Lékárna.cz

Jak se zbavit vší

Jak se zbavit vší?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasech. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 6-15 let, ale získat ji mohou i mladší děti a dospělí. Jelikož se veš živí krví, určitě ji nepřehlédnete, protože vás hlava svědí a nutí vás se neustále drbat.

Samička klade vajíčka (hnidy) a přilepuje je pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Za 7-19 dní (dle teploty) se z vajíček líhnou larvy. Z larvy se po několik dnech vylíhne nymfa (2.vývojové stadium vši) a z ní poté dospělá veš. Celá přeměna od hnidy po dospělou veš trvá v závislosti na teplotě 17-25 dní. Samičky žijí 3-5 týdnů a v tomto období nakladou 50-150 vajíček.

K přenosu vši dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, což ve skupině dětí (škola, školka) není problém a vši se šíří v kolektivu velmi rychle.

Jak se vší zbavit?

Při prvním příznaku svědění hlavy, doporučuji vlasy pořádně prohlédnout. Pokud najdete veš, hnidy či jiné stadium vši, ihned jednejte.

  • Vyčeště si vlasy hustým hřebenem - tzv. všiváčkem.
  • Vyčesáváním, případně vystříháváním, odstraníte především hnidy, na které dostupné produkty proti vším moc nefungují.
  • Odvšivovací přípravky působí zejména na dospělé vši s jejich pohyblivá vývojová stadia. Tyto přípravky doporučuji aplikovat ještě za 8 až 14 dní po první aplikaci. Tím zabijete zbytek vší, které se mezitím vylíhly z hnid.
  • Všechno povlečení a oblečení (včetně čepic) vyperte minimálně na 60°C. Matrace, koberce a podlahu vysajte. Oblečení, hračky, které se nedají vyprat, uložte na pár dní do mrazáku nebo na alespoň 2 týdny vzduchotěsně uzavřete. Všechny hřebeny důkladně vyčištěte.
  • Jako prevenci doporučuji pravidelně používat například Pediakid nebo Paranit . Do běžného šamponu při každém mytí kápněte kapku Tea tree oleje.
  • Nejdůležitější prevence spočívá v pravidelné kontrole vlasů.

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.