Možná to znáte i vy. Vaše maminka ve vysokém věku nebo babička se k obědu odbyde něčím malým, ke svačině si dá rohlík s čajem a večeři vůbec ne. Anebo právě naopak ve slevě v supermarketu nakupuje výrobky s vysokým množstvím ztuženého tuku a soli. Starší lidé také nemívají rádi pohyb. Zkuste to změnit - poradíme vám, jak na to!
Vyšší věk si zaslouží jiný přístup ve stravování
Starší lidé mají úplně jiné výživové potřeby než lidé v produktivním věku. Měli by přijímat více bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů, zinku, železa a vápníku. Příjem by měl být zvýšený, protože starší organismus tyto látky hůře zpracovává. Špatná strava zhoršuje celkový zdravotní stav a vede i k poruchám imunity a úbytku svalů.
Jak by měl vypadat zdravý jídelníček pro seniory
Hodně seniorů má hluboko do kapsy. Proto se můžeme setkat s tím, že se extrémně odbývají v jídle a svůj nesprávný přístup nechtějí na stará kolena měnit. A přitom - kdy jindy si dopřát to nejzdravější, než právě ve vyšším věku? Zkuste je přesvědčit, že když místo špekáčků koupí plátek libového hovězího a omezí sádlo, bude jim určitě lépe. Přesná podoba jídelníčku pro seniory závisí na jejich zdravotním stavu a případné léčbě. Existují ale obecná doporučení, odvíjející se od potřeb organismu.
Vhodný jídelníček pro seniory
Stárnoucí lidé by měli:
- Alespoň 1× týdně zařadit do jídelníčku libové hovězí nebo kuřecí maso.
- 2× do týdne si dopřát ryby, nejlépe mořské. Jsou skvělým zdrojem nenasycených mastných kyselin, omezují rizika srdečních problémů a jsou zdrojem vitaminu D.
- Pravidelně jíst mléčné výrobky. Je však potřeba dávat pozor na problémy s trávením mléka kvůli klesajícímu enzymu laktáza v těle. Vhodná jsou acidofilní mléka, kefíry a jogurty.
- Nezapomínat na luštěniny, alespoň 2× týdně. Luštěniny je dobré užívat v menších dávkách a vařit je například se saturejkou, která zlepšuje trávení.
- Dodržovat pitný režim.
- Nezapomínat na ovoce a zeleninu. Starší lidé je mohou jíst nastrouhané či uvařené na páře.
- Jíst 4-5× denně, pravidelně menší porce.
- Omezit tučná masa, uzeniny a moučná jídla.
Lpí vaše maminka nebo babička na svých tradičních receptech české kuchyně? Zdravá může být svíčková! Stačí jídlo odlehčit – zahušťovat pouze rozmixovanou zeleninou a použít méně tučnou smetanu.
Speciální výživa pro seniory
Existuje i speciální doplňková výživa pro seniory, která se nejčastěji používá při dietách souvisejících s nemocí a při podvýživě. Na výběr máte potravinové doplňky. které lze použít jako částečnou nebo úplnou náhradu běžné stravy v nemoci. Alternativní výživa s vysokým obsahem energie je schopna zajistit dostatečný přísun všech potřebných živin včetně vlákniny, enzymů, vitamínů a minerálů.
Zdravá mysl, půl zdraví
Křížovky, televizní vědomostní soutěže, hlavolamy, deskové hry… to všechno dokáže bystřit lidskou mysl a udržet ji zdravou i ve starším věku. Fungují také jako skvělý prostředek pro cvičení paměti. Paměť v kondici udržují i přírodní produkty podporující paměť, mozek a hlavu. Často obsahují hořčík, vitamíny B či lecitin, které přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, k psychické pohodě i ke správné činnosti nervové soustavy.
Pravidelný pohyb pro seniory
Pravidelná pohybová aktivita je i v pozdějším věku důležitá. Ne, že by se starší lidé měli zrovna přihlásit na maraton. I když i takoví čiperní senioři existují. Stačí nezapomínat chodit na čerstvý vzduch. Zkuste svou babičku a dědečka vzít na výlet nebo alespoň naplánujte společné pravidelné procházky v přírodě. Nadýchat se čerstvého vzduchu a nachytat ze sluníčka pořádnou dávku vitamínu D nikdy neuškodí. Zejména ve starším věku je také dobré užívat doplňky stravy pro klouby a kosti. Pomáhají je vyživovat a doplňovat látky, které tělo již těžko zpracovává.
Nevěřili byste, jaké divy dokáže cvičení pro seniory. Jsou totiž nejrůznější kurzy pro starší cvičence, zaměřené na odbourávání zdravotních problémů a zvýšení vitality organismu. Zkuste například babičku či maminku přihlásit na jógu pro seniory nebo dědečka a tatínka na cvičení s prvky taiji. Uvidíte, jaká vitalita v nich ještě je!