Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Seborea: seboroická dermatitida

Seborea: seboroická dermatitida
Sdílet

Ve vlasech, v obličeji i jinde na těle vás můžou překvapit zarudlé šupinky se žlutavou krustou. Seboroická dermatitida nebo taky seborea navzdory poměrně exotickému názvu postihuje podle odhadů asi 5 % populace. A koho jednou navštíví, u toho se často zdrží po celý zbytek života. Co o tomto kožním onemocnění víme?

Co to je seboroická dermatitida (seborea)

Seboroická dermatitida (dermatitis seborrhoica) je poměrně časté kožní onemocnění s nadměrnou produkcí kožního mazu (latinsky sebum). Jedná se o neinfekční onemocnění s chronickým a recidivujícím průběhem.

Onemocnění postihuje kojence v prvních 3 měsících života, dále mladé lidi v období puberty a dospělé, mezi kterými převažují muži mezi 20. a 40. rokem věku.

Seborea u kojenců se projevuje nejčastěji jako pevně lpící žlutooranžové nánosy mastných šupin a krustiček na hlavičce, šířící se na ouška, obočí a zevní oblasti víček. Zatímco u kojenců se seborea při trpělivém každodenním dodržování hygieny, ošetřování postižených míst a úpravě výživy obvykle hojí spontánně během několika týdnů či měsíců, u dospělých se často chronicky vrací.

Jak se seborea projevuje

Seborea si na lidském těle nejraději vybírá pro svůj výskyt kůži bohatou na mazové žlázy, která se může zapařit. Nejčastěji ji najdete ve vlasech a v obličeji, postihuje nosoretní rýhy, ušní záhyby, obočí a okraje víček i oblast vousů. Vyskytuje se i na hrudi a mezi lopatkami, v záhybech pod prsy a v oblastech pubického ochlupení.

Nejčastějším projevem seborey jsou ploché, tečkovité, kruhové nebo oválné hnědorůžové nebo lososově růžové plošky, s temnějším středem a zdůrazněným zarudlým okrajem. Ložiska místy a v různém rozsahu mapovitě splývají a často jsou potažená mastnými žlutavými šupinkami a krustami máslovitého vzhledu, které se samovolně olupují, jindy naopak spíše mokvají a úporně ulpívají.

Seborea a roční období

Projevy seborey závisí na klimatických podmínkách a ročním období. Obecně se zlepšují v létě a zhoršují v zimě. Vliv samotného slunečního záření není jednoznačný, u některých pacientů slunce projevy seborey zhoršuje, u jiných zlepšuje. Postižená místa většinou nesvědí, ale svědit mohou. Svědění se někdy zvyšuje účinkem přímého slunečního záření

Jak se seborea diagnostikuje

Seboroickou dermatitidu někdy není snadné diagnostikovat, její příznaky se kryjí s jinými typy kožních onemocnění. Nejsnáze ji lze zaměnit za lupénku (psoriasis) a u dětí i s atopickým ekzémem. Může také vypadat jako alergické reakce pokožky nebo alergická kontaktní dermatitida. Seboreu by však měl bezpečně poznat zkušený dermatolog, případně tricholog speciálně zaměřený na různé anomálie vlasů a vlasové pokožky.

Jak se seborea léčí

Dermatolog obvykle volí lokální léčbu postižených oblastí. Pouze v případě úporné a těžké formy seboroické dermatitidy sáhne po celkové léčbě kortikosteroidy, antimykotiky, případně antibiotiky doplněné podáváním železa, selenu, zinku a vitamínů skupiny B.

Lokální léčba využívá léky ve formě šamponů, gelů, olejů či krémů. S úspěchem se využívají dermokosmetické přípravky s obsahem antimikrobiálních složek, jako je kyselina salicylová, chinolinové a imidazolové deriváty, ichthamol, dehet, selen, síra nebo zinek v kombinaci s lokálními kortikosteroidy a antimykotiky, například ketokonazol, mikonazol nebo ciklopirox.


Zeptali jsme se ...

... MUDr. Marie Košťálové, Ph.D. z Kliniky nemocí kožních a pohlavních nemocí FN a LF UK Hradec Králové

Co vlastně způsobuje seboroickou dermatitidu?

Tak jako u mnoha jiných onemocnění, ani u seboroické dermatitidy neexistuje jediná zcela konkrétní příčina. Mezi její spouštěcí faktory patří zvýšený stres, deprese, chronická únava, nadměrná konzumace alkoholu a pikantních dráždivých pokrmů s přemírou cukrů a živočišných tuků. Mezi stavy spojené s vyšším výskytem tohoto onemocnění řadíme oslabení imunitního systému s porušením kožní bariéry, HIV pozitivitu, AIDS, parkinsonismus, epilepsii a deficit vitamínů ze skupiny B. Významnou roli při vzniku a rozvoji seborey hraje genetická predispozice a nesprávný proces rohovatění kůže, hormonální a lipidová nerovnováha a zejména přemnožení a zvýšená přecitlivělost na jinak běžně se na kůži vyskytující kvasinky rodu Malassezia (původní název Pityrosporum).

Jak se vliv kvasinek projevuje?

Tyto kvasinky se živí kožním mazem a produkují olejové kyseliny, které při přemnožení kvasinkové mikroflory ulpívají ve zvýšené míře na pokožce, která pak reaguje zanícením horních vrstev a zrychlením výměny kožních buněk. Odumřelé buňky se shlukují a my je vidíme jako drobné lupy, šupinky nebo krusty.

Jaké změny v životosprávě pacietnům doporučujete?

K prevenci recidiv je třeba dlouhodobě dodržovat celkově zdravý životní styl. Co jíst? Asi vás nepřekvapí, že doporučuji pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály, především vitamíny skupiny B, selen, zinek, omega-3 kyseliny a probiotika. Důležité je omezit živočišné tuky a sladkosti. Důležitá je i šetrná, ale pravidelná tělesná hygiena s použitím nemastných, hydratujících, slabě kyselých nebo neutrálních mycích gelů a šampónů. Nejlepší jsou přípravky určené pro alergiky nebo přímo na seboroickou dermatitidu, s kolagenem a bez parfemace. Vhodné je také nošení jemných oděvů z přírodních materiálů - bavlna, konopí, bambus.

Mohou kosmetické přípravky při léčbě seborey skutečně pomoci?

Kvalitní dermokosmetické přípravky obsahující antimikrobiální složky, jako je kyselina salicylová, síra, selen, dehet nebo zinek, pomáhají zmírnit akutní příznaky onemocnění a po skončení léčby brání jejímu novému propuknutí. Kvalitní dermokosmetika pomáhá redukovat nežádoucí účinky mikrobiálního osídlení a nadprodukci kožního mazu, uleví svědění, neutralizuje začervenání a olupování pokožky. Navrací pokožce schopnost přirozené ochrany a může oddálit recidivu onemocnění až o několik týdnů.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

20. listopad 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více