Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Afty: příčina a řešení

Afty: příčina a řešení
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Bolí, pálí, jsou nevzhledné, otravné a naše populace se údajně dělí na lidi, kteří je mívají a na ty, kteří je ani nikdy mít nebudou. Řeč je o aftech, malých vřídcích, které dokáží člověka pořádně potrápit. Chcete vědět, jak na ně?

Co je aft?

Afty jsou červeně ohraničené bílé, nažloutlé nebo našedlé vředy, které se objevují v dutině ústní, a to především na vnitřní straně tváří, jazyku, rtech nebo dásních, ale také v krku. Vystupují trochu nad povrchu sliznice a mohou se objevovat izolovaně nebo naopak ve vysokém počtu. Jsou velmi nepříjemné, neboť je provází pálivá bolest, a tak mohou člověka omezovat v příjmu potravy či tekutin. Samy o sobě sice nejsou vážnou zdravotní komplikací, jejich častý výskyt ale může souviset s jinými nemocemi, proto není radno je podceňovat.

Proč vznikají afty

Přesné příčiny vzniku aftů se zatím lékařům nepodařilo objasnit. Pravděpodobně je ale tendence k jejich rozvoji dědičná a má na ni vliv stres, nedostatek některých vitamínů, kyseliny listové nebo železa, ale i mechanické poškození a konzumace některých potravin - obzvlášť těch, které mohou sliznici poranit nebo také mykózy v ústech. Pokud člověka spolu s častými afty trápí i trávicí a střevní potíže, může se jednat o autoimunitní onemocnění, jako je například Crohnova choroba, celiakie nebo také AIDS.

Prevence aftů

V případě, že vás čas od času afty potrápí a jste si jisti, že nejsou důsledkem žádné poruchy imunity, je dobré těmto bolavým vřídkům předcházet. Možností je hned několik:

  • zvyšte příjem vitamínů skupiny B, speciálně vitamínu B12, který obsahují zejména vnitřnosti nebo i jiná masa
  • zvyšte příjem kyseliny listové neboli vitamínu B9, tu najdete hlavně v zelené zelenině, salátech nebo ořeších
  • na nějaký čas z jídelníčku vyřaďte citrusy, je v nich totiž kyselina citronová, jež ústní sliznici dokáže poškodit
  • vyřaďte i konzumaci červeného vína
  • vyvarujte se konzumace jídel, o kterých víte, že u vás tvorbu aftů v minulosti způsobily
  • dodržujte hygienu příborů a nádobí

Jak se zbavit aftů

Afty ustupují samy bez jakékoli léčby obvykle po jednom týdnu. Pokud ale chcete proces hojení uspíšit nebo alespoň zmírnit nepříjemné průvodní jevy aftů, vyberte si některý z přípravků k tomu určených (gely, spreje, roztoky..)

Co platí na afty

  • Na afty na rtu platí gely, které lze snadno aplikovat přímo na postižená místa a vzhledem k jejich kompaktnější konzistenci na nich i dobře drží.
  • Afty v krku vyřeší ústní spreje, jež je díky dlouhé trysce možné aplikovat i na vzdálenější místa v ústní dutině.
  • Na afty na jazyku, dásních a tvářích se hodí ústní výplachy a roztoky, kterými lze jednoduše ošetřit celou ústní dutinu.
  • Zároveň je při léčbě aftů vhodné zajistit tělu dostatečný přísun vitamínu B, který se postará o obnovu tkání zevnitř.

Přírodní pomoc na afty

"K výplachům úst můžeme použít hojivé bylinky, které podporují imunitní systém sliznic a pokožky. Nejběžněji se k výplachům používá šalvěj lékařská, řepík lékařský nebo heřmánek římský. Afty můžeme potírat i propolisovou tinkturou. Příznivě ovlivňuje zdraví sliznic a má mnoho pozitivních účinků při snížené imunitě. Propolis můžeme užívat i ve formě spreje." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Afty u dětí

Stejně jako dospělé, i děti, a to už od kojeneckého věku, mohou trápit afty. A právě u těch nejmenších se může jednat o poměrně zásadní problém. Afty samy o sobě je sice na zdraví vysloveně neohrožují, velmi často se ale stává, že kvůli vysoké bolesti malé děti přestávají jíst a pít.

Afty u miminek

"Afty u miminek řešte co nejdříve. Pro tyto účely se hodí gel, který se nanáší přímo na vřídky, napomáhá bránit množení patogenů v pusince a k rychlé regeneraci poškozené tkáně. Použít můžete i léčivý přípravek, který díky lokálnímu anestetiku mírně znecitliví bolestivá ložiska." (Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková)

Náš tip

Používejte měkký zubní kartáček a jemnou zubní pastu bez mentolu a dráždivých látek. Někdy je příčina aftů způsobena alergií na některé složky ve stravě nebo právě v nové zubní pastě. Pokud se stav aftů po určité době nehojí, kontaktuje svého zubního lékaře.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

15. červenec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.