Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

663 otázek a odpovědí

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které způsobuje virus Epstein-Barrové (EBV). Tím, že infekční mononukleózu způsobuje virus, nezabírají na něj antibiotika. Léčba je pouze symptomatická. Mononukleózou nejčastěji onemocní dospívající a mladiství ve věku 15-24 let. Přenáší se převážně slinami - líbání, sdílení předmětů denní potřeby (rtěnka, zubní kartáček, sklenička, láhve na pití,..). Inkubační doba bývá 4-6 týdnů.  Jaterní dieta při mononukleóze: Pro podporu nemocí zatížených jater doporučujeme jíst lehká dietní jídla. Potraviny vařte ve vodě nebo duste v páře. Z masa je vhodnější…

Celá odpověď

Příznaky mononukleózy mohou být: slabost, vyčerpanost, velká únava horečka či zimnice silné bolesti v krku a obtížné polykání potažené a zvětšené mandle zvětšené a bolestivé uzliny na krku či v podpaží bolesti hlavy vyrážka na měkkém patře bolesti břicha Ne vždy se mohou objevit všechny příznaky Akutní příznaky obvykle vymizí během 2-3 týdnů. Chronické, jako je únava či nateklé uzliny, mohou přetrvávat i delší dobu (i několik měsíců).   Léčba mononukleózy je symptomatická, tzn. že se mírní pouze příznaky. Vhodné jsou léky na snížení horečky a bolesti hlavy a léky, které tlumí…

Celá odpověď

Trápí vás vysoký tlak nebo zvýšený cholesterol? Pak pro vás máme pár tipů na domácí diagnostické přístroje, které vám pomohou být v obraze. Vysoký či nízký tlak? Pořiďte si tlakoměr! Je jich mnoho druhů, já ale doporučuji pažní a digitální, které jsou přesnější než ostatní druhy a jednoduše se s nimi zachází. Navíc mají velký displej a dobře čitelné hodnoty. Manipulace je jednoduchá - nasaďte manžetu na paži a stiskněte tlačítko. Manžeta se nafoukne a tlakoměr pak odečte hodnoty systolického a diastolického tlaku. A to je vše! Některé digitální tlakoměry dokonce ukládají měření i pro dva…

Celá odpověď

Převalujete se na posteli, počítáte ovečky a ne a ne usnout. Snížená pozornost, únava, zhoršené myšlení, neschopnost soustředit se, úzkost až deprese. To vše může způsobit nedostatek spánku. Nespavost (insomnie) občas zažil každý z nás.  Poradím vám, jak na lepší spánek: Základem dobrého spánku je kvalitní matrace, polštář a postel Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu (i o víkendech) Spěte ideálně 6-8 hodin V ložnici vždy pořádně vyvětrejte a teplotu udržujte ideálně mezi 16 až 18 stupni Zatáhněte závěsy či žaluzie a z ložnice odstraňte všechna zařízení, která vyzařují…

Celá odpověď

Bolí vás hlava, záda nebo máte teplotu? Většinou automaticky sáhnete po „brufenu“, zázračné pilulce na všechno. Ale ne vždy je lék s obsahem ibuprofenu vhodný. Kdy použít paracetamol a kdy ibuprofen, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor? Paracetamol je lék určený hlavně na bolest a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Léky s obsahem paracetamolu jsou velmi rozšířené, užívají se již od roku 1953. Dospělému doporučuji maximálně 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálně 4 g (8 tablet) za den. U dětí postupujte při dávkování podle věku nebo váhy (podle…

Celá odpověď

S nachlazením se na podzim setkáte mnohem častěji než v ostatních obdobích roku. Jde o  virové onemocnění horních cest dýchacích, kdy se viry zachytí na sliznici krku nebo nosu a poté se šíří dále. Střídání venkovních a vnitřních teplot sliznice vysušuje a ty jsou pak náchylnější k usazení virů. Nachlazení se projevuje rýmou, ucpaným nosem, kašlem, kýcháním, škrábáním a bolestí v krku, chrapotem, únavou, teplotou či bolestí hlavy a trvá většinou týden. Často se stává, že si lidé pletou nachlazení s chřipkou - ta ale mívá jiné příznaky (prudší nástup horečky, zimnice, únava, nesnesitelná…

Celá odpověď

Akné je zapřičiněno zánětem mazových žláz a trápí nejen „puberťáky“. Objevit se může i u dospělých v podobě zarudlých pupínků, puchýřků s hnisem nebo hlubokých dutin v pokožce, po kterých zůstávají jizvy. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, ale někoho trápí i na zádech, hrudníku či ramenou. Mezi hlavní příčiny akné patří zvýšená produkce kožního mazu (především vlivem mužských pohlavních hormonů) a zvýšená produkce rohoviny. Dalšími příčinami mohou být stres, hormonální změny (dospívání, těhotenství), bakterie či nevhodná strava - vynechat byste měli sladkosti, cukr, mastná nebo příliš…

Celá odpověď

Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasech. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 6-15 let, ale získat ji mohou i mladší děti a dospělí. Jelikož se veš živí krví, určitě ji nepřehlédnete, protože vás hlava svědí a nutí vás se neustále drbat. Samička klade vajíčka (hnidy) a přilepuje je pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Za 7-19 dní (dle teploty) se z vajíček líhnou larvy. Z larvy se po několik dnech vylíhne nymfa (2.vývojové stadium vši) a z ní poté dospělá veš. Celá přeměna od hnidy po dospělou veš trvá v závislosti na teplotě 17-25 dní. Samičky žijí 3-5 týdnů a v tomto…

Celá odpověď

Stále více žen (a v menší míře i mužů)  v produktivním věku trápí tmavé skvrny na čele, tvářích, spáncích, horním rtu, předloktí či rukou. Dalším „rizikovým“ faktorem pro vznik pigmentových skvrn je tmavší typ pokožky, delší pobyt na slunci,  zjizvení a podráždění pokožky, dědičnost, nedostatečná funkce jater nebo hormonální změny (včetně hormonálních léků) a také vyšší věk. Pigmentové skvrny vznikají především díky zvýšené aktivitě melanocytů, tj.buněk které vytvářejí melanin – tmavý pigment, který pomáhá pokožku chránit před UV zářením. Pokud je působení slunce pozvolné a přiměřené,…

Celá odpověď

Celiakie, neboli intolerance lepku, je autoimunitní onemocnění, kterým trpí asi 1% populace. Trpět jí mohou jak děti, tak i dospělí.  Spouštěčem bývá lepek (gluten), který je obsažen ve stravě a který postihuje především tenké střevo. Po příjmu potravy obsahující lepek dojde k autoimunitní reakci, která se projeví poškozením sliznice tenkého střeva.  Poté následuje chronický zánět sliznice, začnou mizet klky a mikroklky. Tím dojde ke snížení povrchu tenkého střeva a sníží se jeho schopnost vstřebávat důležité živiny z organismu. Lepek je hlavní bílkovinnou složkou pšenice, žita, ječmene a…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.