Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Afty: příčina a řešení

Afty: příčina a řešení

Děti Bolest Muži Kůže

Bolí, pálí, jsou nevzhledné, otravné a naše populace se údajně dělí na lidi, kteří je mívají a na ty, kteří je ani nikdy mít nebudou. Řeč je o aftech, malých vřídcích, které dokáží člověka pořádně potrápit. Chcete vědět, jak na ně?

Afty: příčina a řešení

Co je aft?

Afty jsou červeně ohraničené bílé, nažloutlé nebo našedlé vředy, které se objevují v dutině ústní, a to především na vnitřní straně tváří, jazyku, rtech nebo dásních, ale také v krku. Vystupují trochu nad povrchu sliznice a mohou se objevovat izolovaně nebo naopak ve vysokém počtu. Jsou velmi nepříjemné, neboť je provází pálivá bolest, a tak mohou člověka omezovat v příjmu potravy či tekutin. Samy o sobě sice nejsou vážnou zdravotní komplikací, jejich častý výskyt ale může souviset s jinými nemocemi, proto není radno je podceňovat.

Proč vznikají afty?

Přesné příčiny vzniku aftů se zatím lékařům nepodařilo objasnit. Pravděpodobně je ale tendence k jejich rozvoji dědičná a má na ni vliv stres, nedostatek některých vitamínů, kyseliny listové nebo železa, ale i mechanické poškození a konzumace některých potravin - obzvlášť těch, které mohou sliznici poranit nebo také mykózy v ústech. Pokud člověka spolu s častými afty trápí i trávicí a střevní potíže, může se jednat o autoimunitní onemocnění, jako je například Crohnova choroba, celiakie nebo také AIDS.

Prevence aftů

V případě, že vás čas od času afty potrápí a jste si jisti, že nejsou důsledkem žádné poruchy imunity, je dobré těmto bolavým vřídkům předcházet. Možností je hned několik:

  • zvyšte příjem vitamínů skupiny B, speciálně vitamínu B12, který obsahují zejména vnitřnosti nebo i jiná masa
  • zvyšte příjem kyseliny listové neboli vitamínu B9, tu najdete hlavně v zelené zelenině, salátech nebo ořeších
  • na nějaký čas z jídelníčku vyřaďte citrusy, je v nich totiž kyselina citronová, jež ústní sliznici dokáže poškodit
  • vyvarujte se konzumace jídel, o kterých víte, že u vás tvorbu aftů v minulosti způsobily

Jak se zbavit aftů?

Afty ustupují samy bez jakékoli léčby obvykle po jednom týdnu. Pokud ale chcete proces hojení uspíšit nebo alespoň zmírnit nepříjemné průvodní jevy aftů, vyberte si některý z přípravků k tomu určených:

  • Na afty na rtu platí gely, které lze snadno aplikovat přímo na postižená místa a vzhledem k jejich kompaktnější konzistenci na nich i dobře drží.
  • Afty v krku vyřeší ústní spreje, jež je díky dlouhé trysce možné aplikovat i na vzdálenější místa v ústní dutině.
  • Na afty na jazyku, dásních a tvářích se hodí ústní výplachy a roztoky, kterými lze jednoduše ošetřit celou ústní dutinu.
  • Zároveň je při léčbě aftů vhodné zajistit tělu dostatečný přísun vitamínu B, který se postará o obnovu tkání zevnitř.

Afty u dětí

Stejně jako dospělé, i děti, a to už od kojeneckého věku, mohou trápit afty. A právě u těch nejmenších se může jednat o poměrně zásadní problém. Afty samy o sobě je sice na zdraví vysloveně neohrožují, velmi často se ale stává, že kvůli vysoké bolesti malé děti přestávají jíst a pít.

Afty u miminek je tedy nutné okamžitě řešit. Pro tyto účely se perfektně hodí roztok 2% genciánové violeti, která se nanáší přímo na vřídky a snižuje bolest, urychluje hojení a hlavně snižuje riziko vzniku další infekce v ústech. Na dětské afty je také možné použít gely speciálně určené pro nejmenší.

Pokud se vám však zdá, že žádný z uvedených přípravků na vaše miminko nezabírá, neváhejte s návštěvou lékaře.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám