Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Aromaterapie pro léčení duše i těla

Aromaterapie pro léčení duše i těla

Péče o tělo Zdraví z přírody Psychika Kůže

Vůně dokážou zásadně ovlivňovat naše nálady, mysl a dokonce i zdravotní stav. Aromaterapie je druh alternativní medicíny, ve které se využívá esenciálních olejů. Dobrou zprávou je, že aromaterapii si můžete připravit i doma. A není to vůbec nic těžkého.

Aromaterapie pro léčení duše i těla

Záznamy ze starověkého Egypta potvrzují, že už tehdy Egypťané znali účinky esenciálních neboli éterických olejů. Vonné oleje působí na naše smysly a vyvolává v našem těle různé biologické reakce. Právě tento proces se nazývá aromaterapie. Každý vonný olej působí na jiný orgán a to jak příznivě, tak nepříznivě. Vůně tedy není radno brát na lehkou váhu.

Vybírejte kvalitní vonné oleje

Éterické neboli esenciální oleje se získávají z různých částí rostlin (listy, květy, pupeny, dřevo, plody) a to buď parní destilací, extrakcí (při níž se používají organická rozpouštědla) nebo lisováním. Je nutné rozlišovat přírodní éterické oleje a syntetické oleje. Ty 100% přírodní nejen nádherně voní, ale především jsou účinné. Syntetické éterické oleje mají účinky jen velmi slabé, nicméně mnoho lidí se nechá zlákat jejich nízkou cenou.

Ke správné aromaterapii budete vždy potřebovat přírodní vonné oleje, tak na to při výběru myslete. Dobrým ukazatelem může být cena a také lahvička, ve které jsou oleje skladovány. Měla by být vždy tmavá! Mezi nejoblíbenější éterické oleje patří levandule, citron a eukalypt.

Kdy vyzkoušet aromaterapii?

Cítíte se v poslední době ve stresu? Trápí vás časté virózy, angína nebo rýma? Ztěžuje vám pohyb revma či artritida? Jako podpůrnou léčbu vyzkoušejte aromaterapii. Správně vybraný vonný olej vyvolá v těle biologickou aktivitu, díky které se s problémy rychleji vypořádáte. Aromaterapie funguje také jako prevence.

Aplikace éterických olejů

Mezi nejznámější metody aromaterapie patří masáže, koupele, masti a obklady, tj. olej se vstřebává kůží. Zároveň se jedná o nejbezpečnější metody, které působí na tělo i na duši. Navíc si krásně provoníte bydlení a zároveň vyčistíte vzduch, protože vonné oleje mají antibakteriální účinky.

Tím se dostáváme k další metodě používání vonných olejů - k inhalaci. Olej můžete například nakapat na látkový kapesník a vdechovat ho nebo ho nakapat do mísy s horkou vodou, naklonit se nad ní, hlavu si zakrýt ručníkem a inhalovat.

Praktické tipy při aromaterapii:

  • Koupel by neměla trvat déle než 20 minut.
  • Nad miskou s horkou vodou inhalujte olej maximálně 5 minut.
  • Při masáži musíte éterický olej smíchat s vhodným nosičem (mandlovým nebo olivovým olejem).
  • K provonění bytu a pročištění vzduchu používejte aromalampu.

S aromaterapií to nepřehánějte - příliš silné silice mohou způsobovat bolesti hlavy a nevolnost. Dejte pozor také v těhotenství, kdy není vhodné používat cedrové, šalvějové, rozmarýnové a další druhy vonných olejů. Nebojte, varování by mělo být vždy uvedené na lahvičce s olejem.

Několik vonných olejů, které vám pomohou:

  • Při rýmě a nachlazení vám pomůže cedrové dřevo, borovice, máta, tymián, eukalyptus, ylang, yzop a angelika.
  • Proti špatné náladě poslouží dobře vanilce, šalvěji, pačuli, jasmínu, grapefruitu, citronu a bazalce.
  • Na zlepšení trávení doporučujeme anýz, bergamot, mátu nebo myrtu.
  • Hojení ran podporuje bergamot, myrta, fenykl, eukalyptus a tea-tree.
  • Jako afrodiziakum účinkuje jasmín a rozmarýn.

Teď už je jen na vás, jaký vonný olej k aromaterapii vyzkoušíte - vždy však pamatujte, abyste vybrali jen kvalitní esence.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám