Lékárna.cz
Hledat

Jak na zdravé opalování

Opalujte se zdravě! Máme pro vás tipy a rady na bezpečné a dlouhotrvající opálení bez spálení.

Jak na zdravé opalování
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Pomoc z přírody na opalování

GS betakaroten s měsíčkem lékařským obohacený biotinem a zinkem skvěle chrání pokožku při opalování, působí antioxidačně a zpomaluje projevy stárnutí. Pycnogenol je velmi silný a účinný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály. Bioaktivní látky v něm obsažené podporují tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce a jeho antioxidační účinek je mnohonásobně vyšší než účinek vitamínu E nebo C. Snižuje rozvoj hyperpigmentací a stařeckých skvrn. Vsadit můžete i na obklad z černého nebo zeleného čaje. Taniny obsažené v černém čaji snižují horkost těla a polyfenoly chrání pokožku před poškozením UV zářením. Účinná látka zeleného čaje epigallokatechin-3 gallát (EGCCG) je velmi silný antioxidant s protizánětlivým účinkem a chrání i proti UV záření. 

Jak se opálit, ale nespálit

 • Sluňte se postupně. Na slunci nemusíte být celý den, stačí 2-3 hodiny a pokožka si postupně zvykne na sluneční záření a získá bronzový nádech, který déle vydrží.
 • Pitný režim je základ. Tekutiny doplňujte pravidelně a v dostatečném množství. Kůže vystavená slunci je brzy vysušená, ztrácí pružnost a rychleji se na ní projevují příznaky stárnutí.
 • Vyberte si vhodný krém s ochranným faktorem a nezapomeňte namazat často opomíjená místa, jako jsou nárty, hřbety rukou, uši, rty a oční víčka.
 • Vyvarujte se zbytečnému spálení. Spálit se můžete i ve stínu, pod oblečením nebo za skleněnou zástěnou.
 • Krémem se natřete nejlépe půl hodiny předtím, než se půjdete slunit. Myslete na opětovné mazání během dne a hlavně po koupání.
 • Nezapomeňte ošetřit pokožku po opalování.

Jaký jste fototyp?

Opalovací prostředky vybírejte podle typu pleti a svého fototypu. Poté koukejte na výši ochranného slunečního faktoru (SPF – Sun Protectiong Factor), který zachycuje UV záření a umožňuje prodloužení pobytu na slunci.

Rozeznáváme 4 základní typy, ale některé zdroje uvádí až 5 typů fototypů pokožky:

 • I - velmi světlá pokožka, zrzavé vlasy, často pihy, čas první expozice 5 - 10 min.
 • II - světlá pokožka i vlasy, čas první expozice 10 - 20 min.
 • III - středně světlá pokožka, tmavší vlasy, čas první expozice 20 - 30 min.
 • IV - tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas první expozice 40 min.
 • V - velmi tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas první expozice 90 min.

Kombinace UV indexu a fototypu vám prozradí, jaký ochranný faktor zvolit.

UV index  Kožní fototyp
  I. II. III. IV. V.
1-3 15 10 5 - -
4-6 25 20 10 5 -
7-9 40 30 20 15 10
10 a více 50 40 30 20 15

Jak funguje opalování

Při pobytu na slunci na nás působí UVA a UVB paprsky. Záření UVB stimuluje v těle tvorbu prospěšného vitamínu D, zesiluje kůži a podporuje tvorbu pigmentu. Záření UVA zbarvuje pokožku do hnědavého odstínu. Všeho ale moc škodí, opalování v nadměrné míře našemu tělu neprospívá. UVA uvolňuje volné radikály a má vliv na rychlejší stárnutí kůže. UVB způsobuje podráždění, zarudnutí až spálení kůže.

Proč nakupovat opalovací přípravky v lékárně

Obecně platí, že sluneční ochrana dermokosmetiky prodávaná v lékárně splňuje vyšší normy a standardy než kosmetika, která je prodávaná v drogeriích. Může se jednat o přísnější regulace při výběru ingrediencí (alergie, tolerance na citlivou pleť), organických a minerálních filtrů. Dermokosmetické produkty navíc podléhají přísnému testování a klinickým studiím. 

Důležitost vitamínu D

Vitamín D má pozitivní vliv na psychické i tělesné zdraví. Podílí se na správné funkci pohybového aparátu a tělesných procesů. V období růstu působí na vývoj kostí a zubů a rovněž dohlíží na správnou funkci imunitního systému.

Jeho nedostatek způsobuje:

 • únavu
 • bolesti svalů a kloubů
 • nechutenství
 • vysoký krevní tlak
 • demineralizace kostí
 • úzkost až deprese

Nepodceňujte poopalovací péči

Velmi důležité, avšak často podceňované, jsou také přípravky po opalování. Dopřejte kůži zklidnění, obnovení vlhkosti, pružnosti a jemnosti. Pro regeneraci pokožky, redukci zarudnutí a drobných vrásek, jsou ideální krémy či mléka obsahující panthenol, aloe vera a vitamín E. Pro dlouhotrvající opálení a odstranění volných radikálů používejte produkty s obsahem betakarotenu.

 

Navštivte související produktové kategorie
Opalovací přípravky Dermokosmetika opalování

Přečtěte si také

Bolest hlavy je obvyklým symptomem, který provází těhotenství. Poradíme vám, jaké léky či procedury na ni zabírají a zároveň neohrozí zdraví vaše ani vašeho budoucího miminka.

více

Krvácení z nosu může mít mnoho příčin - máme pro vás tipy, jak vhodně doplnit stravu a co se osvědčilo našim lékárnicím v případě krvácení nosu u dětí i dospělých.

více

Příčin bolesti zubů může být mnoho - od hlubokého zubního kazu, přes prasklý zub, zánět dásní, ošetření zubních kanálků, citlivé či obnažené krčky až po hluboký zánět, který je nutné léčit…

více

Psyllium (jitrocel indický) je zdrojem ve vodě rozpustné vlákniny, která přispívá ke správnému fungování střevního traktu. Je to skvělý a lety osvědčený pomocník, který se hodí téměř pro každého, kdo…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.