Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Maca a její účinky

Maca a její účinky

Imunita Zdraví z přírody Superpotraviny Muži

Super-odolná vysokohorská rostlina, jejíž kořen je doslova nabitý látkami prospěšnými lidskému tělu. Tak by se dala v krátkosti představit maca peruánská. Výčet jejích "zásluh", pokud jde o lidské zdraví, takřka nebere konce. Vsaďte se, že v něm najdete i něco, s čím by mohla pomoci právě vám.

Maca a její účinky

Maca (či "maka") peruánská s latinským názvem Lepidium meynii Walp nebo Lepidium peruvianum Chacon je známá i jako peruánský ženšen. Patří mezi jednu z nejvýživnějších, nejstarších a v nejvyšší nadmořské výšce pěstovaných rostlin na světě.

Maca roste v peruánských Andách ve výškách nad 3500 metrů, kde drsné klimatické podmínky nedovolují růst většině jiných rostlin. Výborně odolává zimě, mrazu, vysokým teplotám, suchu a nevadí jí ani ostré slunce. Celkem logicky se drží spíše při zemi, dorůstá jen do výšky 15 cm. Má podlouhlé listy, které jsou u země rozložené v růžici. Kvete bílo-krémově a má plody ve tvaru lusků, které obsahují oválná a lehká semínka. Nejzajímavější je ale to, co není vidět - kořen macy.

Kořen macy připomíná řepu. Má v průměru 2 až 8 cm, na délku může mít až 18 cm. A právě v kořenu maca jsou koncentrované výživné složky rostliny. Běžně má barvu podobnou bramborám, ale jsou existují i varianty s bílým, žlutým, růžovým, červeným nebo fialovým kořenem.

Maca proti neplodnosti

Maca posiluje organismus, zpomáhá zlepšit fyzický výkon a duševní kondici. Skrývá v sobě vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, ale také stopové množství železa, vápníku, měďi, zinku, hořčíku, draslíku, sodíku a jódu. Kromě toho obsahuje i velké množství aminokyselin a mastných kyselin, jako je kyselina linolenová, palmitinová, oleinová, laurová, stearová. Obsahuje i steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, bílkoviny, uhlovodany a vlákninu.

Maca může být cenným podpůrným prostředkem při léčbě neplodnosti mužů i žen. Obsahuje složky, které přispívají k větší vytvrvalosti a výkonnosti. U mužů i u žen může pomoci zvýšit pravděpodobnost početí , takže je vhodný zejména pro páry, které se potýkají s dnes, bohužel častým, problémem neplodnosti. Působí při duševní vyčerpanosti, stresu a posiluje psychickou odolnost.

Při prvních zmínkách v tisku před 6 lety, kdy byla maca označována jako lék na potenci pro muže, která zvyšuje hladinu testosteronu a sexuální výkonnost, její prodej výrazně stoupl. Poté však prodej opět poklesl, protože účinky nebyly takové, jak byly prodejci deklarovány. O několik let později a brzo poté, kdy byl v médiích zveřejněny negativní účinky týkající se terapie konvenční estrogenové výměny, marketéři změnili strategii a maca se začala nabízet jako terapie ženám v menopauze, která zvyšuje hladinu estrogenu a pomáhá při symptomech v tomto období. Avšak ani tento účinek nebyl zatím potvrzen.

Maca na zapomínání

Maca peruánská na pohled připomíná řepuMaca pomáhá při léčbě chorob spojených s oslabením organismu. Je bohatá na látky podporující růst svalové hmoty a vytrvalost, zrychluje regeneraci svalů. Podporuje mentální zdraví. Pomáhá při chronické únavě a pomáhá navrátit organismu sílu a vitalitu. Stala se tak vhodným doplňkem výživy nemocných, kteří trpí vedlejšími účinky chemoterapie. 

Pro svoje jedinečné složení může být doporučován rekonvalescentům a osobám trpícím nespavostí. Pomáhá při neurózách a schizofrenii. Pomáhá udržet pevnost a sílu svalů, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí. Je tedy jasné, že může být obohacením jídelníčku prakticky každého.

Jak macu konzumovat?

Macu je možné konzumovat syrovou, pečenou, zpracovanou na džem nebo kvašený nápoj zvaný Maca chicha nebo - v našich končinách nejčastěji - jako sušenou v prášku. Syrové plody mají štiplavou nasládlou chuť a výrazné karamelové aroma. Prášek maca můžete mít doma uschovaný až sedm let, a stále bude obsahovat všechny živiny. Čerstvé plody lze péct v popelu jako brambory a sušené plody se vaří v mléku či vodě a jako vedlejší produkt vzniká aromatický vývar. Maca se používá i přípravě džemů a pudingů nebo se z ní dělá kaše. Rozemletá na prášek se přidává jako výživný doplněk do nápojů. Listy macy jsou podobné listům řeřichy a často se používají k přípravě salátů.

Macu mohou používat děti, dospívající, těhotné a kojící ženy, osoby v období menopauzy až po osoby ve vyšším věku.

Denně se doporučuje konzumovat jednu kávovou lžičku, tedy přibližně 5 - 7 g maca prášku. Prášek můžete rozmíchat ve vodě, ovocné šťávě, mléce nebo jogurtu. Nejlépe hned k snídani.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám