Dieta - ano nebo ne?
Zapomeňte na slovo dieta. Většinou jen znamená, že si odepřete některou z výživových složek a vaše tělo pak reaguje rychlým hubnutím. To ale nemá dlouhodobý účinek a většinou není ani zdravé. A po skončení diety nastává jo-jo efekt. Aby bylo hubnutí zdravé a tělu to neublížilo, měl by být úbytek maximálně 0,5-1 % tělesného tuku týdně a mělo by ho způsobovat zdravé stravování a pravidelný pohyb, nikoliv hladovění.
Obezita a zdravotní problémy
O obezitě a nadváze mluvíme většinou jako o kosmetické záležitosti. Velmi často ale ohrožuje naše zdraví.
Mezi rizika patří
- vysoký tlak,
- žilní nedostatečnost,
- problémy trávicího traktu,
- infarkty myokardu nebo
- diabetes.
S tím se pojí i zkrácená doba života a jeho snížená kvalita. Proto si rozmyslete, proč chcete zhubnout. Důvody mohou být nejen padnoucí oblečení, ale i vaše zdraví. A to už stojí za promyšlení, nemyslíte?
I nadbytečná kila je možné zhubnout bez námahy. Jak? Stačí chytře odvodnit organismus.
Jak začít s pořádnou změnou
První krok je ve vaší hlavě. Dejte si napřed menší cíl, zhubnout třeba 5 nebo 8 kg. Nebude vám připadat tak nemožný, jako kdybyste chtěli shodit hned 20 kg. Nechte si také změřit procento tuku u odborníka, případně se zvažte na chytré váze, která vám ukáže nejen vaši hmotnost, ale také míru zavodnění, procento tuku nebo BMI. Po pár týdnech se necháte přeměřit a uvidíte, jakých výsledků jste dosáhli, i to, jak jste na tom s tělesnou kondicí. Pamatujte, že trvalá změna si žádá trvalé změny jídelníčku i celkového smýšlení o jídle a pohybu.
Proč je důležité jíst pravidelně
Připadá vám, že přiberete pokaždé, když se na jídlo jen podíváte, a bojíte cokoliv sníst, aby vám zase nebyly malé kalhoty? Jistě jste již slyšeli o tom, že si tělo při nedostatku živin a při hladu vytváří zásoby. Když se snažíte místo pravidelného jezení tělo ošidit malými obědy, nesnídáte nebo raději trpíte hlady, nikdy to nebude ono. Naopak si koledujete o problém. Může se vám motat hlava, bolet vás břicho nebo můžete mít jiné potíže, protože tělo jen tak neošálíte. Základem každého hubnutí je dodat tělu živiny v potřebném množství. A hlavně pravidelně.
Náš tip
Každý den byste měli sníst 5 nutričně vyvážených jídel. Snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Ideální je připravovat si jídla předem do krabiček a brát si je s sebou. Nakupujte jen potraviny, které potřebujete k vaření. Tak se vyhnete situacím, kdy vezmete útokem zásobu sladkostí nebo slaných dobrot. Jednoduše je totiž nebudete mít po ruce.
Vezměte si k hubnutí pomocníky
Pro zpestření jídelníčku můžete sáhnout po přípravcích a zdravých potravinách, které se doporučují při dietách a hubnutí. Zkuste například kaši s vitamínovou bombou goji, proteinovou kaši nebo smoothie z ovoce s chia semínky. Pro detoxikaci organismu a pro pořádnou vzpruhu také doporučují trenéři a výživoví poradci matcha tea. Podporuje spalování tuků a příispívá k normální hladině glukózy v krvi.
Základní principy úspěšného hubnutí
- Jezte vícekrát po menších porcích 5 jídel denně, při fyzické práci 6.
- Snězte méně energie, než spálíte (ženy cca 5 000 kJ - tj. 1195 kCal, muži 7 000 kJ - tj. 1673 kCal ).
- Strava by měla mít dostatek bílkovin, sacharidů a tuků ve správném poměru. Chybět by neměly ani vitamíny, minerály, vláknina a dostatečný příjem tekutin.
- Jídla musí být vyvážená a pestrá v rozmanitosti potravin i poměru živin. Dopoledne by měly převládat sacharidy, odpoledne zase bílkoviny.
- Zajistěte si rovněž dostatek pohybu. Pokud nejste zrovna sportovní nadšenci, zkuste alespoň pravidelné procházky, jděte si občas zaplavat nebo vystupte z MHD o zastávku dříve.
Pozor na schované cukry v potravinách a nápojích
Možná si ani neuvědomujete, kolik cukru přijmete v pití i v dalších výrobcích. Věděli jste, že v jednom litru Coca-Coly "vypijete" 108 g cukru? To je více než 27 kostek! Zdravě se občas tváří i spékané müsli nebo ovocné šťávy, které bývají doslazované. Pozor dávejte i při výběru jogurtů. V kelímku slazeného jogurtu se může schovávat i 5 kostek cukru.
Vzdejte se sladkých nápojů a nahraďte je tím, co je pro tělo zdravé. V obchodě sáhněte po neochucené vodě namísto limonády. Vařte si bylinkové čaje nebo si dejte vodu s citronem. Ovocné šťávy si připravujte pokud možno doma a nedoslazujte je, maximálně medem nebo javorovým sirupem. V obchodě místo po sladkém jogurtu sáhněte po bílém a dejte si ho s trochou müsli, s ovocem nebo domácím džemem. Všechny tyto návyky vám pomohou zbavit se přebytečného cukru. Uvidíte, kolik jste ho možná nevědomky přijímali každý den.
Dejte přednost celoznnému pečivu
Pozor dávejte i na pečivo. Když je tmavé, neznamená, že je zdravé. Mnohdy je dobarvované karamelem. Spoleh je na žitné a celozrnné pečivo nebo knäckebroty.
Tipy pro zdravější hubnutí
- Po ruce mějte vždy zdravou svačinu – jogurt, nakrájenou zeleninu, ovoce.
- Udělejte si v práci čas na pořádný oběd a nejezte u počítače. Na jídlo se budete lépe soustředit a víc vás zasytí.
- Pijte. Pro tělo je dostatek tekutin důležitý. Pokud nepijete, zpomaluje se vaše zažívání. Pití navíc odplavuje soli, které zpomalují hubnutí. Denně vypijte alespoň 2-2,5 l neslazených tekutin.
- Každý má občas chuť na sladké. A když vás přepadne, zkuste ji rozehnat čtverečkem vysokoprocentní čokolády nebo ovocem.
- Nejsme neomylní. Pokud si dáte sušenku nebo příležitostně chipsy či dort, vynahraďte si to pohybovou aktivitou. V žádném případě ale nepřeskakujte jídla.