Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co je migréna
Migréna je chronické záchvatovité onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Trpí jí spíše ženy (asi 3x více než muži) ve věku mezi 20. a 40. rokem života. Migréna u dětí není tak častá, přesto se může také objevit. Bolest hlavy u dětí může být vyvolána horečkou, alergií nebo virovou infekcí. Migrény se objevují i v těhotenství - nejvíce pak v 1. trimestru. U některých žen mohou migrény díky těhotenství naopak ustoupit.
Příčiny migrény
Přesné příčiny nejsou zcela objasněny.
Spouštěči migrény mohou být:
- stres,
- genetická dispozice,
- nedostatek nebo nadbytek spánku,
- ostré sluneční záření,
- špatně korigovaná oční vada,
- kouření,
- alkohol,
- hypoglykémie,
- úraz hlavy,
- nevhodné diety,
- prudké či blikající světlo,
- problémy se zuby,
- hormonální změny (klimakterium, menstruace),
- onemocnění mozku,
- některé léky (například antikoncepce, dlouhodobé a nadměrné užívání léků na bolest).
Příznaky migrény
Migréna většinou začíná jako tupá bolest, která se později rozvine do dlouhodobé pulzující bolesti. Ta vystřeluje do spánků, do zadní či přední části hlavy nebo okolí očí. Obvykle je jednostranná. Může být doprovázena nevolností, přecitlivělostí na hluk, světlo, pachy.
Migréna má několik stádií. První (prodromální) stadium trvá cca 1 hodinu. Většinou ho provází změna chuti, především na sladké, zívání, pocit únavy, lítostivost, deprese, bolest břicha či svalové napětí.
U 15-20 % migreniků se objevuje migréna s aurou. V této fázi ještě nemocný netrpí bolestí hlavy, ale mívá rozmazané dvojité vidění. Objevit se mohou i neobvyklé zrakové vjemy (neboli oční migréna) jako jsou hvězdičky, černé skvrny či mžitky před očima, pocit slabosti, poruchy čichu, sluchu či vyjadřování.
Poté přichází vlastní záchvat migrény. Ten může mít u každého jiný průběh i trvání. Pulzující prudká bolest spánku, týla, kolem očí nebo ucha může být provázena nevolností, zvracením, závratěmi, světloplachostí a poruchou rovnováhy. Bolest se může šířit do celé poloviny hlavy nebo se „jen“ soustředit do okolí oka.
Záchvat migrény obvykle trvá několik hodin, někdy může trvat několik dní. Může se opakovaně vracet i několikrát během týdne. Poslední fází je postdromální stadium, kdy dochází k odeznívání bolesti, přichází pocit úlevy,ale i vyčerpání. Citlivost na dotyk či teplené podněty může přetrvávat i několik dní.
Léčba migrény
Léčba migrény léky se dělí na preventivní a akutní (záchrannou). Při již probíhajícím záchvatu můžeme užít volně prodejná analgetika s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové.
Pokud se migréna objevuje častěji než 3x za měsíc, je vhodná léčba i preventivní. Příčinu migrény pozitivně ovlivňují léky ze skupiny triptanů. Ty dokáží zmírnit průběh nebo dokonce zastavit nástup migrenózních záchvatů.
Pro léčbu migrény je důležitá i úprava životosprávy. Ideální je, když si pacient vede záznamy o tom, co záchvat způsobilo a těmto stimulům se poté snaží vyhýbat.
Mezi další režimová a dietní opatření patří
- hlavní zásadou při migréně je ticho, temno, klid, případně léky proti bolesti.
- dostatek pohybu na čerstvém vzduchu,
- relaxační cvičení,
- dostatek spánku,
- vyhýbání se stresu, alkoholu a kouření,
- smích,
- muzikoterapie,
- trénink paměti,
- masáže šíje a krku,
- aromaterapie,
- omezení nevhodných jídel, do kterých patří např. uzeniny, ořechy, tučné mléčné výrobky, fermentované potraviny, rajčata, cibule, citrusy, banány, příliš kořeněná jídla, alkohol, plísňové sýry, kofein nebo čokoláda.
Co zařadit do jídelníčku
Do jídelníčku je vhodné zařadit potraviny s obsahem mědi – vejce, tmavé pečivo, drůbež, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, zázvor, luštěniny, zelenina, třešně, ananas, olivy, bylinné čaje,…
Babské rady a bylinky
Pozitivní zkušenosti má mnoho pacientů s kopretinou řimbabou, andělikou, majoránkou, guaranou, pupalkou, rozmarýnem, levandulí, kozlíkem lékařským či ginkgem bilobou. Přidat do stravy bychom měli i vápník, hořčík, koenzym Q10, vitamíny D,C,B,E a omega 3 kyseliny.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.