Lékárna.cz

Atopický ekzém

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je nepříjemné svědivé kožní onemocnění, které je chronické a dokáže potrápit děti i dospělé. Tento kožní zánět je způsoben alergickou reakcí, při které dochází ke snížení hydratace pokožky a oslabení kožní lipidové bariéry. Pokožka pak reaguje bouřlivěji na spouštěcí mechanismy, kterými jsou dráždivé látky a alergeny. 

Atopický ekzém
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Atopický ekzém - léčba

 • Antihistaminika - Pro okamžitou úlevu od svědění jsou velmi účinná antihistaminika, ať už ve formě lokálních mastí nebo kapek či tablet pro perorální užívání.
 • Hydratace - Vysušená pokožka je mnohem náchylnější k ekzematických projevům, a tak je vhodné ji pravidelně hydratovat. Ideálně dvakrát denně. Pokud by došlo ke zhoršení ekzému promazávejte pokožku častěji. Klidně i 10x denně.
 • Lokální kortikosteroidové masti - Proberte se svým kožním lékařem aplikaci kortikosteroidových mastí. Jsou velmi účinné pro odstranění svědění a zarudnutí pokožky, jejich dlouhodobé užívání je však spojováno s řadou nežádoucích účinků, jako je například pozdější rezistence na účinné látky nebo ztenčení pokožky.
 • Topické imunomodulátory - Jedná se o masti, které obsahují imunosupresiva (takrolimus nebo pimekrolimus) tj. v podstatě jde o lokálně aplikovaná antibiotika s vysokým protizánětlivým účinkem, ovšem i s některými nežádoucími účinky, a tak je nutné se o jejich používání poradit s lékařem.
 • Laser - Atopický ekzém lze ošetřit biostimulačním laserem, který má protizánětlivé účinky a urychluje regeneraci pokožky. Na tuto terapii je nutné docházet opakovaně po dobu několika týdnů.

Režimová opatření při atopickém ekzému

 • Pozor na suchý vzduch! - I ten totiž může pokožku vysušit. Pamatujte tedy na to, že pro atopiky jsou zcela nežádoucí přetopené místnosti. Udržujte proto zejména v ložnici chladnější teplotu a pořiďte si zvlhčovač vzduchu. Pravidelně větrejte. Na spaní udržujte teplotu mezi 16 a 18°C.
 • Oblečení - Vyvarujte se syntetických a také barvených materiálů. Při výběru nového oblečení raději sáhněte po bílých kouscích z přirozeně prodyšných tkanin, jako je například bavlna, konopí, bambus či len. Nový oděv vždy nejprve vyperte, pořádně vymáchajte a odstraňte všechny etikety z vnitřní strany.
 • Neškrábejte se! - Přesto, že je ekzém vysoce svědivý, je důležité jej neškrábat. Kojencům a malým dětem, kterým lze jen těžko vysvětlit, že se nemohou podrbat, je vhodné nasazovat bavlněné rukavice nebo zašít rukávy. Na svědivá místa můžete přiložit i chladivý obklad nebo namazat vychlazeným krémem z ledničky.
 • Mytí - Spíše než dlouhé koupele, doporučujeme atopikům krátké sprchy vlažnou vodou za použití například speciálního sprchového oleje, který spolehlivě chrání pokožku před vysušením. Pokud už zvolíte vanu, pak by lázeň měla obsahovat složky, které jsou blahodárné pro kůži s atopickým ekzémem. Taková je například ovesná koupel. Pokožku vysušujte pouze přikládáním ručníku, nedřete ji. Hydratační prostředek (emoliens) nanášejte co nejdříve po koupeli. Jen tak je pokožka ještě dostatečně vlhká, aby si zachovala dostatek hydratace.
 • Vyhněte se spouštěčům - Organismus každého z nás je jiný, a tak jsou různé i spouštěče ekzematických projevů. Mezi ty nejčastější patří:
 1. stres,
 2. mýdla,
 3. kosmetické přípravky s parfemací,
 4. aviváže a prací prostředky,
 5. saponáty,
 6. dráždivé, obvykle syntetické, materiály,
 7. přetopené místnosti,
 8. smog,
 9. alergie na prach a roztoče,
 10. zvířecí srst
Příčinou atopického ekzému však může být i nadměrný stres, hormonální změny nebo sezónní vlivy (atopický ekzém se obvykle horší na jaře a na podzim).

Doplňky stravy a změny v jídelníčku

Do jídelníčku zařaďte omega-3 mastné kyseliny, ať už ve formě pravidelné konzumace ryb nebo coby doplňku stravy. A také vitamín D, protože jeho vyvážená hladina přímo souvisí s kvalitou pokožky. Vzhledem k tomu, že atopický ekzém může a nemusí mít spojitost s vaším jídelníčkem, zásadní změny ve stravování je vždy nutné konzultovat ošetřujícím lékařem nebo výživovým specialistou.

Přírodni pomocníci na atopický ekzém

Velmi vhodná je pravidelná ovesná koupel, která uklidňuje svědění, hojí a hydratuje ekzematickou pokožku. Vhodná je i epsomská sůl, odvar z řepíku lékařského, dubové kůry nebo šalvěje. 

Jak poznat atopický ekzém

Na kůži se objevují svědivá, zarudnutá ložiska, kůže je suchá a šupinatá, případně popraskaná. Typickými místy projevů atopického ekzému bývají ruce, loketní a podloketní jamky, zápěstí, kotníky, krk, oči. U menších dětí do 2 let se může ekzém vyskytovat i na tvářích, krku, trupu nebo ve vlasové pokožce.

Atopický ekzém u dětí

Atopickým ekzémem trpí cca 15-30% dětí, u kterých se vyskytuje ve většině případů do 5 let věku. S výskytem atopického ekzému mohou souviset i potravinové alergie, nicméně jakákoli dieta či potravinové omezení musí být rozhodnuta lékařem imunologicko-alergologického oddělení na základě komplexního vyšetření dítěte.

Atopický ekzém se může objevit už u kojenců ve věku 2-6 měsíců - svědivá a začervenalá místa se nejčastěji objevují na tvářích, ve vlasech, na krku, v loketních a podkolenních jamkách. Vzhledem ke svědění je dítě podrážděné, neklidné, špatně spí. 


Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na atopický ekzém Atopický ekzém Dermokosmetika

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.