Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Lupy

Lupy

Péče o tělo Vlasy

Nosíte rádi tmavé oblečení, ale kvůli lupům se mu raději vyhýbáte? Lupy patří k nejčastějším onemocněním kůže, se kterým se setkala více než polovina z nás. Jak na ně, aby se už nevracely?

Lupy

Co jsou lupy

Lupy ve vlasech jsou částečky odumřelé pokožky hlavy, která však neodpadává v mikroskopických částečkách jako ostatní kůže na těle, ale tvoří větší celky, které navíc nepříjemně svědí. Nejedná se o závažné onemocnění, nicméně občas může být příčinou jiného, závažnějšího onemocnění organismu. Ve většině případů jde však spíš o problém estetický. Člověk, který má ramena poseta bílými šupinkami, vzbuzuje u některých lidí dojem člověka, co o sebe moc nedbá. Raději se mu pak vyhýbají a cítí k němu nedůvěru, někdy až odpor.

Naštěstí však existuje mnoho způsobů, jak se lupů zbavit.

Příčiny vzniku lupů

Zvýšené olupování pokožky hlavy mohou způsobit nevhodné šampony, jejich nedostatečné smývání, mytí hlavy příliš horkou vodou nebo vysoušení vlasů horkým vzduchem. Na kvalitě pokožky hlavy a vzniku lupů se může podepsat i nošení pokrývek hlavy, časté střídání teplot, hormonální změny či nadměrný stres.

Jelikož je naše kůže jakýmsi zrcadlem stavu organismu, může docházet ke vzniku lupů i z nedostatku důležitých živin v organismu. Další příčinou jsou kožní onemocnění, mezi jejichž nejčastější původce patří kvasinky a plísně. Ty se živí kožním mazem a způsobují zvýšené olupování kůže. Tvorba lupů může být i příčinou závažnějších onemocnění kůže, například lupénky, seborey, ekzému, atd.

Jak se lupy projevují?

Hlavním projevem lupů jsou bílé šupinky ve vlasech, které odpadávají a usazují se na oblečení. Pokožka hlavy často nepříjemně svědí,  může být nadměrně vysušená nebo naopak mastná. Podle toho rozdělujeme lupy na suché a mastné. Suché lupy se sypou a jsou menších rozměrů, mastné se drží ve vlasech a na pokožce a jsou větších rozměrů. Mastné lupy jsou zažloutlé, hůře se odlupují a více svědí než lupy suché. Občas mohou i zapáchat.  Při přemnožení kvasinek nebo plísní pak může dojít k zánětu. Na pokožce hlavy se tvoří zarudlá místa, která velmi svědí.     

Jak na lupy?

Prvním krokem při objevení lupů je použití speciálních šamponů proti lupům. Tyto šampony mohou obsahovat bílý ichtamol, síru, ciclopirox, selenium, kyselinu salicylovou, tea tree či výtažky z bylin. Ty účinnější, především na mastné lupy, obsahují látky hubící kvasinky (Nizoral, Mediket plus, Ducray Kelual DS, Revalid, Eucerin, … )

Po pár dnech užívání by mělo dojít ke snížení tvorby lupů. Po několika týdnech pravidelného mytí by lupy měly postupně zmizet úplně. V případě, že se stav nezlepší je vhodné navštívit dermatologa, který zhodnotí stav pokožky a má možnost předepsat účinnější preparáty. Může také případně odhalit závažnější kožní onemocnění.

Existuje prevence?

Určitě je vhodné se zamyslet nad tím, proč lupy vznikly a snažit se tyto příčiny redukovat – více relaxovat, posilovat imunitu, dostatečně pít, zařadit do jídelníčku zeleninu a ovoce, vyhýbat se častému střídání teplot, případně vyzkoušet doplňky stravy s obsahem vitamínů skupiny B, zinku a selenu.

Tipy na závěr

  • vyvarujte se drbání svědivých míst - tím byste problém jen zhoršili
  • vynechte dlouhé a časté kartáčování
  • vhodná je masáž pokožky, kterou provádějte jemně konečky prstů
  • k oplachování šamponu používejte spíše vlažnou vodu
  • pokud je to možné, vyhněte se vysoušení vlastů horkým vzduchem 

Přidat můžeme i několik babských rad: na lupy prý pomáhá i citronová šťáva, březový, kopřivový, mátový odvar nebo extrakt z grepových jader.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám