Lékárna.cz

Grepové jadérko umí překvapit

Grapefruit, je citrusový plod nahořklé chuti, který je znám svým velkým množstvím vitamínu C. Pecičky či jadérka mají pro zdraví člověka ještě daleko větší přínos - prozradíme jaký.

Grepové jadérko umí překvapit
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Grapefruit - Citrus paradisi

Grapefruit je stálezelený citrusový strom, který pochází z karibského ostrova Barbados. Odtud se dostal do Ameriky a následně také do Evropy, kde se od 19. století pěstuje v některých přímořských státech například ve Španělsku a Turecku. 

Co obsahuje grapefruit

Plody, neboli chutné grepy obsahují vitaminy skupiny B, vitaminy C, D, E a K, betakaroten, flavonoidy, chinin, karotenoid lykopen. Z minerálů a stopových prvků draslík, hořčík, vápník, železo, zinek, měď či mangan. Dále jsou přítomny pektin, limonoidy, sacharidy. Červené grapefruity obsahují vyšší podíl bioaktivních látek a celkových polyfenolů oproti oranžovým.

Co se připravuje z grapefruitu

  • Z grepových pupenů se připravují tinktury.
  • Z oplodí, neboli grepové kůry se připravují esenciální oleje.
  • Z grepových semínek se připravují extrakty neboli tinktura z grepových jadérek

Co obsahují grepová jadérka a k čemu slouží

Jedna z nejúčinnějších látek, které jadérka obsahují jsou bioflavonoidy. Ty dokáží vcelku spolehlivě ničit kdejakého nepřítele v lidském těle. V grepovém jadérku jsou také hojně obsaženy antioxidanty, kyselina listová, železo, draslík a vápník.

  • Grepový olej se získává lisováním jadérek a užívá se vnitřně i zevně.
  • Esenciální olej z grepu využívaný v aromaterapii napomáhá snadnějšímu zvládání depresí a také osvěžuje a čistí lymfatický systém. Tyto oleje jsou pak součástí řady kosmetických přípravků.
  • V přírodní kosmetice se využívá lihového extraktu z grepových semínek jako přírodní konzervační látky, která brání růstu a množení mikroorganismů v přípravcích.

Účinky grepového jadérka

Pokud zasadíme semínka do země, i po dlouhé době mají původní barvu a jako kdyby se jich netýkaly přírodní procesy hniloby a napadení bakteriemi. Tato zajímavá vlastnost nezůstala nepovšimnuta a následné testy a rozbory zjistily, že právě díky obsaženým látkám na povrchu i uvnitř semínka, jadérka dokáží odolávat bakteriím, plísním i virům. Právě tuto vlastnost se snaží využít doplňky stravy na bázi extraktu z grapefruitových jadérek.

Zdraví prospěšné kapky z grepových jadérek

Grapefruit má velice příznivé účinky na lidský organismus. Hodí se konzumovat pravidelně a zařadit jej do svého jídelníčku. Jak jsme již zmínili, grapefruit vyniká obsahem látek podporujících zdraví, které mohou pomáhat při řadě zdravotních obtíží.

Grepové jadérko a jeho využití

Již zmíněné bioflavonoidy mají řadu zdraví prospěšných účinků. Užívání extraktu z grepového jadérka spolu s vitamínem C se tak může stát skvělou prevencí nejen proti běžnému nachlazení. 

Jeho použití je tak široké, že doporučujeme k nastudování popis možných použití v publikaci „Zázračná síla grapefruitu“ od autorů Shalila Sharamon a Bodo J. Baginski.

Grepové jadérko - vnitřní i vnější využití

Dnes je na trhu veliký výběr produktů s obsahem grepových semínek, a to jak na vnitřní tak i na vnější použití.

  • Gely s vhodným doplněním antiseptických látek je možné použít na prořezávání zoubků u malých dětí.
  • Kapky s obsahem vitamínu C přispějí přirozenému stavu imunitního systému. Bioflavonoidy, které jsou i obsahem jadérek, přispívají k zvýšení vitality a obranyschopnosti organizmu. Mohou pomoci chránit tělo proti nepříznivým mikroorganismům. Složky obsažené v grepových jadérkách mohou přispět k mikrobiální rovnováze trávicího systému.

 

Pozor na kontraindikace grepové šťávy, kapek a tablet k vnitřnímu užití

Kapky a tablety určené k vnitřnímu užití, nejsou vhodné pro těhotné ženy a nejsou určeny ani pro malé děti! 

Grapefruit či grapefruitová šťáva ovlivňuje účinek řady léků, proto by pacienti neměli pít šťávu ani jíst grapefruity bez konzultace s lékařem.

Grapefruitový džus výrazně zvyšuje produkci a aktivitu jaterních detoxifikačních enzymů odpovědných za přeměnu řady látek, ty jsou pak rychleji nebo pomaleji vyloučeny z organizmu. Jde především o léky na snížení cholesterolu, vysoký krevní tlak, hormonální léky včetně hormonální antikoncepce, léky ovlivňující imunitní systém (imunosupresiva), antidepresivy, léky na alergie a mnoho dalších.

Náš tip

Přibalte si lahvičku do kufru či batohu při cestování, může vás rychle a účinně dostat z kdejakých zdravotních patálií :-)

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na trávení Imunita doplňky stravy Bio potraviny

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.