Lékárna.cz

Maca a její účinky pro lidské zdraví

Maca peruánská, peruánská viagra nebo královna And. Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě. Využívali ji už starověcí Inkové pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti a dodání energie. Navíc patří mezi afrodiziaka!

Maca a její účinky pro lidské zdraví
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je to maca

Maca peruánská Lepidium meynii nebo Lepidium peruvianum je známá i jako peruánský ženšen. Maca se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách v Jihoamerických Andách, kde ji běžně konzumuje tamější populace, a to v nejrůznějších podobách. Všechny její odrůdy slouží již dlouhá léta nejen jako potrava, ale i jako lék. Léčebných účinků macy neboli řeřichy peruánské je celá řada, přičemž každá odrůda vyniká svými jedinečnými vlastnostmi, které se navíc u různých skupin obyvatelstva mohou projevovat různými způsoby.

Kořen macy připomíná řepu. Má v průměru 2 až 8 cm, na délku může mít až 18 cm. A právě v kořenu macy jsou koncentrované výživné složky rostliny. Běžně má barvu podobnou bramborám, ale jsou existují i varianty s bílým, žlutým, růžovým, červeným nebo fialovým kořenem.

Kořen macy obsahuje:

  • vysoké množství aminokyselin, zejména esenciálních, které si tělo nedokáže vytvořit samo,
  • vitamínů B1, B2, B6 
  • vitamín C a E,
  • stopových prvků a minerálů jako vápník, železo, zinek, draslík a jód nebo hořčík
  • a další účinné látky mezi které patří saponiny, třísloviny, steroly, uhlovodany a vláknina.

Maca se vyskytuje v několika barvách a její odrůdy čítají velké množství. Nejznámější jsou tyto barevné variace: žlutá, červená a černá. Přestože se jedná o jednu a tu samou plodinu, každá z těchto odrůd se pyšní svými vlastními účinky. Jednotlivé druhy se od sebe liší nejen barvou, ale především chutí a vlivem na naše zdraví. 

Co umí maca

Maca má sama spoustu prospěšných látek a živin. Neobsahuje hormony, ale díky rostlinným látkám fytoestrogenům umí harmonizovat menstruační cyklus. Je prospěšná v průběhu menopauzy a pomáhá při problémech s plodností mužů i žen.

Maca, plodnost, vitalita i odolnost

Maca může být cenným podpůrným prostředkem na podporu zdravé plodnosti mužů i žen. Obsahuje složky, které přispívají k větší vytvrvalosti a výkonnosti. U mužů i u žen může pomoci zvýšit pravděpodobnost početí. 

Působí příznivě na fyzické a duševní zdraví, vitalitu a odolnost.

Doplňky stravy a bylinky používáme pouze dle návodu výrobce a pokud si nejste jisti, vždy po konzultaci s lékařem či lékárníkem.

Maca pro sportovce

Maca je bohatá na látky podporující správný růst svalové hmoty a fyzickou vytrvalost. Díky obsahu sterolů zvyšuje fyzický výkon a regeneraci. Velmi oblíbené, zvláště u sportovců, je přidávat prášek maca do smoothies, koktejlů nebo ranních misek.

Maca je adaptogen

Maca se řadí mezi tzv. adaptogeny, napomáhá tedy schopnosti těla lépe se přizpůsobit okolním podmínkám. Podporuje duševní zdraví. Po výkonu pomáhá navrátit organismu zdravou sílu a vitalitu.  

Pro svoje jedinečné složení může být doporučován rekonvalescentům. Pomáhá udržet pevnost a sílu svalů, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí. Je tedy jasné, že může být obohacením jídelníčku prakticky každého.

Recept na maca-chino

1 šálek mandlového nebo jiného mléka, 2 lžičky nepraženého kakaa, 1 lžička kokosového cukru nebo medu, 1 lžička maca prášku. Vše rozmixujeme v mixéru, dolijeme mlékem nebo vodou dle potřeby. Dobrou chuť! :)

Jak macu konzumovat?

Macu je běžné v našich podmínkách konzumovat ve formě sušeného prášku nebo tablet jako doplněk stravy. Prášek maca můžete mít doma uschovaný až 7 let, a stále bude obsahovat všechny živiny.

Maca se používá i při přípravě džemů a pudinků nebo se z ní dělá kaše. Rozemletá na prášek se přidává jako výživný doplněk do nápojů. Listy macy jsou podobné listům řeřichy a často se používají k přípravě salátů.

Denní dávka

Denně se doporučuje konzumovat 1 kávovou lžičku, tedy přibližně 5 - 7 g maca prášku. Prášek můžete rozmíchat ve vodě, ovocné šťávě, mléce nebo jogurtu - nejlépe hned k snídani.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Močové ústrojí a pohlavní orgány Nervová soustava

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.