohoto…

více

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Třezalka tečkovaná patří mezi nejznámější a nejpoužívanější léčivé byliny. Nicméně tato blahodárná rostlina může výrazně ovlivnit působení mnoha léků. Pokud ji užíváte současně s jinými medikamenty,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.