Lékárna.cz

Proč dát přednost přírodním zubním pastám

Zubní pasta má v puse pořádně pěnit, jinak se zuby nevyčistí dobře - taky jste vyrostli na této polopravdě? Není jedno, jakou zubní pastu používáte. Dnes se zaměříme na ty přírodní.

Proč dát přednost přírodním zubním pastám
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Proč by nás mělo zajímat složení zubní pasty

Tak jako si hlídáme složení potravin, které do svého těla vpravíme, stejně tak bychom měli být na pozoru i u složení zubní pasty. Přeci jen ji používáme na čištění zubů, které jsou v ústní dutině a je tedy velmi pravděpodobné, že značnou část do sebe tělo skrze dutinu vstřebá. Dokonce se říká, že průměrný člověk pozře za rok téměř jednu tubu zubní pasty.

Čím se zuby čistili kdysi? Tak třeba práškem ze spáleného chleba. Na tom můžeme pozorovat, že nejzásadnější roli hraje mechanické čištění. V našem případě jde tedy o štětinky kvalitního zubního kartáčku. Pomoci tomu mohou různé abrazivní látky. Jsou-li však nutné další chemické přísady, fluorid či pěnidla, je otázka.

Složení běžné zubní pasty

 • Brusné látky neboli abraziva. Tvoří asi polovinu složení zubní pasty. Nejčastěji se jedná o uhličitan vápenatý nebo oxid křemičitý. Brusné látky čistí zubní sklovinu a pomáhají odstraňovat zubní plak. Abraziva nevhodné velikosti, nebo zastoupena v pastě ve velkém množství mohou narušovat zubní sklovinu.
 • Pěnící prostředky. Jako pěnící látku je nejčastěji používán SLS neboli Laurylsulfát sodný. Tato látka projevuje určitý alergenní potenciál a vysušuje, proto se u přírodních past této složky výrobci vyhýbají. Ústní dutina je pak zbytečně zatěžována a vysušována a může docházet ke tvorbě aftů či popraskaných koutků.
 • Antimikrobní látky. Dřívě velice běžně používaná antibakteriální látka triclosan je dnes stále běžná v řadě zubních past.. Může však působit toxicky, narušovat imunitní systém, způsobovat alergie a další reakce.
 • Pojidla, konzervanty a příchutě. Ani aromata a sladidla nemají úplně čistý štít a mohou mít neblahý vliv. Jako sladidlo se často používá aspartam, který může narušit střevní mikrobiom.
 • A co fluorid? Na ten existuje celá řada názorů. Je prokázáno, že snižuje kazivost zubů a to dokonce až o 30 %, což není málo. Posiluje totiž zubní sklovinu vůči sníženému pH v ústech. Nicméně, fluorid sodný je látka, která při vyšších dávkách může způsobit i obtíže. Aby se tak stalo, museli byste ale pozřít opravdu velké množství zubní pasty. 
 • Bělící složky běžných zubních past jsou založeny na účincích peroxidu vodíku. V pastách se nachází ve velmi malé množství a závisí na stavu našich zubů, kdy zvláště u citlivých zubů nemusí naší sklovině vyhovovat. Velmi účinné na bělení jsou ale i přírodní látky jako je jedlá sodaenzymy anebo nejmodernější aktivní uhlí. Tyto 3 poslední látky přírodního původu nacházíme jak ve složení konvenčních tak také přírodních zubních past.
 • Extrakty z bylin

Co obsahují přírodní zubní pasty

V přírodní zubní pastě najdeme také sladidla, pěnidla, abrazivní částice a konzervanty - to vše přírodního původu. Mnohdy jedna složka zajišťuje v zubní pastě více funkcí, proto jejich složení bývá často jednodušší.

Přírodní abrazivní látky

Mezi přírodní abrazivní látky se používají různé jíly, jedlá soda, mořská sůl, kokosový olej nebo černé uhlí. Bělící účinky zajišťují částečně abrazivní látky, nebo přidávaná jedlá sodaenzymy anebo nebo již zmiňované aktivní uhlí.

 • Pěnící látky přírodního původu nepění tak moc, jako pěnidla na bázi SLS, zato vyčistí naše zuby šetrně bez rizika alergie.
 • Jako vonné a chuťové složky, které pastu současně i konzervují jsou používány éterické oleje. Nejčastěji se jedná o éterický olej z máty peprné, případně další oleje jako hřebíček, oregano, tymián, rozmarýn nebo badyán.
 • Jako sladidlo se používá xylitol (březový cukr) anebo stévie. 
 • Hojivé a antimikrobní účinky zajišťují esenciální oleje z různých bylin.
 • Fluorid sodný někdy bývá součástí, jindy ne. Mnohdy je jeho obsah snížený na potřebné minimum. 
 • Extrakty z bylin

Pokud chcete dát sbohem toxinům, umělým barvivům a konzervantům, a přesto mít čisté svědomí v péči o svůj chrup, dejte přírodním pastám šanci, určitě vás mile překvapí. Navíc používáním přírodní kosmetiky obecně můžeme mít mnohem klidnější svědomí v otázkách ekologie. Přírodní kosmetika je vůči životnímu prostředí prokazatelně šetrnější.

Použijte škrabku na jazyk

Podle ajurvédy patří k pravidelné ranní zubní hygieně také očista neboli škrábání jazyka. K tomuto účelu se používají speciální škrabky na jazyk. Postačí ale i běžná kovová lžička. Postupuje se tak, že hned ráno před prvním jídlem a pitím se očistí několika lehkými tahy jazyk od povlaku, ústa se dostečně vypláchnou vodou a následně se zuby vyčistí kartáčkem a zubní pastou, ideálně přírodní. 

Tipy na ověřené značky přírodních zubních past

WELEDA

Mezi nejznámější značky přírodní kosmetiky patří německá značka Weleda. I ta má svou řadu zubních past či gelů, které se těší velké oblibě a mají mezi zákazníky skutečně dobré recenze. Asi největším hitem je měsíčková zubní pasta, ale za zmínku stojí i zubní pasta Ratanhia, která je působí preventivně pro zdravé dásně bez krvácení.

LAVERA

Zastánci přírodní kosmetiky určitě znají značku Lavera, která nabízí široký sortiment přírodních produktů pro celou rodinu. Lavera má také bohatou nabídku přírodních zubních past - s fluorem i bez, dětskou, pro citlivé zuby a dásně nebo bělící.

HERBADENT

Značka, která se zaměřuje na péči o zuby, dásně a celou ústní dutinu. Kromě kvalitních přírodních zubních past najdete v nabídce také ústní vody a zubní kartáčky.

ECODENTA

Přírodní zubní pasty, které se staly velkým hitem posledních let. A to zvláště černá pasta, která obsahuje výtažek černého uhlí a má bělící účinky.

Další značky přírodní kosmetiky, které mají v nabídce přírodní zubní pasty:

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem a vhodnosti použití konrkétní zubní péče, vždy se poraďte se svým stomatologem, lékařem či lékárníkem. 

Navštivte související produktové kategorie
Ústní hygiena Zubní pasty Zubní kartáčky

Přečtěte si také

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

Angína je zánět krčních mandlí. Jde nejčastěji o onemocnění bakteriálního původu způsobeného především bakteriemi rodu Streptococcus, stafylococcus či pneumococcus. Může být ale i virového původu…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.