Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Atopický ekzém: Víme, co opravdu pomáhá

Atopický ekzém: Víme, co opravdu pomáhá

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Poradíme vám, které přípravky, postupy a léky uleví od průvodních jevů atopického ekzému a zároveň pomohou zlepšit jeho průběh téměř až do úplného vymizení.

Atopický ekzém: Víme, co opravdu pomáhá

Přírodni pomocníci na atopický ekzém

Velmi vhodná je pravidelná ovesná koupel, která uklidňuje svědění, hojí a hydratuje ekzematickou pokožku. Vhodná je i epsomská sůl, odvar z řepíku lékařského, dubové kůry nebo šalvěje. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Antihistaminika

Pro okamžitou úlevu od svědění jsou velmi účinná antihistaminika, ať už ve formě lokálních mastí nebo kapek či tablet pro perorální užívání.

Hydratace

Vysušená pokožka je mnohem náchylnější k ekzematických projevům, a tak je vhodné ji pravidelně hydratovat. Ideálně dvakrát denně proto používejte například tělový balzám BIODERMA Atoderm Intensive Baume, který navíc ulevuje od svědění. Pokud by došlo ke zhoršení ekzému promazávejte pokožku častěji. Klidně i 10x denně.

Pozor na suchý vzduch!

I ten totiž může pokožku vysušit. Pamatujte tedy na to, že pro atopiky jsou zcela nežádoucí přetopené místnosti. Udržujte proto zejména v ložnici chladnější teplotu a pořiďte si zvlhčovač vzduchu. Pravidelně větrejte. Na spaní udržujte teplotu mezi 16 a 18°C.

Oblečení

Vyvarujte se syntetických a také barvených materiálů. Při výběru nového oblečení raději sáhněte po bílých kouscích z přirozeně prodyšných tkanin, jako je například bavlna, konopí, bambus či len. Nový oděv vždy nejprve vyperte, pořádně vymáchajte a odstraňte všechny etikety z vnitřní strany.

Neškrábat!

Přesto, že je ekzém vysoce svědivý, je důležité jej neškrábat. Kojencům a malým dětem, kterým lze jen těžko vysvětlit, že se nemohou podrbat, je vhodné nasazovat bavlněné rukavice nebo zašít rukávy. Na svědivá místa můžete přiložit i chladivý obklad nebo namazat vychlazeným krémem z ledničky.

Mytí

Spíše než dlouhé koupele, doporučujeme atopikům krátké sprchy vlažnou vodou za použití například speciálního sprchového oleje Eucerin, který spolehlivě chrání pokožku před vysušením. Pokud už zvolíte vanu, pak by lázeň měla obsahovat složky, které jsou blahodárné pro kůži s atopickým ekzémem. Taková je například TOPNATUR ovesná koupel s konopným olejem. Pokožku vysušujte pouze přikládáním ručníku, nedřete ji. Hydratační prostředek (emoliens) nanášejte co nejdříve po koupeli. Jen tak je pokožka ještě dostatečně vlhká, aby si zachovala dostatek hydratce. 

Vyhněte se spouštěčům

Organismus každého z nás je jiný, a tak jsou různé i spouštěče ekzematických projevů. Mezi ty nejčastější patří:

  • stres
  • mýdla
  • kosmetické přípravky s parfemací
  • aviváže a prací prostředky
  • saponáty
  • dráždivé, obvykle syntetické, materiály
  • přetopené místnosti
  • smog
  • často také ekzém souvisí s alergií na prach a roztoče

Doplňky stravy a změny v jídelníčku

Do jídelníčku zařaďte omega-3 mastné kyseliny, ať už ve formě pravidelné konzumace ryb nebo coby doplňku stravy. A také vitamín D, protože jeho vyvážená hladina přímo souvisí s kvalitou pokožky. Vzhledem k tomu, že atopický ekzém může a nemusí mít spojitost s vaším jídelníčkem, zásadní změny ve stravování je vždy nutné konzultovat ošetřujícím lékařem nebo výživovým specialistou.

Lokální kortikosteroidové masti

Proberte se svým kožním lékařem aplikaci kortikosteroidových mastí. Jsou velmi účinné pro odstranění svědění a zarudnutí pokožky, jejich dlouhodobé užívání je však spojováno s řadou nežádoucích účinků, jako je například pozdější rezistence na účinné látky nebo ztenčení pokožky.

Topické imunomodulátory

Jedná se o masti, které obsahují takrolimus nebo pimekrolimus a v podstatě se jedná o lokálně aplikovaná antibiotika s vysokým protizánětlivým účinkem, ovšem i s některými nežádoucími účinky, a tak je nutné se o jejich používání poradit s lékařem.

Laser

Atopický ekzém lze ošetřit biostimulačním laserem, který má protizánětlivé účinky a urychluje regeneraci pokožky. Na tuto terapii je nutné docházet opakovaně po dobu několika týdnů.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám