10 způsobů, jak se osvobodit od lupénky

10 způsobů, jak se osvobodit od lupénky
Sdílet

Máme pro vás 10 rad a tipů, jež dohromady tvoří jeden celek, který život s lupénkou maximálně usnadní. I když totiž psoriázu vnímáme jako nemoc kůže, ve skutečnosti vzniká hluboko uvnitř našeho organismu, a proto je také potřeba přistupovat komplexně k její léčbě.

Kurkumová maska na pleť

Kurkumin účinně potlačuje zánět, hojí kůži a podporuje zdraví kloubů. U pacientů s lupenkou doporučuji volit přípravek s kurkuminem bez piperinu, jenž by mohl oslabovat třevní stěnu a tím zvyšovat nežádoucí propustnost toxinů do organismu. Kurkuma je také velmi vhodná v aplikaci na kůži ve formě domácí masky na pleť. Postačí zamíchat lžičku práčku kurkumy nebo 2 vysypané tobolky s 1 lžící jogurtu a malou lžičkou medu. Tuto masku ponechte 10 - 15 minut na pokožce a poté dobře opláchněte čistou vodou. (PharmDr. Kamila Horníčková)

1. Najděte si svůj doplněk stravy

 • Wobenzym, neboť rychle zlepšuje stav pokožky a stejně rychle odstraňuje i průvodní jevy lupénky, jako je svědění či zarudnutí.
 • Kurkuma, protože její aktivní složka kurkumin dokáže minimalizovat výskyt psoriázy a psoriatické artritidy.
 • Rybí tuk, tedy především omega-3 mastné kyseliny v něm dokáží minimalizovat zánět spojený s lupénkou.
 • Vitamín D, neb jeho optimální hladina v organismu jde ruku v ruce s dobrým stavem pokožky.
 • Ostropestřec mariánský, neboť detoxikuje játra a jejich správná činnost má přímý vliv na kvalitu kůže.

2. Používejte lokální přípravky

 • Kyselina salicylová pomáhá chránit pokožku a zároveň ji udržuje hydratovanou, což je v případě lupénky velmi důležité.
 • Masti s obsahem ovsa zmírňují příznaky spojené s psoriázou, jako je zarudnutí a svědění.
 • Konopné krémy mají vynikající protizánětlivé vlastnosti, zklidňují a zároveň regenerují poškozenou pokožku.
 • Šampon s obsahem tea tree oleje má vynikající výsledky na zmírnění příznaků lupénky na hlavě.
 • Přeslička rolní, konkrétně lak na nehty s jejím obsahem, zabezpečuje hydrataci lůžka a navrací nehtům postiženým lupénkou tvrdost a zároveň pružnost.
 • Aloe vera pomáhá snižovat zarudnutí a odlupování pokožky.
 • Jablečný ocet ulevuje od svědění pokožky a zároveň podporuje hojení.

Příčiny lupénky

Příčina lupénky tkví v poruše střevní stěny zažívacího traktu, kdy se dostávají nežádoucí toxické látky do těla. Důsledkem je pak vnitřní znečištění organismu s kožními i jinými obtížemi. Pacientům s lupékou doporučuji volbu zásadité stravy, vyloučit potraviny poškozující střevní stěnu jako jsou liliovitá zelenina (rajčata, papriky, brambory), přemíra lepku ve stravě a doplnit vhodná probiotika a kolagen na úpravu střevní stěny. (PharmDr. KamilaHorníčková)

3. Vyvarujte se vysušení pokožky

Pamatujte na to, že trápí-li vás lupénka, je zcela klíčové vyhnout se vysušení pokožky, které může stav nemoci výrazně zhoršit. Je tedy nutné dodržovat pitný režim, používat hydratační přípravky a zároveň neustále zvlhčovat vzduch v bytě či kanceláři.

4. Provádějte pravidelné koupele

Vlažná koupel se solí z Mrtvého moře či s Epsomskou solí zmírňuje svědění, zároveň také proniká do hloubky pokožky a napomáhá její regeneraci.

5. Využívejte moderní technologie

Lupénka je česká aplikace dostupná pro iOS i pro Android, ve které se dozvíte celou řadu zajímavých rad a návodů, jak si zpříjemnit život s lupénkou. Pro ty, kterým nedělá problém angličtina, existuje také celá řada zahraničních aplikací, například Psoriasis 360, Psoriasis Monitor nebo Psoriasis Network.

6. Vyhněte se vonným složkám

Většina běžných mýdel, sprchových gelů, šamponů či jiných přípravků sice báječně voní, na pokožku sužovanou psoriázou jsou však zcela nevhodné. Právě tyto vonné složky jsou totiž ve většině případů syntentického původu, a tak mohou průběh lupénky ještě výrazně zhoršit.

7. Jezte zdravě

Vzhledem k tomu, že lupénka je nemoc celého organismu, zdravý jídelníček má na její průběh obrovský vliv. Vyhněte se proto veškerým polotovarům, potravinám s vysokým obsahem "éček", rafinovaným cukrům a konzumaci tvrdého alkoholu. Naopak pravidelně jezte ryby, ořechy a semínka - obsahují totiž vysoké množství omega-3 mastných kyselin, jež mají blahodárný vliv na stav pokožky. Samozřejmě také nekuřte!

8. Eliminujte stres

Je to začarovaný kruh - vnější projevy lupénky často bývají zdrojem frustrace a zároveň stresové stavy průběh nemoci výrazně zhoršují. Lidé s psoriázou proto zcela běžně navštěvují terapeuta, který jim pomáhá obtížné situace zvládat.

9. Vyzkoušejte fototerapii

Nejjednodušší variantou fototerapie je vystavení pokožky přirozenému slunečnímu záření. Mezi další možnosti pak patří buď umělé UVA či UVB záření nebo také laserová terapie. Fototerapii je vhodné kombinovat s užíváním léků, proto je dobré se o této možnosti léčby psoriázy poradit se svým lékařem.

10. Najděte si lékaře

Používání běžně dostupných přípravků na lupénku nestačí. Pro úspěšnou léčbu psoriázy je nutné si najít lékaře. Ten by měl být jednak odborník na kožní nemoci a zároveň by se mělo jednat o člověka, kterému budete maximálně důvěřovat. Léčba obvykle spočívá v perorálním nebo injekčním užívání léčivých látek.

11. červen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více