Lékárna.cz

Co je kreatin a k čemu se hodí

Kreatin je přírodní látka, která se nachází v těle a hraje důležitou roli v energii, kterou vaše svaly používají při cvičení. Doplňky stravy s kreatinem mohou pomoci zlepšit vaši fyzickou výkonnost a urychlit regeneraci svalů po tréninku. Tím vám umožní, abyste trénovali s větší intenzitou a déle, což může vést k rychlejšímu dosažení vašich sportovních cílů.

Co je kreatin a k čemu se hodí
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Pro koho se hodí kreatin

Doplňky stravy s kreatinem jsou jedním z nejpopulárnějších a účinných doplňků pro sportovce, kteří chtějí zlepšit svou fyzickou výkonnost. Kreatin pomáhá tělu rychleji regenerovat ATP, což je molekula, která dodává energii svalům při fyzické aktivitě. 

Pokud hledáte způsob, jak zvýšit svou výkonnost a dosáhnout svých sportovních cílů, kreatin může být tou správnou volbou pro vás. Naše doplňky stravy s kreatinem jsou ideální pro osoby, které provozují silový trénink, jako jsou například kulturisté, powerlifteři a sprinteři, stejně jako pro osoby, které provozují trénink výdrže, jako jsou běžci na střední a dlouhé tratě, ale i fotbalisté, hokejisté nebo tenisté.

Jaké formy kreatinu u nás najdete

  • doplňky stravy s ethyl esterem - kreatin ethyl ester ocení hlavně kulturisté, atleti a hokejisté, jelikož poskytuje maximální podporu výkonnosti při intenzivních a vyčerpávajících fyzických výkonech.
  • doplňky stravy s monohydrátem kreatinu - je nejznámější a nejvyužívanější kreatin, a to především silovými sportovci, kteří ho využívají pro krátkodobé navýšení síly až o 10 %
  • kreatinové směsi - obsahují kombinaci různých forem kreatinu a dalších suplementů, které podporují růst svalové hmoty a zároveň podporují odbourávání tuků. 

Co všechno umí kreatin

  • kreatin podporuje metabolismus, růst svalů a vytrvalost během tréninku
  • dodává tělu velmi rychlou energii - především pro svalovou tkáň
  • podporuje budování svalové hmoty, snižuje ztrátu tělesných bílkovin, zlepšuje výkon a regeneraci sportovců

Denní potřeba kreatinu

Denní potřeba kreatinu se u dospělého člověka pohybuje kolem 2 gramů a tělo si tuto dávku dokáže vytvořit samo. Pokud chcete užívat kreatin v podobě potravních doplňků s obsahem kreatinu monohydrátu nebo kreatinu s dalšími látkami - určitě by jeho užívání měla předcházet konzultace s trenérem, výživovým poradcem nebo lékárníkem, jaká dávka je pro vás při tréninku vhodná.

Přirozený zdroj kreatinu

Nejdůležitějším potravním zdrojem kreatinu je maso. Velké poměrné množství obsahuje maso ryb a drůbeže. Přičemž platí, že půl kilogramu masa obsahuje asi 2 gramy kreatinu.

Kreatin vs. kreatinin

Kreatin vzniká syntézou z tří aminokyselin - glycinu, argininu a methioninu. Nejvíce kreatinu (95%)  najdeme ve svalových buňkách, kde se podílí na přenosu a tvorbě energie. Dále se nachází v srdci, mozku, játrech i ledvinách a pak téměř ve všech buňkách těla.

Kreatin se rychle spotřebovává při zvýšené fyzické námaze. Uvolní se energie a molekula kreatinu se přemění na odpadní produkt – kreatinin.Tato látka se vylučuje z těla pouze ledvinami, a proto je její hodnota využívána jako indikátor jejich činnosti. 

Necvičte před vyšetřením ledvin

Před vyšetřením hladiny a vylučování kreatininu úplně vylučte zvýšenou fyzickou námahu. Ta totiž vede ke zvýšení hladiny kreatininu v krvi. Hodnoty vyšetření by tak falešně naznačovaly zhoršenou funkci ledvin.

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.