Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Maca

Maca
Sdílet

Maca peruánská, peruánská viagra či královna And. Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě. Využívali ji už starověcí Inkové pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti a dodání energie. Navíc patří mezi afrodiziaka!

Co obsahuje maca

Maca (či "maka") peruánská s latinským názvem Lepidium meynii Walp nebo Lepidium peruvianum Chacon je známá i jako peruánský ženšen. Patří mezi jednu z nejvýživnějších, nejstarších a v nejvyšší nadmořské výšce pěstovaných rostlin na světě.

Kořen macy připomíná řepu. Má v průměru 2 až 8 cm, na délku může mít až 18 cm. A právě v kořenu maca jsou koncentrované výživné složky rostliny. Běžně má barvu podobnou bramborám, ale jsou existují i varianty s bílým, žlutým, růžovým, červeným nebo fialovým kořenem.

Kořen macy obsahuje

  • vysoké množství aminokyselin, zejména esenciálních, které si tělo nedokáže vytvořit samo,
  •  vitamínů B1, B2, B6 
  • vitamín C a E 
  • stopových prvků a minerálů jako vápník, železo, zinek, draslík a jód nebo hořčík
  • další účinné látky mezi které patří saponiny, třísloviny, steroly, uhlovodany a vláknina

Co umí maca

"Maca má sama spoustu prospěšných látek a živin. Neobsahuje hormony, ale umí harmonizovat menstruační cyklus, vyrovnávat hormony v průběhu menopauzy a pomáhá při problémech s erekcí." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Maca proti neplodnosti

Maca může být cenným podpůrným prostředkem při léčbě neplodnosti mužů i žen. Obsahuje složky, které přispívají k větší vytvrvalosti a výkonnosti. U mužů i u žen může pomoci zvýšit pravděpodobnost početí , takže je vhodný zejména pro páry, které se potýkají s dnes, bohužel častým, problémem neplodnosti. Působí při duševní vyčerpanosti, stresu a posiluje psychickou odolnost.

Při prvních zmínkách v tisku před 6 lety, kdy byla maca označována jako lék na potenci pro muže, která zvyšuje hladinu testosteronu a sexuální výkonnost, její prodej výrazně stoupl. Poté však prodej opět poklesl, protože účinky nebyly takové, jak byly prodejci deklarovány. O několik let později a brzo poté, kdy byl v médiích zveřejněny negativní účinky týkající se terapie konvenční estrogenové výměny, marketéři změnili strategii a maca se začala nabízet jako terapie ženám v menopauze, která zvyšuje hladinu estrogenu a pomáhá při symptomech v tomto období. Avšak ani tento účinek nebyl zatím potvrzen.

Maca pro sportovce

"Maca se řadí mezi tzv. adaptogeny, napomáhá tedy schopnosti těla lépe se přizpůsobit okolním podmínkám. Obsahem sterolů zvyšuje fyzický výkon a regeneraci. Velmi oblíbené, zvláště u sportovců, je přidávat prášek maca do smoothies, koktejlů nebo ranních misek."  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Maca na zapomínání

Maca pomáhá při léčbě chorob spojených s oslabením organismu. Je bohatá na látky podporující růst svalové hmoty a vytrvalost, zrychluje regeneraci svalů. Podporuje mentální zdraví. Pomáhá při chronické únavě a pomáhá navrátit organismu sílu a vitalitu. Stala se tak vhodným doplňkem výživy nemocných, kteří trpí vedlejšími účinky chemoterapie. 

Pro svoje jedinečné složení může být doporučován rekonvalescentům a osobám trpícím nespavostí. Pomáhá při neurózách a schizofrenii. Pomáhá udržet pevnost a sílu svalů, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí. Je tedy jasné, že může být obohacením jídelníčku prakticky každého.

Recept na maca-chino

1 šálek mandlového nebo jiného mléka, 2 lžičky nepraženého kakaa, 1 lžička kokosového cukru nebo medu, 1 lžička maca prášku. Vše rozmixujeme v mixéru, dolijeme mlékem nebo vodou dle potřeby. Dobrou chuť! :)

Jak macu konzumovat?

Macu je možné konzumovat syrovou, pečenou, zpracovanou na džem nebo kvašený nápoj zvaný Maca chicha nebo - v našich končinách nejčastěji - jako sušenou v prášku.

Syrové plody mají štiplavou nasládlou chuť a výrazné karamelové aroma. Prášek maca můžete mít doma uschovaný až 7 let, a stále bude obsahovat všechny živiny.

Čerstvé plody lze péct v popelu jako brambory a sušené plody se vaří v mléku či vodě a jako vedlejší produkt vzniká aromatický vývar. Maca se používá i přípravě džemů a pudinků nebo se z ní dělá kaše. Rozemletá na prášek se přidává jako výživný doplněk do nápojů. Listy macy jsou podobné listům řeřichy a často se používají k přípravě salátů.

Denní dávka

Denně se doporučuje konzumovat 1 kávovou lžičku, tedy přibližně 5 - 7 g maca prášku. Prášek můžete rozmíchat ve vodě, ovocné šťávě, mléce nebo jogurtu - nejlépe hned k snídani.

 

Vendula Brdíčková

Vendula Brdíčková

15. duben 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více