Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Seborea: seboroická dermatitida

Seborea: seboroická dermatitida

Léčivé přípravky Kosmetika Kůže

Ve vlasech, v obličeji i jinde na těle vás můžou překvapit zarudlé šupinky se žlutavou krustou. Seboroická dermatitida nebo taky seborea navzdory poměrně exotickému názvu postihuje podle odhadů asi 5 % populace. A koho jednou navštíví, u toho se často zdrží po celý zbytek života. Co o tomto kožním onemocnění víme?

Seborea: seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida (dermatitis seborrhoica) je poměrně časté kožní onemocnění s nadměrnou produkcí kožního mazu (latinsky sebum). Jedná se o neinfekční onemocnění s chronickým a recidivujícím průběhem.

Onemocnění postihuje kojence v prvních 3 měsících života, dále mladé lidi v období puberty a dospělé, mezi kterými převažují muži mezi 20. a 40. rokem věku.

Seborea u kojenců se projevuje nejčastěji jako pevně lpící žlutooranžové nánosy mastných šupin a krustiček na hlavičce, šířící se na ouška, obočí a zevní oblasti víček. Zatímco u kojenců se seborea při trpělivém každodenním dodržování hygieny, ošetřování postižených míst a úpravě výživy obvykle hojí spontánně během několika týdnů či měsíců, u dospělých se často chronicky vrací.

Šupinky a kožní maz. Co je seborea?

Seborea si na lidském těle nejraději vybírá pro svůj výskyt kůži bohatou na mazové žlázy, která se může zapařit. Nejčastěji ji najdete ve vlasech a v obličeji, postihuje nosoretní rýhy, ušní záhyby, obočí a okraje víček i oblast vousů. Vyskytuje se i na hrudi a mezi lopatkami, v záhybech pod prsy a v oblastech pubického ochlupení.

Nejčastějším projevem seborey jsou ploché, tečkovité, kruhové nebo oválné hnědorůžové nebo lososově růžové plošky, s temnějším středem a zdůrazněným zarudlým okrajem. Ložiska místy a v různém rozsahu mapovitě splývají a často jsou potažená mastnými žlutavými šupinkami a krustami máslovitého vzhledu, které se samovolně olupují, jindy naopak spíše mokvají a úporně ulpívají.

Vrstvy zdravé pokožkyTěžké zimy

Projevy seborey závisí na klimatických podmínkách a ročním období. Obecně se zlepšují v létě a zhoršují v zimě. Vliv samotného slunečního záření není jednoznačný, u některých pacientů slunce projevy seborey zhoršuje, u jiných zlepšuje. Postižená místa většinou nesvědí, ale svědit mohou. Svědění se někdy zvyšuje účinkem přímého slunečního záření.

Seboroickou dermatitidu někdy není snadné diagnostikovat, její příznaky se kryjí s jinými typy kožních onemocnění. Nejsnáze ji lze zaměnit za lupénku (psoriasis) a u dětí i s atopickým ekzémem. Může také vypadat jako alergické reakce pokožky nebo alergická kontaktní dermatitida. Seboreu by však měl bezpečně poznat zkušený dermatolog, případně tricholog speciálně zaměřený na různé anomálie vlasů a vlasové pokožky.

Léčba z pekla: Pomůže dehet a síra

Dermatolog obvykle volí lokální léčbu postižených oblastí. Pouze v případě úporné a těžké formy seboroické dermatitidy sáhne po celkové léčbě kortikosteroidy, antimykotiky, případně antibiotiky doplněné podáváním železa, selenu, zinku a vitamínů skupiny B.

Lokální léčba využívá léky ve formě šamponů, gelů, olejů či krémů. S úspěchem se využívají dermokosmetické přípravky s obsahem antimikrobiálních složek, jako je kyselina salicylová, chinolinové a imidazolové deriváty, ichthamol, dehet, selen, síra nebo zinek v kombinaci s lokálními kortikosteroidy a antimykotiky, například ketokonazol, mikonazol nebo ciklopirox.


Zeptali jsme se ...

... MUDr. Marie Košťálové, Ph.D. z Kliniky nemocí kožních a pohlavních nemocí FN a LF UK Hradec Králové

Co vlastně způsobuje seboroickou dermatitidu?

Tak jako u mnoha jiných onemocnění, ani u seboroické dermatitidy neexistuje jediná zcela konkrétní příčina. Mezi její spouštěcí faktory patří zvýšený stres, deprese, chronická únava, nadměrná konzumace alkoholu a pikantních dráždivých pokrmů s přemírou cukrů a živočišných tuků. Mezi stavy spojené s vyšším výskytem tohoto onemocnění řadíme oslabení imunitního systému s porušením kožní bariéry, HIV pozitivitu, AIDS, parkinsonismus, epilepsii a deficit vitamínů ze skupiny B. Významnou roli při vzniku a rozvoji seborey hraje genetická predispozice a nesprávný proces rohovatění kůže, hormonální a lipidová nerovnováha a zejména přemnožení a zvýšená přecitlivělost na jinak běžně se na kůži vyskytující kvasinky rodu Malassezia (původní název Pityrosporum).

Jak se vliv kvasinek projevuje?

Tyto kvasinky se živí kožním mazem a produkují olejové kyseliny, které při přemnožení kvasinkové mikroflory ulpívají ve zvýšené míře na pokožce, která pak reaguje zanícením horních vrstev a zrychlením výměny kožních buněk. Odumřelé buňky se shlukují a my je vidíme jako drobné lupy, šupinky nebo krusty.

Jaké změny v životosprávě pacietnům doporučujete?

K prevenci recidiv je třeba dlouhodobě dodržovat celkově zdravý životní styl. Co jíst? Asi vás nepřekvapí, že doporučuji pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály. Důležité je omezit živočišné tuky a sladkosti. Důležitá je i šetrná, ale pravidelná tělesná hygiena s použitím nemastných, hydratujících, slabě kyselých nebo neutrálních mycích gelů a šampónů. Nejlepší jsou přípravky určené pro alergiky nebo přímo na seboroickou dermatitidu, s kolagenem a bez parfemace. Vhodné je také nošení jemných bavlněných oděvů z přírodních materiálů.

Mohou kosmetické přípravky při léčbě seborey skutečně pomoci?

Kvalitní dermokosmetické přípravky obsahující antimikrobiální složky, jako je kyselina salicylová, síra, selen, dehet nebo zinek, pomáhají zmírnit akutní příznaky onemocnění a po skončení léčby brání jejímu novému propuknutí. Kvalitní dermokosmetika pomáhá redukovat nežádoucí účinky mikrobiálního osídlení a nadprodukci kožního mazu, uleví svědění, neutralizuje začervenání a olupování pokožky. Navrací pokožce schopnost přirozené ochrany a může oddálit recidivu onemocnění až o několik týdnů.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám