Lékárna.cz

Jak se zbavit deprese a úzkosti

Úzkostmi trpí každý čtvrtý člověk, deprese pak trápí každého pátého. Se stoupajícím stresem, tlakem, který na nás vyvíjí společnost, zaměstnavatelé i rodina, a rychlou dobou, jsou tyto problémy stále častější. Jaká jsou doporučení, jak úzkostem a depresím předcházet a jak se jich zbavit si povíme v tomto článku.

Jak se zbavit deprese a úzkosti
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Rozdíl mezi úzkostí a depresí

Úzkost je náhlý krátkodobý stav, který nastává bez příčiny. Je pravděpodobné, že úzkost zažije minimálně jednou za život téměř každý člověk. Někdy nás dokonce dokáže vyburcovat k lepším výkonům. Za určitých situací jsou krátké úzkosti běžné a normální. Nesmí se ale často vracet a přerůstat v panickou úzkost. Pak se stává problémem, který výrazně ovlivňuje náš život. Úzkost se projevuje jak psychicky, tak fyzicky např. lekavostní, podrážděností, nervozitou, bušením srdce, nevolností, poruchami spánku.  

Deprese je vážnější, dlouhotrvající porucha psychiky, která dokáže obrátit život naruby.

Deprese - příznaky:

 • člověk soužený depresí si neumí užívat běžných radostí,
 • má smutnou náladu,
 • není motivovaný a v životě nenachází smysl.,
 • trápí ho nízká sebedůvěra a cítí se bezcenný,
 • často se dobrovolně izoluje od společnosti,
 • uzavírá se do sebe.
Tím se prohlubuje jeho samota a upadá stále do hlubší a hlubší deprese.

Jak se zbavit deprese

Deprese je psychická porucha, jejíž léčení si žádá odbornou pomoc. Nebojte se vyhledat lékaře a svěřit se mu se svými pocity - není zač se stydět!  Se zlomenou nohou byste přece také lékaře vyhledali. Léčba deprese musí probíhat pod dozorem odborníka. Ten rozhodne, zda bude probíhat za pomocí antidepresiv, volně dostupných léčivých přípravků a doplňků stravy, pomocí psychoterapie, individuální konzultace s psychologem či psychiatrem, či dalších odborných přístupů.

Poporodní deprese

Různé statistiky uvádějí, že až 20 % žen trpí poporodní depresí. Tyto poporodní deprese jsou velmi nebezpečné, protože mohou přecházet až do sebevražedných sklonů. Pokud výkyvy nálad, smutek, podráždění, nespavost a nechuť k jídlu přetrvávají u matky déle než 2 týdny, je na místě vyhledat lékaře.

Co dělat, abyste se depresi a úzkosti vyhnuli 

 • Pracujte na pozitivním přístupu k životu. Možná to bude znít jako klišé, ale opravdu je to jádro pudla.
 • Nezabývejte se jen malichernými problémy a soustřeďte se na každodenní maličkosti, které vám vykouzlí byť jen malý úsměv na tváři.
 • Nenakládejte si toho na sebe moc. Začněte u jednoduchých, menších úkolů, jejichž vyřešení vás potěší.
 • Nebojte se požádat o pomoc rodinu a přátele.
 • Podnikejte aktivity, které jsou vám všem příjemné a u kterých jste šťastní.
 • Neuzavírejte se do ulity a nikdy si nedávejte za vinu to, že máte sklony k depresi.
 • Nezanedbávejte svoje koníčky, naopak se jim věnujte s větší intenzitou.
 • Sportujte, choďte více do přírody a neustále hledejte smysl v tom, co děláte. 

Pokud si k vám deprese přece jen najde cestu, vyhýbejte se v tomto období důležitým životním rozhodnutím.

Levandule lékařská - nejen krásná vůně

Olej této bylinky se vyrábí pouze z květů, kde se nachází nejvyšší obsah biologicky aktivních látek, které působí na centrální nervový systém. Tyto látky se navzájem potencují a pro konečný účinek je důležitý nejen jejich obsah v oleji, ale také vzájemný poměr.

Vnitřní použití levandulového oleje má v některých zemích dlouholetou tradici a nyní je ve vhodné formě měkkých želatinových kapslí pro podání ústy dostupný i v České republice. Přípravek se může užívat i s ostatními léčivy bez komplikací. Může být i doplňkem při léčbě antidepresivy - na rozdíl např. od třezalky, která je indikována k mnoha léčivům a nelze jí s nimi kombinovat.

Psychika a imunitní systém

Psychický stav dokáže ovlivnit i náš imunitní systém. Krátkodobý stres většinou imunitní systém stimuluje a tak zvyšuje jeho obranyschopnost. Naopak v obdobích, kdy je psychika dlouhodobě zatížena stresem, strachem, úzkostmi či depresemi, jsme náchylnější k rozvinutí nejen infekčních chorob. Bylo dokázáno, že dlouhodobě špatný psychický stav dokáže negativně ovlivnit i protivirovou aktivitu, kterou nyní v době COVID-19 ové všichni potřebujeme. Nejen proto bychom se o svoji dobrou náladu a optimismus neměli nechat připravit. Nebojte požádat o pomoc rodinu, přátele či lékaře, aby vám pomohli s dlouhodobým psychickým zatížením.   (Mgr. Pavla Horáková)

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Bolest Psychika
Navštivte související produktové kategorie
Nervová soustava Bolest volně prodejné léky

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.