Oblíbené položky

Úvodní strana » Odborné poradenství » Jaký je rozdíl mezi paracetamolem a ibuprofenem?

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem a ibuprofenem?

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem a ibuprofenem?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Bolí vás hlava, záda nebo máte teplotu? Většinou automaticky sáhnete po „brufenu“, zázračné pilulce na všechno. Ale ne vždy je lék s obsahem ibuprofenu vhodný. Kdy použít paracetamol a kdy ibuprofen, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor?

Paracetamol je lék určený hlavně na bolest a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Léky s obsahem paracetamolu jsou velmi rozšířené, užívají se již od roku 1953.

Dospělému doporučuji maximálně 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálně 4 g (8 tablet) za den. U dětí postupujte při dávkování podle věku nebo váhy (podle váhy je určení dávky přesnější). Jednotlivá dávka paracetamolu je u dětí od 3 měsíců věku 10-15 mg na 1 kg hmotnosti po 6-8 hodinách. Tzn. pokud bude dítě vážit 10 kg, může užít lék, který bude obsahovat 100-150 mg paracetamolu v 1 dávce. Maximální denní dávka nesmí přesáhnout 60 mg paracetamolu na 1 kg hmotnosti dítěte.

I když se jedná o relativně bezpečný lék, předávkování velmi rychle pocítíte. Při předávkování se obvykle do 24 hodin objeví nevolnost, zvracení, pocení, chorobná spavost, může dojít i k selhání jater. Proto při podezření na předávkování paracetamolem (dospělého i dítěte) vyhledejte co nejdříve lékaře.

Paracetamol není vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater. A v žádném případě ho nekombinujte s alkoholem! Alkohol totiž zvyšuje nežádoucí působení paracetamolu na játra. Na „léčbu“ kocoviny tudíž není vhodný.

A ještě jedno varování: paracetamol je vysoce toxický hlavně pro kočky, proto ho v žádném případě nedávejte domácím mazlíčkům.

Ibuprofen snižuje teplotu a bolest a působí proti zánětům, patří do skupiny skupiny nesteroidních protizánětlivých látek. Je vhodnější všude tam, kde se vedle bolesti a teploty objeví i zánět.

Stejně jako paracetamol, je i ibuprofen obsažen v mnoha  (i kombinovaných) lécích. U dospělého doporučuji 1 tabletu (400 mg) po 4-8 hodinách (maximálně 3 tablety (1200 mg) za den. U dětí uděláte nejlíp, když dávku také přepočítáte podle hmotnosti dítěte. U dětí od 3 měsíců věku je jednotlivá dávka ibuprofenu 10 mg na 1 kg hmotnosti dítěte po 6-8 hodinách, maximálně však 3xdenně. Celková denní dávka u dítěte by neměla přesáhnout 30 mg na 1 kg hmotnosti.

Léky s obsahem ibuprofenu nedoporučuji užívat pacientům s vředy, krvácením do trávicího traktu, problémy s ledvinami či srdcem, s planými neštovicemi, užívajícím warfarin, jiné léky ovlivňující srážlivost krve či SSRI a ženám v třetím trimestru těhotenství.

Jak bezpečně užívat léky?

  • Neužívejte současně léky, které obsahují stejné účinné látky – vždy si přečtěte složení
  • Nepřekračujte doporučenou jednotlivou a denní dávku – více neznamená vyšší účinek, ale spíše více nežádoucích účinků až ohrožení života
  • Zabraňte přístupu dětí a zvířat k lékům – mohly by je ohrozit na životě
  • Pokud užíváte nějaké léky či trpíte nějakou nemocí, vždy se ptejte lékárníka či lékaře, zda lék můžete užívat a přečtěte si příbalový leták!
  • Pro malé děti doporučuji léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu ve formě čípků nebo sirupů.

Léčivé přípravky Rady lékárníka

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám