Lékárna.cz
Hledat

Nachlazení není chřipka

Jak na ucpaný nos a nachlazení?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

nachlazením se na podzim setkáte mnohem častěji než v ostatních obdobích roku. Jde o  virové onemocnění horních cest dýchacích, kdy se viry zachytí na sliznici krku nebo nosu a poté se šíří dále. Střídání venkovních a vnitřních teplot sliznice vysušuje a ty jsou pak náchylnější k usazení virů.

Nachlazení se projevuje rýmou, ucpaným nosem, kašlem, kýcháním, škrábáním a bolestí v krku, chrapotem, únavou, teplotou či bolestí hlavy a trvá většinou týden. Často se stává, že si lidé pletou nachlazení s chřipkou - ta ale mívá jiné příznaky (prudší nástup horečky, zimnice, únava, nesnesitelná bolest hlavy, svalů a kloubů, později suchý dráždivý kašel, bez rýmy).

Jak si poradit s příznaky nachlazení?

  • Ucpaný nos - používejte mořské vody, které sliznici zvlhčí, čistí a naředí hlen. Ideální je, když aplikujete nejprve do obou nosních dírek mořskou vodu, vysmrkáte se a poté použijete sprej či kapky s účinnými látkami (Olynth, Sanorin, Otrivin, Nasivin, Sinex Vicks,…) Nos uvolníte i pravidelnými výplachy nosu.
  • Teplota či horečka - k jejich snížení jsou vhodné léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Sáhnout můžete i po kombinovaných lécích, které obsahují složky ke snížení teploty, bolesti a uvolnění ucpaného nosu.

Podpořte imunitu

Jen dostatečně silná imunita může úspěšně bojovat s viry či bakteriemi. 

Odolnost organismu můžete podpořit:

  • přidáním vitamínu C – ať už zvýšeným příjmem ovoce, léky či doplňky stravy, 
  • doplňky stravy s obsahem hlívy, glukanů, rakytníku, kolostra, echinacey, bakteriálních lyzátů, vitamínů a minerálů (především vitamíny C, B, D, A, selen, zinek),
  • kombinací oligopeptidů, nukleotidů a aminokyselin či
  • homeopatiky .
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.